İşçiler 1 Mayıs’a grevle giriyor -(TAMAMI)

GREV DALGASI

İşçiler 1 Mayıs’a grevle giriyor -(TAMAMI)
10 Nisan 2013 Çarşamba 09:05

Tek Gıda-İş Sendikası 22 Nisan’da greve gideceğini ÇAYKUR’a tebliğ etti. Hava-İş Sendikası ise bugün grev kararını açıklayacak. Metal iş kolunda yaşanan anlaşmazlık sonrası ise metal sendikaları grev sinyali verdi

 

İşçi sınıfı, 1 Mayıs’a grev dalgası ile gidiyor. Hükümetin sendikalara ve işçi sınıfına karşı hukuksuz tutumuna, sendikalar grevlerle cevap verecek. Sermaye sınıfına mahkum edilen sendikalar, 1 Mayıs öncesinde greve çıkmaya hazırlanıyor. Tek Gıda-İş Sendikası 22 Nisan’da greve gideceğini açıklarken, Hava-İş Sendikası bugün yapacağı basın toplantısı ile grev kararı aldığını duyuracak ve Atatürk Havalimanı’na “Bu iş yerinde grev vardır” yazısı asılacak. Metal-İş kolunda ise işveren sendikası MESS ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlıklar sonrası atanan ara bulucunun raporu bekleniyor. Metal sendikaları ise grev sinyalleri veriyor.

Türk Hava Yolları ile yürüttüğü 24. Dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanan Hava-İş Sendikası, bugün grev kararı alacağını duyuracak. 14 bin işçi adına yürütülen görüşmelerin en önemli şartı işten çıkarılan 305 kişinin işe geri alınmasıydı. Sendika yetkilileri tüm taleplerinin THY tarafından kabul edilmediğini belirttiği görüşmeler, 26 Şubat tarihinde uyuşmazlık zaptı tutularak sona erdirilmişti.

Bakan Şimşek: THY yalnız değildir

Sendika’nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklama ile grev kararının, Sendikan’nın Bakırköy’daki Genel Merkezi’nde yapılacak olan basın toplantısı ile duyurulacağı belirtildi. Ancak sendika yönetiminin fiili grev tarihini belirlemesine rağmen, yarın açıklamayacağı öğrenildi. Grev kararının uygulanması halinde, grev tarihinin 6 gün önceden THY’ye haber verilmesi gerekiyor. Sendikanın grev kararını duyurmasının ardından, THY işyerlerine “Bu iş yerinde grev vardır” yazıları asılacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise grev kararına ilişkin kendisine yöneltilen sorulara, THY’nin Türkiye için önemine dikkat çekerek, “Türk hava yolları yalnız değildir. Ne gerekiyorsa yaparız. Ulusal güvenlik ve turizm için çok önemli bir kuruluştur. Uçuşların aksamasını kabul edemeyiz” dedi.

Yapılan yazılı açıklamada Hava-İş Sendikası’nın grev öncesi sergilediği sağduyulu tavrın THY Yönetimince görmezden gelindiği belirtilerek “Sekter bir tutumla 305 işçinin işe dönüşü dahil tüm uyuşmazlıkların çözümü için görüşmelerin başlatılması teklifimizin kabul edilmediği işveren yetkililerince sendikamıza bu akşam saatlerinde sözlü olarak iletilmiştir” denildi.

