İşte AKP’nin işçi hakları faturası -(TAMAMI)

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 3 milyona yaklaşan sendikalı işçi sayısı elden geçirilen yeni kayıtlara göre 2013 itibariyle 1 milyon dolayına gerilediği ve her 16 çalışandan...

İşte AKP’nin işçi hakları faturası -(TAMAMI)
05 Mayıs 2013 Pazar 22:47

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 3 milyona yaklaşan sendikalı işçi sayısı elden geçirilen yeni kayıtlara göre 2013 itibariyle 1 milyon dolayına gerilediği ve her 16 çalışandan 15’nin sendikasız sadece birinin sendikalı olduğu ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran dün yaptığı açıklamada AKP iktidarı döneminde işçi haklarını durumunu değerlendirdi. 2002-2013 yılları arasında 735 bin 803 iş kazası yaşandı kaydeden Oran, “10 bin 804 işçi öldü, 14 bin 665 işçi ise sakat kaldı” dedi. Oran’ın işçi hakleri ile ilgili saptamalarının yer aldığı açıklaması şöyle:

Kıdem tazminatsız mezarda emeklilik

“Recep Tayyip Erdoğan faşizmi, Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen emekçilere eşi görülmemiş bir şiddet ve terör uygulayıp bayramı cehenneme çevirerek, gerçek yüzünü yani “emek düşmanı” olduğunu bir kez daha gösterdi.

On yılı aşan iktidarı döneminde çalışma yaşamına yönelik düzenlemeleriyle adeta bir kölelik düzeni yaratmaya çalışan AKP döneminde emek kesimi ‘üvey evlat’ muamelesi gördü. Küresel karteller ve palazlandırdığı yandaş sermaye grupları için örgütsüz bir çalışan kesimi ve “ucuz işçilik cenneti” yaratmaya çalışan AKP, örgütlenme ve grev hakkını yasal olmayan yollarla önlerken, emekçiye açlık düzeyinin altında asgari ücret, güvencesiz ve kuralsız çalışma, mezarda ve kıdem tazminatsız bir emekliliği reva görüyor.

Kölelik düzeni stratejisi

AKP’nin gündemindeki yeni ‘İstihdam Stratejisi’; kölelik düzenini tamamlayacak radikal düzenlemeleri içeriyor. Esnek çalışanların oranını yüzde 3.6’dan yüzde 18.8’e yükseltmek istiyor. Esnek çalışma ise örgütsüzlük, taşeronlaşma, kıdem ve yıllık iznin olmaması, düşük ücrete razı olma anlamını taşıyor. Buna göre Özel İstihdam Büroları (ÖİB) kurularak işçiler geçici olarak kiraya verilecek.

Bu da sendikaların, toplu sözleşmelerin olmaması, kıdem tazminatının ortadan kalkması ve ücretlerin de asgariye inmesi anlamına geliyor. Yani sendika yok, toplu sözleşme yok.

‘Eşbaşkan toplumsal barışı dinamitliyor’

Oran işçi hakları ile ilgili bu saptamaları yaptıksan sonra yaptığı değerlendirmede, “Başbakan Erdoğan, bir yandan küresel emperyalizmin kendisine verdiği “eşbaşkanlık” görevi doğrultusunda terör örgütüyle pazarlık masasına otururken, ekonomi, dış politika, çalışma yaşamı ve diğer alanlardaki politikalarıyla toplumsal barışı dinamitliyor.

AKP’nin küresel emperyalizmin kendisine verdiği görevler çerçevesinde uyguladığı milli çıkarlara aykırı nitelikteki tüm politikaları gibi çalışma yaşamına yönelik uygulamaları da çalışma barışı ve toplum huzurunu bozacak nitelikte. Ülkenin bekası, milletin esenliği için, bu kökü dışarıda kadronun bir an önce iktidardan uzaklaşması gerekiyor.”

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.