KARARIMIN ARKASINDAYIM -(TAMAMI)

Türbanlı avukatı duruşmadan çıkarttığı için hedef alınan hakim AYDINLIK’a konuştu

KARARIMIN ARKASINDAYIM -(TAMAMI)
29 Mart 2013 Cuma 18:51

Ben düşüncemi kararımda yazdım

Türbanlı avukatın duruşma salonundan çıkmasını istediği için hedef haline getirilen hakim İlhan Kadıoğlu Aydınlık’a konuştu. Kararının arkasında olduğunu vurgulayan Kadıoğlu, “Benim nasıl düşündüğüm verdiğim kararda yazılıdır” dedi

Duruşmayı türbanlı izlemek isteyen avukat Zübeyde Kamalak’ı, mahkeme salonundan çıkmasını isteyen Ankara 2. Aile Mahkemesi hakimi İlhan Kadıoğlu Aydınlık’a konuştu.

Bazı gazeteler tarafından hedef haline getirilen hakim Kadıoğlu, kararının arkasında olduğunu vurgulayarak, “Benim düşüncem belli. Duruşma tutanağında da yazıyor. Nasıl düşündüğüm verdiğim kararda yazılıdır. Yorum yapmıyorum” dedi.

Yargıçlar Sendikası Başkanı:
Meslektaşımızın yanındayız

Hakim İlhan Kadıoğlu’na Yargıçlar Sendikası Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’ndan destek geldi. Eminağaoğlu şunları söyledi:

“Bir Danıştay kararının mahkemelerde kılık kıyafet serbestisi yarattığından bahisle, kadın avukatlar tarafından duruşmalara, anılan kararın da dışına çıkılarak başörtülü olarak girilmeye başlanmıştır.

Çağdaş ve laik bir hukuk sisteminde, hukukun uygulama birimleri olan organlarda ve de bu hukukun uygulayıcıları tarafından, hiç bir biçimde hiç bir din veya mezhebe yönelik kılık kıyafet giyilemez. Ayrımcılık yapmama ve eşitlik kuralları çerçevesinde, tarafsızlık içerisinde hareket etme zorunluluğu bunu gerektirmektedir.

İddia, savunma ya da karar makamlarından oluşan yargılama makamlarında dinsel kıyafetler sergilenerek yargılama gerçekleştirilemez. Bunun aksini sağlayan bir hukuksal düzenleme söz konusu değildir.

Bu çerçevede bir çok meslektaşımız aksine hareket eden kadın avukatlar hakkında tutanak tutmaktadırlar. Ben de bu konuda işlem yapmış kişilerden birisiyim. Ancak tutanak tutanlar hemen hedef haline getirilmektedirler ki, bu yargı üzerinde, iktidar çizgisindeki bir baskıdır. Sendikamız bu baskıları reddetmektedir. Bu konuda meslektaşlarımızın yanındayız.

Hukukun bu hale düşürülmesine seyirci kalmayacağız.”

 

“Bu davaya da baktığım diğer dosyalar gibi bakıyorum” ifadelerini kullanan hakim İlhan Kadıoğlu, “Bu dava benim gündemimden düşmüştür. Benim için bitmiştir” diye konuştu.

YARSAV üyesi olan Kadıoğlu’nun, avukat Zübeyde Kamalak’ın duruşmada türbanlı oturmasıyla ilgili gerekli işlemin yapılması için de Türkiye Barolar Birliği’ne bildirdiği belirtildi.

Hukuki olduğuna inandığı için karar verdi

YARSAV Başkanı Murat Arslan, Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, medya tarafından, YARSAV üyesi olduğu vurgulanarak linç edilmek istenen hakim Kadıoğlu için şunları söyledi: “Sayın Kadıoğlu, bu kararını YARSAV üyesi olduğu için değil, hukuki olduğuna inandığı için vermiştir.”

Geçen ay da türbanlı girdi

Zübeyde Kamalak’ın duruşma salonuna geçen ay da türbanla girdiği ve aynı hakim Kadıoğlu tarafından durumun yine tutanağa geçirildiği öğrenildi. Önceki gün yaşanan olayda, avukat Zübeyde Kamalak, kendi duruşması olmadığı halde izleyici olarak başka bir davayı türbanıyla izlemek istedi.

Hakim İlhan Kadıoğlu, avukat Kamalak’a “Siz kamu görevi yapıyorsunuz. Başörtülü duruşmaya katılamazsınız. Avukat olduğunuz için duruşmayı da başörtülü izleyemezsiniz” dedi.

Hakim: Avukat kamu görevi yapıyor

Kamalak, hakime Danıştay kararını gerekçe olarak gösterdi. İtirazı reddeden hakim Kadıoğlu da, zapta şu ifadeleri geçirdi: “Danıştay 8. Dairesi, avukatların ‘başı açık’ görev yapmalarına dair düzenlemenin yürütmesini durdurmuş olsa da avukatların meslek kuralları ve kamu hizmeti yapmaları nedeniyle yargılamalara türbanlı giremeyecekleri düşünüldüğünde yargılamanın ertelenmesine karar verilmiştir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.