İstanbul silüetini Erdoğan bozmuş -(TAMAMI)

İstanbul’un silüetini bozan araziyi sahibine Başbakan önerdi iddiası

İstanbul silüetini Erdoğan bozmuş -(TAMAMI)
25 Mayıs 2013 Cumartesi 18:21

Gökdelenlerin sahibi Mesut Toprak’ın eski finans yöneticisi Engin Mert ‘AKP’nin İstanbul Kağıthane’deki il binasını Mesut Toprak’a ait şirket yaptırdı. Diyeti Zeytinburnu’ndaki arazidir. Bu yeri bizzat Başbakanımız Mesut Bey’in evine giderek almasını söyledi’ dedi.

 

Mesut Toprak ile 2008 Haziran ayına kadar 18 yıl beraber çalışan finans müdürü Engin Mert, Aydınlık’a tarihi İstanbul silüetini bozan bu gökdelenlerin hikayesini anlattı.

- Mesut Toprak ile ilişkiniz nedir?

- Ben uzun yıllar, tekstil işleri olan ve Four Seasons Oteli’nin sahibi Mesut Toprak’ın yanında üst düzey yönetici olarak çalıstım. O dönemde Tay Grubun Finans Müdürüydüm. Yaptıkları beni rahatsız ettiği için 2008 Haziran’ında oradan ayrıldım.

- Ne yaptı?

- AKP’nin İstanbul Kağıthane’deki il binasını Mesut Toprak’a ait Yapıtay Limited Şirketi yaptırdı. Bu şirket paravandır. Bu binanın arsasının bedeli Avukat Abdullah Pehlivan tarafından Mesut (Toprak) beyin Türk Ekonomi Bankası Trakya Kurumsal Şubesi’ndeki hesabına nakit olarak yatırıldı. Tam 1,3 milyon dolar. Bu avukat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının (Kadir Topbaş) da avukatıdır. Parayı ben TL’ye dondüm. Yapıtay’ın hesabına virman yaptık ve oradan arsa sahibine ödeme yapıp arsayı aldık. Daha sonra bina, tek kuruş ödemeden bir taşeron firmaya yaptırıldı ve partiye kiraya verildi.

- ‘Firma paravandı’ derken neyi kastediyorsunuz?

- Bu firma grup firmalarının en küçüğüydü. Ne firmanın, ne Mesut Toprak’ın o dönemde orayı yapacak parası yoktu. Bunu ispat edebilirim. Flash diskte 2001-2008 yılı günlük banka bakiyeleri elimde.

- Mesut Toprak niye karşılıksız olarak böyle bir iş yaptı?

- Firmaya diyet Zeytinburnu’ndaki 16.9 gökdelenlerinin arazisidir. Bu işin karşılığı olarak Mesut Beye Zeytınburnu’nda, Volvo’nun yanında, 23 bin metrekarelik bir yer 45 milyon TL’ye kimsenin katılmadığı bir ihale ile satıldı. Bu yeri bizzat Başbakanımız Mesut Bey’in evine giderek almasını söyledi. Bu yer Grup fırması Marmaratay tarafından alındı. Belediye ile yapılan antlaşmayla imarı değiştirildi. Orada 150 bin metrekare (m2) inşaat yapıldı ve m2’si ortalama 5 bin dolardan satıldı. 750 milyon dolarlık projenin arsası 45 milyon TL olur mu?

- TMSF arsasının gerçek değerine ilişkin bir belgeniz var mı?

- TMSF arsa değerini TMSF’den istedim. ‘İç yazı veremeyiz’ dediler. Ama şöyle bir şey var. Aslında bu 23 bin m2’lik yerin 54/100 hissesi TMSF’nindi. Diğer kısmı Yapı Kredi’ye aitti. TMSF kendi bölümünü 60 milyon lira rayiç bedelle ihaleye çıkardı. Yani arsanın yarısından biraz fazlası 60 milyon lira ediyordu. Bu tür satışlarda ilk ihale rayiç bedelin yüzde 60’ı, ikinci ihale yüzde 40’ı ile açılır. Yüzde 40’ı 24 milyon liraya tekabül eder. Dolayısıyla Mesut Toprak 60 milyon rayiç bedelli yeri 24,8 milyon liraya aldı. Burasını Başbakan, bizzat Mesut Toprak’ın evine giderek almasını söyledi. Burası kimsenin bu ihaleye katılmaması sağlanarak alındı. Sonra sattığı fiyat baz alınarak geri kalan payı için Yapı Kredi’ye ödeme yapıldı. Yani tamamı 45 milyon liraya geldi. Herşeye karışan Başbakanımız hatırlarsanız bir buçuk yıl önce bu tartışma yaşandığında, bakanlıklar birbirini suçladığında susmuştu.

