KAMUYA YARARLI ‘TERÖRİST’ -(TAMAMI)

Tayyip Erdoğan’ın karanlık telefon görüşmelerini yayımladığı için tutuklanan eski Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım son savunmasında, bağımsız mahkemelerin “Kamu...

KAMUYA YARARLI ‘TERÖRİST’ -(TAMAMI)
24 Mayıs 2013 Cuma 18:19

Tayyip Erdoğan’ın karanlık telefon görüşmelerini yayımladığı için tutuklanan eski Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım son savunmasında, bağımsız mahkemelerin “Kamu yararı vardır” dediği ses kayıtlarıyla ilgili terör örgütü üyeliğinden dava açılmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Yıldırım, mütalaada hakkındaki iddialarının tamamının gazetecilik faaliyeti olduğunu belirterek Aydınlık Dergisi’nde Erdoğan’ın KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ve İşadamı Remzi Gür’le yaptığı telefon kayıtlarının yayımlamasının suç sayılamayacağını anlattı. Yıldırım bu ses kayıtlarının bütün basın yayın organlarına da gönderildiğinin altını çizdi.

Dava klasörlerindeki arama el koyma tutanağında “Arama emrinde bilgisayar kütükleri ile ilgili olarak CMK madde 134’te belirtilen hususlar olmamasına rağmen soruşturma savcılarının şifahi talimatı ile bilgisayar ve kütüklerinde arama yapılmaksızın el konuldu “ ifadelerini hatırlatarak “Bu doğrultuda yapılan aramanın hukuka aykırı olduğu ve yasaları ihlal ettiği açıktır.Bu kapsamda bulunan hiçbir bilgi ve belge delil vasfı taşımamaktadır” dedi. Yıldırım, hukuka aykırı elde edilen delillerle ilgili Anayasa’da yer alan “Kanuna aykırı elde edilmiş bulgular delil olarak kabul edilemez” hükmünü okudu ve “Mütalaada her ne kadar bu hukuka aykırı delillere yer verilmişse de mahkemenin karar aşamasında öncelikle bu hukuksuzluğu göz önünde bulundurmasını talep ediyorum. Aksi usulden bozmayı gerektirir” diye konuştu.

Basın faaliyetleri

Hakkındaki ‘örgüt üyeliği’ suçlamasının 4. Yargı Paketi’yle çıkarıldığını anlatan Yıldırım şu vurguları yaptı:

“Şiddet çağrısı yoksa örgüt adına propaganda veya yayın yapanlara, örgüt üyeliğinden ceza verilemeyeceği yasalaştı. Bana yöneltilen basın faaliyetinden başka bir ‘eylem’ suçlaması yoktur. Haber yapmak ve haberin belgesini bulundurmaktan ibarettir. Bu kapsamda benim açımdan suç vasfının değişmesi ‘örgüt üyeliği’ suçunun düşmesi gündeme gelmiştir. Aynı basın faaliyeti kapsamında bazı basın kuruluşlarına ulaşan ses kayıtları suç değil de bizim yayın organına gelenler mi suç? Son 5 yılda ülkede binlerce yasadışı telefon dinlenmesi haberi, gazete ve televizyonlarda yayınlandı. Bu yasalar Başbakan olunca başka, Yargıtay üyeleri, generaller ve vatandaşlar olunca başka başka mı işlemektedir? Ergenekon savcılarının iddiasına göre yaptığımız haberin yargılandığı ortaya çıkıyor. Gerçek bir olguyu haber yapmamız terör örgütü üyeliği ile bir tutuluyor.

‘İddialar kabul edilemez’

Oysa 4. Yargı Paketi kapsamında şiddet içermeyen haber, düşünce ve beyanatlar terör faaliyeti olmaktan çıkarılıyor. Bu haberleri yapmamız terör örgütü üyeliği suçunu oluşturur iddiasını reddediyorum. Tam tersine aynı haberler için şikâyete bağlı açılan davalarda CMK m. 250 ile görevli olmayan Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri “Kamu yararı vardır” diyerek hakkımızda beraat kararları verirken, aynı ülkenin CMK m.250 ile görevlendirilen Mahkemelerinde hakkımızda terör örgütü üyeliğinden dava açılması kabul dahi edilemez. Kamuya yararlı bir terör faaliyeti olamaz.”

Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı: “Dinlenen hiçbir gizli ve açık tanık ifadelerinde örgüt üyeliğimi ve diğer suçlamaları destekleyecek tek ifade yoktur. Tanık ifadelerinde adım dahi geçmemiştir. Bu kapsamda 43 aydır tutuklu olarak yargılandığım dikkate alınarak tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.”

Bu arada İP MKK üyeleri Mehmet Bedri Gültekin ve Erkan Önsel hakkında, savunmalarından dolayı suç duyurusunda bulunuldu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.