Kabinede Bank Asya çatlağı

Hükümet kanadında yaşanan Merkez Bankası çatlağından sonra, Bank Asya konusunda Ali Babacan ve Yiğit Bulut tarafından yapılan farklı açıklamalar yeni bir tartışma başlattı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan önceki...

Kabinede Bank Asya çatlağı
08 Ağustos 2014 Cuma 08:50

babacancatlak

Hükümet kanadında yaşanan Merkez Bankası çatlağından sonra, Bank Asya konusunda Ali Babacan ve Yiğit Bulut tarafından yapılan farklı açıklamalar yeni bir tartışma başlattı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan önceki gün yaptığı açıklamada, kamu bankalarının katılım bankacılığı alanına girmeleri konusunda Ziraat Bankası’nın Bank Asya ile görüştüğünü bildirdi.

Babacan açıklamasında, “Ziraat Bankası, Bank Asya’yı satın alırsa böylece kamunun bir katılım bankası olmuş olur. Bunu arzu ediyoruz’’ dedi.

HİSSELER ÖNCE YÜKSELDİ SONRA DÜŞTÜ

Babacan’ın açıklamaları sonrası Bank Asya hisseleri günü yüzde 8.26 değer kazancıyla tamamladı.

Akşam saatlerinde bir tv programına katılan Başbakan’ın Başdanışmanı Yiğit Bulut ise, Babacan’ın, açıklamalarına ilişkin, “Sayın Bakan’ın sözleri Başbakan Erdoğan’ın bilgisi dahilinde değildir. Babacan’ın sözlerini çok speküle ettiler ve ardından bir spekülasyon gelişti. Bank Asya’da yüzde 10’luk, yani TL olarak karşılığı 100 milyon lira civarında bir değer artışı oldu” diye konuştu.

Bulut ayrıca, 2.8 milyar TL alacak takibine düşmüş olan Bank Asya’nın devlet tarafından alınmasının sözkonusu olmadığını savunarak, “Bu spekülasyonu çıkarıp ardından Bank Asya’ya prim yaptıranlar, onlar da SPK’nın denetimine tabi olması gerekir. SPK’yı ben göreve çağırıyorum’’ ifadelerini kullandı. Bunun üzerine banka hisseleri dün gün içinde yüzde 6’ya yakın değer kaybetti.

HAVUZ MEDYASI MESAJI

Bulut’un açıklamaları sonrası hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah gazetesinin internet sitesinde söz konusu açıklamalar, “Yiğit Bulut: Babacan’ın Bank Asya çıkışı Cemaat’e kıyak’’, “Yiğit Bulut, Ali Babacan’ı yalanladı’’ ve “Yiğit Bulut büyük vurgunu deşifre etti’’ gibi farklı zamanlarda üç ayrı başlıkla yer aldı. Dünkü Sabah gazetesinde de haber “Batan bankaya kıyak yaptı’’ başlığıyla işlendi.

Yapılan yorumlara göre, Bulut’un çıkışı öznel değil, bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan’ın görüşü niteliğinde ve Babacan’ın yeni kabinede olmayacağının işareti. Yiğit Bulut ise, bu tür çıkışlarla kabinede Babacan’dan boşalacak koltuğa oturmak niyetinde görünüyor. Bulut’un açıklamasında söz konusu bankaya ilişkin halka açık olmayan bilgiler vermesi ise dikkat çekti.

BABACAN’IN ÇIKIŞLARI

Daha önce de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile ekonomideki soğutma tedbirleri nedeniyle ters düşen Ali Babacan, “gaz-fren’’ tartışmasına girmişti. Çağlayan’ın yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifası sonrası Ekonomi Bakanlığı görevine gelen ve Erdoğan’ın arkadaşı da olan Nihat Zeybekci de Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile faiz-enflasyon tartışmasına girdi.

Tartışmaya Başbakan Erdoğan’ın da dahil olması ve Başçı’ya yönelik “Faizi yükseltirken 5 puan birden yükseltiyorsun, şimdi geliyorsun yarım puan indiriyorsun. Sen dalga mı geçiyorsun?’’ ifadelerini kullanmıştı.