Sağduyu görmezden gelindi

Açıklamada, işverenin cevabı üzerine, sendika yönetiminin 10 Nisan 2013 tarihinde grev kararı alınmasına karar verdiği ifade edilerek, “Hava-İş’in sağduyu ve iyi niyetle uzattığı uzlaşma elinin işverence değerlendirmeye gerek görülmemesi sonucu olarak sendikamız da bu tarih itibarı ile içinde 305 işçinin işe geri dönüşü olmayan hiç bir teklifi tartışmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

‘Beklediğimiz açıklamalar’

Aydınlık’a konuşan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, sendikanın olmazsa, olmaz taleplerinin 305 işçinin işe geri alınması olduğu kaydederek, “26 Şubat’da tutulan uyuşmazlık zaptı, 25 Mart’da elimize ulaştı. Biz tebliğ edilmesi ile 60 günlük grev kararı süreci başladı ama biz THY Yönetimine biraz daha zaman tanıdıysak da iyi niyetimiz görmezden gelindi” dedi. Ayçin, THY çalışanlarına yıllık enflasyon rakamları ve refah seviyesinin de göz önüne alınarak zam oranlarının belirlenmesinin önerdiklerini ancak THY’nin 6 ayda bir yüzde 3’lük zam teklifinde bulunduğunu belirtti. Ayçin, “THY’ye yalnız değildir” diyen Bakan Mehmet Şimşik’e de cevap verdi. Ayçin, “Bunlar beklediğimiz şeylerdi. Başbaka’nın ensesinden açıklama yapıyorlar” yorumunu yaptı.

İktidar sermaye ile bütünleşti

Metal İş Kolunda ise Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde patronlar ve sendikalar arasında uyuşmazlık yaşanmıştı. Görüşmelerin ardından basın açıklaması yapan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, anlaşma sağlanması için 65 günlük süreleri kaldığını belirterek “grev” uyarısı yapmıştı. Kavlak, “Biz çok sık sokağa inen bir sendika değiliz, ama sokağa indiğimiz zaman da kolay kolay tekrar içeriye girmeyiz” uyarıda bulunmuştu. Metal iş kolundaki sözleşme, 210’a yakın iş yerindeki 115 bin işçiyi kapsıyor. Metal Sendikalarının greve gitmesi halinde etkilenecek sendikaların bazıları şöyle: Ford, Tofaş, Mercedes, Bosh, Man, Türk Taraktör ve Renault.

İşçi sınıfı için fırsat

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, yaşananların sendikalar ve işçi sınıfı için bir şans olduğunu dile getirerek, “Hükümet belki sendikalara zarar vermek istiyor ama yaptıkları ile tam tersi oldu. Bu grevlerle işçi sınıfı daha da güçlü bir şekilde haklarını arayacaktır” diye konuştu.

Serdaroğlu, Birleşik Metal-İş’in hangi konfederasyondan olursa olsun mücadele edecek tüm sendikalara destek vermeye hazır olduğunu belirterek, diğer sendikaları da Birleşik Metal-İş’e destek vermesinin istedi. İşçi sınıfının, bu dönem içerisinde yapacağı toplu iş sözleşmelerinde istediğini elde edebileceğine işaret eden Serdaroğlu, “Buz bu süreçten faydalanarak çıkarsak, İşçi sınıfı elde ettiği kazanımları görerek, kendisini daha iyi koşullara taşımanın kapılarını zorlayacaktır. İşçi sınıfının yanında olmayan sendikalar ise tarihin çöplüğüne gitmeye mahkumlar” ifadelerini kullandı.

‘Mücadelelere destek vereceğiz’

Önümüzdeki dönem yapılacak toplu iş sözleşmelerinin 1 Mayıs sonrasına da taşabileceğini aktaran Serdaroğlu, “Verilecek mücadeleler ile birlikte oluşacak ortak mücadele ruhu, 1 Mayıs’da daha da bütünleşecektir” şeklinde konuştu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşik’in Hava-İş’e karşı THY’yi yalnız bırakılmayacağı yönündeki açıklamalarına da değinene Serdaroğlu, AKP’nin bakanlarının sermayeye göz kırban açıklamalar yaptığına dikkat çekti. Hükümetin, sermaye ile tamamın iç içe olduğunu belirten Serdaroğlu, “Hükümet, sendikaları güçsüz kılarak, sermaye’den yana tavır koyacağını söylüyor. Mehmet Şimşek gibi Amerikan kökenli bir bakanın bunları söylemesi, işçileri daha da kızdıracak, tepkilerini arttıracaktır. Biz istediklerinin söylemelerinden tarafız. Bırakalım konuşsunlar, işçilerde nasıl insanlara oy verdiklerini görsünler” dedi.

