IŞİD, Şanlıurfa’da hücreler kuruyor

Deniz Kahraman / Şanlıurfa,Suruç

IŞİD, Şanlıurfa’da hücreler kuruyor
30 Eylül 2014 Salı 13:33

isidhucre

Aydınlık, Suriyeli Arapların içindeki IŞİD sempatizanlarının, Ayn el-Arap (Kobani) kuşatması ile birlikte, Şanlıurfa’da hücre yapılanmasına hız verdiği bilgisine ulaştı
IŞİD terör örgütünün Ayn el-Arap’a (Kobani) başlattığı saldırı, örgütün Türkiye’deki yapılanması için de kritik önem taşıyor. IŞİD’in, Kobani’yi ele geçirmesi, Türkiye sınırına mücavir bölgeye tam teşekküllü olarak yerleşmesi durumunda, özellikle Şanlıurfa ve çevresinde önemli ölçüde faaliyet zemini bulabileceği belirtiliyor.
Aydınlık bölgede, Suriyeli Arapların içindeki IŞİD sempatizanlarının, Kobani kuşatması ile birlikte, Şanlıurfa’da hücre yapılanmasına hız verdiği bilgisine ulaştı. Kobani’nin düşmesi, Şanlıurfa’yı da pimi çekilmiş bombaya çevirecek. PYD/PKK unsurlarının ise çok fazla direnemeyeceği belirtiliyor.
SAYILARI 400 BİNİ AŞTI
Suriye krizinin başından bu yana Şanlıurfa’ya gelen Suriyeli sayısı, 400 bini buldu. Sığınmacıların 100 bine yakını Şanlıurfa’da kurulan kamplarda kalıyor. Diğer 300 bin kişi ise kentin içinde ya da yakın ilçelerde barınıyor. Şanlıurfa’nın içinde hemen her yerde, özellikle de hizmet sektöründe Suriyelileri görmek olası.
Ancak, sığınmacıların geneline bakıldığında homojen bir yapıdan gelmedikleri hemen göze çarpıyor. Kamplarda, Şanlıurfa’nın kenar mahallelerinde kalanların yanı sıra Türkiye’ye büyük sermaye ile gelenler, yurtdışından İsviçre’den para getirenler, lüks rezidanslarda kalanlar da bulunuyor.
POLİSLERİ BİLE TEHDİT EDİYORLAR
En dikkat çekici olan ise Suriyeliler içinde hem Esad taraftarlarının hem de Esad muhaliflerinin birlikte bulunması. Türkiye’deki genel kanının aksine, Suriyelilerin bir bölümü de ülke dışına çıkıp Türkiye’de hayat kurabilmek için, istikrarsızlık ortamını fırsat olarak görmüş.
Bu kesimin yanı sıra, sığınmacıların arasında önemli sayıda radikal unsurun olduğu da hemen göze çarpıyor. Bu radikal unsurların tamamına yakını IŞİD sempatizanı.
Camilerin, İslami derneklerin ve vakıfların yakın ilgi gösterdiği bu kesimden bazılarının, kendilerine kimlik soran polis memurlarını tehdit ettiği, “dua edin, el Bağdadi Türkiye’de cihat emri vermedi. Yoksa sizi öldürürdük” diye tehdit ettiği konuşuluyor.
KİRALAR ARTMIŞ, FUHUŞ PATLAMIŞ
Emniyet güçlerinin ise eli kolu bağlı, hükümetin koruması altındaki sığınmacılar büyük bir hoşgörü ile karşılanıyorlar. Şanlıurfa’da en dikkat çekici olan ise diğer sığınmacıların kentin muhafazakar yapısını ciddi anlamda zorlamaya başlaması.
Sığınmacılar içinde kaçak yollardan meyhane açan da, genelev işleten de, kadın satan da olduğunu herkes biliyor. Emniyet güçlerinin “bir daha yapmayın” uyarısıyla yetinmiş olmasını ise Şanlıurfalılar espri ile anlatıyorlar.
HİZMET SEKTÖRÜ SURİYELİLERİN ELİNDE
Şanlıurfalıların önemli bir bölümü, Suriyeli sığınmacıların bir daha ülkelerine geri dönmeyeceğine inanıyor. Bu da kentte ciddi bir huzursuzluk yaratmış durumda.
Çünkü, arz/talep gereği, kiralar önemli ölçüde artmış, issizlik tırmanmış. Gündelikçi işçilerin tamamı artık Suriyeli. Hizmet sektörü de öyle. Bu da yerli halkın büyük tepkisine neden oluyor. Aydınlık’ın ulaştığı bilgiler, Şanlıurfa’daki sıkıntının sadece toplumsal boyutla sınırlı kalmadığını gösterdi. Aydınlık bölgede, Suriyeli Arapların içindeki IŞİD sempatizanlarının, Kobani kuşatması ile birlikte, Şanlıurfa’da hücre yapılanmasına hız verdiği bilgisine ulaştı.
PYD/PKK DAHA FAZLA DİRENEMEYECEK
Suriyeli sığınmacıların içindeki bu yapıların, kentteki İslami dernekler, vakıflar ve diğer dış destekli sivil toplum kuruluşları tarafından desteklendiği ise biliniyor.
Öte yandan PYD/PKK unsurlarının ise Kobani’de çok fazla direnemeyeceği belirtiliyor. Bu tablo, bugün için, Şanlıurfa’yı kelimenin tam anlamıyla pimi çekilmiş bir bombaya çevirmiş durumda.
Deniz Kahraman / Şanlıurfa,Suruç


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.