Mayıs ayının son haftası TBMM’de yaptığı grup konuşmasında da yine Başçı’yı adeta hedef tahtasına oturtan Erdoğan’ın konuştuğu saatlerde İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye Katılım Bankaları Birliği toplantısında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve MB Başkanı Erdem Başçı’nın yan yana oturması dikkat çekmişti.

Benim de takip ettiğim toplantıya Başçı’nın katılması herkes için sürpriz olmuştu. Babacan ise konuşmasında, kurumların gerekeni özgürce yapabilmesinin önemine değinerek adeta Başçı’ya sahip çıktı.

Babacan, Gezi ve 17 Aralık sürecinde de Erdoğan’ın yanında yer almasına karşın kamuoyunda tepki yaratacak söylemlerden kaçınan makul açıklamalarıyla dikkat çekmişti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte uluslarası finans çevrelerince tanınan bir isim olan Babacan, son dönemdeki açıklamalarında tüketimle büyüyen ekonomilere yönelik tehlikelere işaret ediyor.

2002’deki Abdullah Gül hükümeti döneminden bu yana kabinenin değişmeyen isimlerinden olan Babacan, 2005-2008 dönemindeki AB Başmüzakerecilik görevi ve 60. hükümette 2009’a kadar süren Dışişleri Bakanlığı görevleriyle birlikte ekonomiyi yöneten isim olarak biliniyor.

Babacan’la ilgili tartışmalar sürerken Haziran ayında bir açıklama yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, “Ali Babacan gibi bir tecrübenin de ne yapılıp edilip korunması gerekiyor. Dışarıdan Türkiye’yi objektif olarak değerlendirenlerin de görüşü bu olur” demişti.

‘ÇANTASINI MI TOPLUYOR?’

Hürriyet yazarı Uğur Gürses ise, “Babacan çantasını mı topluyor?’’ başlıklı yazısında Babacan’ın yakın çalışma arkadaşlarından basın danışmanlığını yapan Halit Ertuğrul’un Merkez Bankası’na danışman olarak atanmasını ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı’nın IMF’ye direktör olarak atanmasına dikkat çekmişti. Gürses yazısında, üç dönem kuralı nedeniyle 2015’te seçilemeyecek olan Babacan’ın yakın çalışma arkadaşlarını önce güvenli yerlere emanet ederek yerleştirme aşamasında olduğunu, sonrasında ise kabinede yer almayacağı izlenimlerinin güçlendiğini ifade etmişti.

ERDOĞAN HEDEF ALDI

Söz konusu banka Türkiye katılım bankacılığı içerisinde aktif varlıklarıyla yüzde 30’dan fazla paya sahip. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bankayı hedef alan söylemleri ise zaman zaman doruğa çıkıyor. Erdoğan son olarak Temmuz ayı sonunda “Şu anda Bank Asya iyi bir konumda değil. Ve mal varlıklarını satmak suretiyle likiditelerini artırma gayreti içindeler. Şu anda bütün onlara rağmen sıkıntı devam ediyor ve bunu finans sektörü de gayet iyi biliyor. Şunu ben rahatlıkla söyleyebilirim. Bu aldığım bir bilgidir. Qatar Islamic Foundation bir defa burayı alma noktasında değil. Onu ilan ederek kendilerine oradan piyasalarda psikolojik bir destek sağladılar. Aslında bu SPK tarafından masaya yatırılması gereken bir konu” açıklamalarıyla dikkat çekmişti. Banka hisseleri aynı gün yüzde 5’in üzerinde değer kaybetmişti.

İddialara göre, Başbakan ve çevresi Cemaat’e yakınlığı ile bilinen kuruluşu batırmak istiyor. Babacan ise, Türk bankacılık sisteminin bundan zarar göreceği düşüncesiyle hareket ederek, söz konusu bankanın bir kamu bankasınca alınmasıyla sorunun çözüleceği görüşünde. Yine de geçmişte yapılan el koymalar hatırlandığında Türkiye’nin başının epey ağrıyacağı aşikar.

Recep Erçin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.