- Başbakan Erdoğan Zeytinburnu’ndaki 16.9 projesi ile ilgili ‘Sahibiyle konuştum. Tıraşlayın dedim. Ama hiçbir şey yapmadılar. O yüzden çok kırıldım, 5 yıldır konuşmuyorum’ dedi.

- Basbakanımız 08.08.1998 tarihinde Mesut Beyi Yıldızparkı’nda bızzat evlendirdi. Geçen yıl Four Seasons otelinde Arap İş Birliği Toplantısı vardı. Mesut Toprak ile Başbakan konuşmacı. Nasıl konuşmuyorlar anlamadım.

- Mesut Toprak da ‘Yasal olmayan hiçbir şeyimiz yok ‘ diye yanıt verdi.

- Öyleyse peki 2008 yılında Maliye’ye olan 7 dosyalık şikayetlerinden neden vergi barışından faydalanarak kurtulmuş? Bu dosyalar oyalandı. Üstü kapatıldı. Neden acaba hükümetle ilgili gizli ilişkilerinden olmasın?

- Kimi kastediyorsunuz?

- Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bize danışmanlık yapıyordu. Başbakan’ın baş danışmanıyken bile bize açıktan danışmanlık yapardı. Karısına Audi A4 araba alındı. Kendisinin kıyafetleri Ramsey’dir. Ben öderdim faturalarını. Ayda 2 bin ABD doları alırdı açıktan zarf içinde. Ayrıca çocukları da grup firmalarında çalışıyorlar.

- Konu ile ilgili başka bir söyleyeceğiniz var mı?

- Ben açık bir şekilde belki de kendimin ve ailemin hayatını tehlikeye sokarak bildiğim gerçekleri açıkladım. Tek isteğim Türk milletinin benim ve ailemin yaninda olmasr ve değerli savcılarımızın da bu ihale ile ilgili kamu davası soruşturması başlatması.

‘Parasını almak için yapıyor’

16.9 projesinin sahibi Astay Yatırım’ın Genel Müdürü Atilla Öztürk iddiaları yanıtladı:

Mesut Toprak’a dönük iddiaların nedeni: Öncelikle şunu söyleyim: Bu şahsın (Engin Mert) Mesut Toprak Bey’den almak istediği bir para var. Kendisi bize bununla ilgili mesajlar ve mailler yolladı. Suçlamaları bu parayı almak için gündeme getiriyor.

AKP il binasını Toprak yaptırdı: AKP İstanbul il binasının Mesut Toprak’un şirketlerinden birine ait. Ama bu binanın getirilen nakit para ile arazisinin alındığı, yaptırıldığı yalan. Yapıtay bu binayı 9 milyon liraya yaptırdı. Arazi bedeli dahil. Talep olunca aylık 40 bin liraya AKP’ye kiraladık. Yıllık olarak yenileniyor.

Başbakan Mesut Toprak’ı ziyaret etti: Başbakan Mesut Beyi evinde ziyaret etmedi. Mesut Bey Başbakan’ın çok eski arkadaşı. Ama onun dışında ticari ne bir zarar, ne de faydamız olmuştur. Şu son dönemki tartışmaları saymazsak.

Toprak’ın otelinde konuşmacıydılar: Pekçok toplantı otellerimizde yapılıyor. Doğru bu toplantıda her ikisi de konuşmacıydılar ama farklı günlerde konuştular.

Ömer Dinçer Mesut Toprak’ın danışmanıydı: Ömer Dinçer 1998’den 2000 ortasına kadar tekstildeki yapılanma konusunda Tay Grup’a danışmanlık yapmıştır. Siyaset ile ilgilendikten sonra bize danışmanlık yapmamıştır.

Vergi kaçırdığı için barışa başvurdu: Mesut Bey vergi barışına, sözü geçen arkadaşın ihbarları nedeniyle ama ihbarlardan aklandıktan sonra başvurmuş ve hukuki hakkını kullanmıştır.

16.9 kuleleri tarihi İstanbul silüetini bozuyor: Silüet bozulmamıştır. Deniz kıyısından bakınca, Üsküdar’dan Haydarpaşa’ya giderken hiçbir şekilde 16.9 kulelerini göremezsiniz. Aynı şekilde 50 metrenin üzerine çıkmadıktan sonra tarihi İstanbul silüetinin arkasından bu yapıları görmenize imkan yoktur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.