İstanbul’da Taksim, Kahire’de Tahrir, Tunus’ta Bardo -(TAMAMI)

Tunus, “Arap Baharı” diye adlandırılan halk hareketinin fitilini ateşleyen ülke. Muhammed Buazizi’nin kendini yakarak yaşamına son vermesiyle başlayan halk hareketi, Zeynel Abidin Bin Ali’nin iktidardan düşmesine neden olmuştu.

İstanbul’da Taksim, Kahire’de Tahrir, Tunus’ta Bardo -(TAMAMI)
03 Ağustos 2013 Cumartesi 17:43

Tunus, “Arap Baharı” diye adlandırılan halk hareketinin fitilini ateşleyen ülke. Muhammed Buazizi’nin kendini yakarak yaşamına son vermesiyle başlayan halk hareketi, Zeynel Abidin Bin Ali’nin iktidardan düşmesine neden olmuştu.

9 ay süren halk hareketinin sonucunda, Bin Ali ülkeyi terk etti. Ekim 2011’de genel seçimler yapıldı. İslamcı lider Raşid Gannuşi’nin kurduğu Nahda partisi 217 sandalyeli Ulusal Kurucu Meclis’te 90 sandalye aldı. Nahda, 12’şer milletvekili çıkaran Şimdiki Cumhurbaşkanı Muncef Marzuki’nin partisi Cumhuriyetçi Kongre ve laik Ettakatol partisi ile koalisyon hükümeti kurdu. Nahda’nın Genel Sekreteri Hamadi Cebali başbakan oldu.

Nahda kadrolaşıyor

Ulusal Kurucu Meclis’in önüne yeni bir anayasa yapma ve ortak bir kararla çıkarılacak yeni seçim kanununa göre genel seçimleri hazırlama görevi konuldu. Nahda’nın başında bulunduğu yaklaşık iki yıllık hükümet ne Anayasa konusunda, ne de ekonominin iyileştirilmesinde bir adım attı.

Birinci hükümette içişleri bakanı olan Ali Urayyid’in başbakanlığa getirilmesiyle, Nahda toplumu dönüştürmeye ve devletin bütün kurumlarına kendi kadrolarını yerleştirmeye hız verdi. Tunus’un Le Temps gazetesinin 2 Ağustos tarihli haberine göre, 6 bin Nahda militanını polis teşkilatına alarak, teşkilat içinde özel bir polis gücü ve paralel bir istihbarat birimi oluşturdu.

Ali Urayyid’in başbakanlığı döneminde suikastlar ve muhaliflere karşı şiddetin dozu arttı. Bu yılın 6 Şubat’ında Yurtsever Demokratlar Birliği Başkanı Şükrü Belayd ödürüldü. 6 ay sonra, geçen hafta solcu ve Arap milliyetçisi aynı zamanda Halk Cephesi Kordinatörü ve Kurucu Ulusal Meclis üyesi Muhammed İbrahimi evinin önünde kurşunlanarak ödürüldü.

İbrahimi’nin öldürülmesi bardağı taşıran son damla oldu. Yüzbinler sokağa çıktı, Tunus’un 500 bin üyeli sendikası Genel İşçi Sendikası’nın (UGTT) 24 saatlik grevi yaşamı durdurdu.

Halk bir haftadır hergün iftardan sonra Kurucu Meclis önündeki Bardo Meydanı’ında sabahlıyor. Bardo Meydanı, Mısır’ın Tahrir ve Haziran isyanında Türkiye’nin Taksim Meydanı gibi. Gençlik ağırlıklı... Tunus ulusal bayrağı birleştirici sembol. Temel sloganları “Kahrolsun gericilik, Nahda ve Selefiler” ve “Hükümet istifa!” Dün Kasbah Meydanı’da Nahda taraftarları toplanmıştı. Bugün Bardo Meydanı Nahda karşıtı muhalefetin büyük bir gösterisine sahne olacak.

Toplum Nahda’yı istemiyor

Muhalefet ve UGTT, hatta hükümet ortağı milletvekilleri ve patron sendikası UTICA hükümetin itifasını istiyor. Hükümet ise koltuğa yapışmış ve istifayı reddediyor.

Abdelatif Furati, Tunus’un kıdemli gazetecilerinden. Uzun yıllar Assabah gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapmış. Kaldığım otelde buluşuyoruz. Kendimi tanıtıyorum. Aydınlık’ı soruyor. Anlatıyorum, sohbete başlıyoruz.

Nahda nasıl bir parti ?

Antidemokratik bir parti. Müslüman Kardaşler’in (İhvan) Tunus kolu. Tunus’ta insanların yaşam tarzını değiştirmek istiyorlar. Çok paraları var.

Nereden geliyor bu paralar?

Körfez ülkelerinden, özellikle de Katar’dan. Gerçi Katar da bıraktı bunları. Selefilerle işbirliği yapıyorlar. Raşid Gannuşi Selefiler için “Onlar bana gençliğimi hatırlatıyor” dedi. Selefilik nedir? Şiddet ve terör. Tunus’da İslami bir devlet kurma peşindeler. Devlette kadrolaştılar.

Tunus gençliği eylemler de çoğunluğu temsil ediyor...

Evet. Buraya gelirken sosyal medyaya bir göz attım. Bugün Habib Bin Ali Burgiba’nın doğum günü (3 Ağustos). Gençler kendi aralarında Burgiba’nın anısına mesajlar yazıyor; anıyorlar.

Türkiye’de Mustafa Kemal, Mısır’da Cemal Abdül Nasır...

Evet, Ulus devlet kurucuları. Ama unutmayalım, onların öncesi var. Jön Türkler Türk Devri’minin önünü açtılar. Bu Mısır’da da Tunus’da da böyledir.

Anayasa konusu neden tıkandı?

Söylediğim gibi, Nahda bir İslam devleti kurmak istiyor. Anayasaya geçici bir madde koymak istiyorlar. Buna göre Nahda üç yıl daha ıktidarda kalacak ve iktidarın yapacağı yasalar Anayasa Mahkemesi tarafından bozulamayacak. Böyle şey olur mu? Bunu kise kabul etmez!

Mısır’da Muhammed Mursi’ye karşı darbe mi yapıldı?

20 milyon insanın ayağa kalktığı bir yerde darbe olur mu? Orada bir halk ayaklanması oldu. Ordu da halktan yana tavır koydu. Olay budur. Fransız Devrimi’nin İnsan ve Yurttaşlık Halkları Bildirgesi’nde, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde halkın isyan ettme hakkı vardır. Tayyip Erdoğan’nın “darbe” demesi temelsiz. Mursi’nin ekonomik, siyasi ve güvenlik politikaları iflas etmişti.

Teşekkürler sayın Furati...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.