İsviçre basınında Perinçek tartışması

Ergenekon davasında TPK faaliyetlerinin suç unsuru olarak görüldüğünü sözlerine ekleyen Gül, bu faaliyetleri AB’nin baskısıyla Türkiye’de suç sayanların, AİHM kararını desteklemelerini çelişkili bulduğunu söyledi. Ahmet...

İsviçre basınında Perinçek tartışması
17 Ocak 2014 Cuma 04:39

perincekisvicre
İsviçre’de yayımlanan Jusletter adlı hukuk bülteni, AİHM’nin Perinçek-İsviçre davasını haberleştirdi. Bern Üniversitesi tarafından yayımlanan derginin 23 bin hukuk merkezli abonesi var ve tüm İsviçre üniversitelerinde başvuru niteliğine sahip.  AİHM’nin basın açıklamasını haberleştiren dergi, mahkemenin kararını „fikir özgürlüğü esasına göre verdiğini” vurguladı.
‘Holokost farklı’
Perinçek’in Ermenilere karşı bir nefret suçu işlemediği yönündeki mahkeme kararını da aktaran dergi, mahkemenin 1915 olayları hakkında bir fikir bilirğinin bulunmadığını belirttiğini ön plana çıkardı.
‘Soykırım’ı kullanmadı
Dergideki makalede mahkemenin Yahudi soykırımı ile 1915 olaylarını farklı gördüğü de vurgulandı. Dergi, AİHM’nin „Yahudi soykırımında gaz odaları gibi somut tarihsel olguların inkar edildiği” sözlerini aktardı.
Jusletter dergisi haberin yorum kısmında „1. Dünya Savaşı esnasında Ermenilerin yaşadığı bölge Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında bölünmüştü.
Türk makamları 1915’ten itibaren Ermenileri Mezopotamya’ya tehcir etti, Ermeni kaynaklarına göre tehcir sırasında 1,5 milyon insan öldü” ifadesini kullandı. Derginin „soykırim” kavramını kullanmaması dikkat çekti. Derginin bildirdiğine göre davada İsviçre’nin avukatı olan Frank Schürmann, kararın ayrıntılarının inceleneceğini, itiraz edip etmemeye bu inceleme sonrasında karar verileceğini açıkladı.
AİHM kararı daha önce İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi hukuk bölümünde de haber olmuştu. Cambridge Üniversitesi Uluslararası ve Karşılaştırmalı Hukuk Dergisi „‘Soykırım’ kavramı, farklı hedeflere hizmet amacıyla ve bir propaganda ve siyaset silahı olarak kullanılmıştır.
Kötüye kullanılmış, istismar edilmiş ve lekelenmiştir” ifadesini kullanarak AİHM kararını olumlu karşıladığını yazmıştı.

'AİHM kararı uluslararası zafer’
Talat Paşa Komitesi içinde soykırım yalanına karşı verdiği mücadeleyle tanınan  ve 13 Mart 2008’de yaşamını yitiren MHP Milletvekili Mehmet Gül’ün oğlu Şeref Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin sözde Ermeni Soykırımı yalanıyla ilgili kararını Aydınlık gazetesine değerlendirdi. Şeref Gül, kararı ‘uluslararası bir zafer’ olarak yorumladı
Eski MHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Şeref Gül, ülkedeki milli dinamiklerin biraraya gelerek Batılı ülkelerin aldıkları sözde soykırım kararına karşı bir hukuk zaferi sergilediklerini belirtti.
Ermeni meselesinin akademisyen ve tarihçiler tarafından tartışılması gerektiğini vurgulayan Gül, “İsviçre, bu konuyu hukuki alan içerisinde değerlendirdi ve emperyalist bir politikayla ‘soykırım yoktur’ demeyi yasak haline getirdi. Ama yasağı çiğneyen Doğu Perinçek kazandı” diye konuştu.
‘İktidara rağmen zafer elde edildi’
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Lozan’da ‘soykırım yoktur’ diyerek yasağı çiğnediğini hatırlatan Gül, şunları söyledi: “Perinçek, aldığı cezayla iç hukuk yollarını da tüketerek konuyu AİHM’ye taşıdı. AİHM de Doğu Perinçek’i ve Talât Paşa Komitesi’ni haklı buldu. Geçtiğimiz ay Ermenistan İçişleri Bakanı Nalbantyan’la görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu techir için özür dileyecek duruma gelmiştir. Bu ifade de göstermektedir ki bu zafer aslında AKP iktidarına rağmen elde edildi.”
Talat Paşa Komitesi (TPK)’nin faaliyetlerinden bahseden Gül, milli unsurların elde ettiği zaferi şu sözlerle vurguladı: “Rahmetli Rauf Denktaş’ın önderliğinde kurulan bu platformla, farklı siyasi görüş ve dinamiklerin bir araya geldiği bir mücadele zemini oluşturuldu. İktidar ne kadar teslimiyetçi politikalar üretse de milli unsurların birleştiği TPK’nın, hem uluslararası arenada emperyalizme, hem de Türkiye’de AKP’ye mesaj verdiğini düşünüyorum.” Türk Tarih Araştırmaları Kurumu’nda Ermeni meselesine ilişkin mesafe kaydetmiş uzmanlar olduğununun altını çizen Gül, “Bunlar AKP iktidarı tarafından pasifleştirildi veya görevden alındı. İktidarımız elimizdeki tarih tezlerini bile çürütür durumda” ifadelerini kullandı.
‘Dünyaya duyurulmalı’
Sözde soykırımın 100. yılında Diaspora’nın ‘sözde soykırımı tanıyan devlet adamlarına önemli ödüller vereceği’ hazırlığında olduğunu öne süren Gül, “Toplumun bütün dinamiklerini de harekete geçirerek, ortak mücadele vermemiz bu açıdan çok önemli. Yurtdışındaki Türklere de görev düşüyor. Kararla dünya kamuoyunu aydınlatmalıyız” dedi.
Ergenekon davasında TPK faaliyetlerinin suç unsuru olarak görüldüğünü sözlerine ekleyen Gül, bu faaliyetleri AB’nin baskısıyla Türkiye’de suç sayanların, AİHM kararını desteklemelerini çelişkili bulduğunu söyledi.

Ahmet Çobanoğlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.