İşçi Partisi'nden 'Kumpas'a müdahillik talebi

İşçi Partisi (İP), İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen "TSK'ya kumpas" soruşturması kapsamında eski İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer hakkında şikayette bulunarak, dosyaya müşteki sıfatıyla...

İşçi Partisi'nden 'Kumpas'a müdahillik talebi
03 Mayıs 2014 Cumartesi 10:38

mudahil

İşçi Partisi (İP), İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen "TSK'ya kumpas" soruşturması kapsamında eski İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer hakkında şikayette bulunarak, dosyaya müşteki sıfatıyla müdahil olma talebinde bulundu. İP avukatlarından Osman Aydın Şahin tarafından Savcılığa sunulan 6 sayfalık dilekçede, kumpas delilleri sıralandı.

'Sahte CD'yi Yılmazer'in hazırladığı sabittir'

Ergenekon, Balyoz, Odatv operasyonlarını yöneten eski İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in Bugün TV'de yaptığı açıklamalara dikkat çekilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi: "Ali Fuat Yılmazer, Tayyip Erdoğan 'AKP'nin kapatılmasını önlemek için İP'ye operasyon yapmaya ikna ettiğini söyleyen kişidir. Hemen ardından da İP'ye operasyon yapılmış ve yöneticileri tutuklanmıştır. Bu tertibi yapan, sahte CD'yi (suçlama konusu CD) hazırlayan kişinin, aradan 6 yıl geçtikten sonra, Ali Fuat Yılmazer olduğu Bugün TV'deki itiraflarıyla artık sabittir.

'Görevlerini kötüye kullandılar'

"Yılmazer'in bu itirafları 2008 yılında AKP'nin kapatılmasını önlemek için İP'ye karşı bir 'kumpas' düzenlediklerini, bu amaçla bir örgüt oluşturduklarını, bunu bir ekip çalışmasıyla yürüttüklerini; İP yöneticilerine iftira ettiklerini; suç uydurduklarını; yargı görevi yapan Anayasa Mahkemesi üyelerini etkilemeye çalıştıklarını; AKP ve yöneticilerininm işledikleri suçların soruşturulmasını önlemek suretiyle suçluyu kayırdıklarını; AKP'nin kapatılmasını önlemeye çalışarak adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettiklerini; ve bütün bu suçları, üstlendikleri kamu görevini kötüye kullanarak işlediklerini göstermektedir. Şikayet olunan Ali Fuat Yılmazer ile saptanacak suç ortakları hakkında soruşturma yapılarak işledikleri bu suçlar nedeniyle cezalandırılmaları için kamu davası açılmasını talep ediyoruz."

Ergenekon operasyonları kapsamında İP'de yapılan aramalarda bulunduğu öne sürülen CD'ye göre, AKP Kapatma davası iddianamesi İP'de yazılmış gibi gösterilmiş, parti yöneticileri suçlanmıştı.

Yılmazer itiraf etmişti

Ali Fuat Yılmazer, Bugün TV'de yaptığı açıklamalarda, İşçi Partisi'ne yapılan operasyonun perde arkasını açıklamıştı. Yılmazer, "İlk görüşmelerimde Başbakan'a, 'Parti ile ilgili kapatma davası geliyor, ciddi bir hazırlık var, açanlarda bunlar var' dedim. Türkiye'de bütün mekanizmalar bir anda durdu, herkes oraya kilitlendi. AKP kapatılacak mı, kapatılmayacak mı? O sürede Ergenekon'a karşı küçük bir dalga yapmışız ama biz de kapatma davasına kilitlenmiştik. Beklemeye başladık ve her geçen gün iş kötüye gitti. Kapatmanın kesin olacağı beklentiye dönüştü... O dönemde Aydınlık grubuna yapacağımız bir operasyon engellendi. Başbakan'a arz ettim. Başbakan, aynen bana şunu demişti: '2,5 lehte oyumuz var...' Ben de bu operasyonu harekete geçirdim ve ortaya çıkan gerçekler bizim öngörülerimizi teyit etti. 2,5 üye 5'e çıkıyor. Parti 6'ya 5 oy ile kapatılmaktan kurtuluyor. Sonuçta, kapatmaya yetecek çoğunluk oluşmadı ve AKP kapatılmadı" ifadelerini kullanmıştı.

Dosyada deliller toplanıyor

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner tarafından yürütülen "TSK'ya kumpas" soruşturmasında henüz tanık dinleme aşamasına geçilmedi. Soruşturma kapsamında bilgi ve belge toplanmaya devam edildiği öğrenildi.

Gamze Çınlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.