Mücadele başlamalı

ÇAYKUR’da 5 yıl aradan sonra ilk defa toplu iş sözleşme görüşmesi masasına oturan Tek Gıda-iş Sendikası’da daha önce 24 Nisan olarak açıkladığı grev kararın 22 Nisan’a çektiğini duyurdu. ÇAYKUR’da 2008 den beri Tek Gıda-iş ile Öz Gıda-İş arasında yetki karar tartışmaları yaşanıyordu. ÇAYKUR’da 10 üyesi bulunmasına rağmen Tek Gıda-İş Sendikası yerine 3 bin üyesi bulunan Öz Gıda-İş’e yetki verilmesi tartışmalara neden olmuş, konu yargıya taşınmıştı. Yaklaşık 5 yıl süren yargı sürecinin ardından, Yargıtay 2012’nin Kasım ayında Tek Gıda-İş lehine karar vermişti. Kararın ardından, ÇAYKUR yöneticileri ile sözleşme masasına oturan Tek Gıda-İş, anlaşma sağlayamaması üzerine grev kararı almıştı.

‘ÇAYKUR Öz Gıda-İş’i koruyor’

İki hafta sonrası başlayacak olan grev öncesi Aydınlık’a konuşan Mustafa Türkel, Grev kararlarının ÇAYKUR ve Kamu İşverenleri Sendikası’na tebliğ ettiklerini söyledi. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine ilişkin konuşan Türkel, “ÇAYKUR’da 5 yıldır süren bir süreç vardı. ÇAYKUR, Öz Gıdan-İş Sendikası’nı korumaya çalışıyor. Bizim üyemiz olmayan bin işçinin, bizim toplu iş sözleşmemizden yararlanmaları istendi ama böyle bir uygulama dünyanın hiç bir yerinde yok. Bu işçi arkadaşların Toplu İş Sözleşmesinin imzalamadan önce üyemiz olurlarsa, onlarda yararlanırlar”dedi.

‘60 yıllık anlayış değiştirilmeli’

Geçen 5 yıllık sürede Tek Gıda-İş’in Toplu Sözleşme Masası’na oturamadığını ve kamu işçisinin mağdur edildiğinin altının çizen Türkel, “Kamu işçileri, 12 Eylül sonrası Türk-İş’in öncülüğündeki kamu sözleşmeleri ile real anlamda mağdur edildi. Kamu personelinin durumu yoksulluk bile değil, açlık sınırına indirildi. Özellikle son 10 yılda, kamu personeli rezil edildi” yorumunu yaptı. İşçi sınıfının artık savunma pozisyonundan, mücadele pozisyonuna geçerek yeni haklar için mücadele etmesi gerektiğini dile getiren Türkel, “İşçi sınıfının 1 Mayıs ile sınırlamayız. İşçi sınıfı savunma hattından çıkarak, mücadele etmeli, yeni haklar kazanmalı. ‘Kazanıla hakları koruyalım’ diye diye duvara dayandık. Grevlerle başlayan bu süreç umuyorum ki sağlıklı biter. Bizim ve Hava-iş sendikasının karşılaştığı bu tavır, iktidarın sendikacılığı bitirmek istediğini gösteriyor. Metal-İş kolundaki sendikalar ise işveren sendikası MESS ile karşı karşıya bırakılıyor. alışa gelmiş 60 yıllık sendikal anlayışı terk etmek gerek, bunun yerine daha mücadeleci, halkın ihtiyaçlarını önde tutan, bir mücadele anlayışının ortaya konması gerekiyor” değerlendirmesinin yaptı.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.