Karadeniz kıyılarına ‘Rant İstanbul’ kuruluyor -(TAMAMI)

3. Köprü, Çılgın Proje, 3. Havaalanı

Karadeniz kıyılarına ‘Rant İstanbul’ kuruluyor -(TAMAMI)
04 Mayıs 2013 Cumartesi 19:04

İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Yard. Doç. Dr. Kubilay Kaptan, “İstanbul’un kalbine yapılan bu projeler doğal dengeyi alt üst edecek, yeni rant alanları yaratacak” diyor

İstanbul’un Arnavutköy ve Eyüp ilçeleri sınırlarına yapılması planlanan 3. Havaalanı ihalesi tamamlandı. Kısa süre sonra yapım çalışmalarına başlanacak 3. Havalimanı büyük bir çevre katliamını da beraberinde getirecek. Havalimanı için yüzbinlerce ağaç kesilecek, doğal yaşam yok edilecek. Konuyla ilgili görüştüğümüz İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Yard. Doç. Dr. Kubilay Kaptan, İstanbul’un Kuzey’e doğru genişletildiğini söyledi. Kanal İstanbul, 3. Köprü ve son olarak 3. Havalimanı projelerinin megakentin Karadeniz kıyılarında olduğuna dikkat çeken Kaptan, “İstanbul’un kalbine yapılan bu projeler doğal dengeyi alt üst edecek, yeni rant alanları yaratacak” dedi.

Yüzde 80’i orman

3. Havalimanı Arnavutköy ve Eyüp İlçeleri sınırları içinde 7 bin 700 hektarlık bir alanı kapsıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı ÇED raporuna göre, bölgede 2 milyon 513 bin 341 adet ağaç bulunuyor. Rapora göre, bu ağaçlardan 657 bin 950’si kesilecek. Kalan 1 milyon 855 bin 391 ağaç ise “taşınacak”.

Proje için belirlenen alanın yüzde 80’i orman, yüzde 9’u göl, 236 hektarı ise mera alanı. Proje tamamlandığında Arnavutköy Kuzey ormanlarının neredeyse tamamı beton olacak. Bakanlık raporuna göre, havalimanı için yapılacak 2 milyar 500 milyon metre küp dolgu alanının önemli bir bölümü göl yatağı ve havzası niteliğinde. Alanın güney batısında yer alan hafriyat döküm alanlarında ve çevresinde heyelan riski bulunuyor. Madencilik faaliyetleri sonucu bozulmuş arazilerin zeminde ise kaymalar mevcut.

‘İstanbul’un akciğerleri yok olacak’

İstanbul’a üçüncü havaalanına ihtiyacı olmadığını söyleyen Kaptan, “Bunun yerine Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletilmesine önem verilmeliydi. 3. Köprü çalışmalarında 1 milyon ağaç kesildi. Çalışma sonunda toplam 3-5 milyon ağaç katledilmiş olacak, doğal kaynaklar kuruyacak. Çılgın Proje yine doğal yaşam alanlarını etkileyecek. 3. Havalimanı içinde yüzbinlerce ağaç kesilecek. Bunlar bilimsellikten uzak, ‘ben yapacam, olacak’ mantığıyla yapılan çalışmalar. Fayda ve zarar ilişkisi üzerine düşünülmüş çalışmalar değil. Bana göre bu projeler İstanbul’a en büyük zararı verecek olan projelerdir. Siz kentin akciğerlerine havalimanı yapacaksınız. Bir süre sonra öbürü gelip, otel dikecek, diğeri rezidens yapacak, yani doğal kaynaklarımız yeni rant alanları olacak. Öte yandan doğal dengenin insan eliyle bozulması, doğal felaketleri de beraberinde getirir. İsterseniz Amazon Ormanları’na yapın bu gerçek değişmez” şeklinde konuştu.

3. Havaalanı ihalesi yönetmeliğe aykırı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 22 Nisan 2013’te 3. Havaalanı ÇED raporunun nihai hale getirildiğini ve 10 iş günü süresince, halkın görüşüne açıldığını ilan etti. 3 Mayıs’ta da ihaleye gidildi.

ÇED yönetmeliğine göre, “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı veya “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı alınmadıkça bu projelere hiçbir teşvik, onay, izin, yapı ve kullanım ruhsatı verilemiyor, yatırıma başlanamıyor ve ihale edilemiyor. Proje ile ilgili olarak halkın görüş ve önerilerini almak üzere, askı süresinin 10 iş günü olması zorunlu kılınıyor. 22 Nisan 2013 günü sunulan projenin askı süresi, 10 iş günü hesaba katıldığında, 5 Mayıs 2013 tarihinde tamamlanıyordu. Askı süresi tamamlandığında ise, halktan gelen görüşlerin değerlendirilip projeye yansıtılması gerekiyordu. Proje için 3 Mayıs’ta ihaleye gidilmesi usulsüzlük olarak değerlendiriliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.