İran’da zor seçim: Cumhurbaşkanlığı -(TAMAMI)

14 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylık başvuruları yarın sona eriyor. Başvuru sayısı 20’yi geçti. Kesin adaylar 22 Mayıs’ta belli olacak. Seçimin önemli adayları henüz...

İran’da zor seçim: Cumhurbaşkanlığı -(TAMAMI)
09 Mayıs 2013 Perşembe 17:52

Rusya ve ABD bu ay sonuna kadar Suriye konusunda uluslararası konferans düzenlenmesi üzerinde anlaştı.

Moskova’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry önceki gün önce Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edildi, arkasından Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Kerry, Putin ile görüşmesi sırasında, ABD ile Rusya arasından İkinci Dünya Savaşı sırasında kurulan ittifak ilişkisine değinerek, bugün de ABD ile Rusya arasında yeniden işbirliği yapılması gerektiğini belirtti. Kerry, “ABD, Suriye sorununa ilişkin olarak Rusya ile ortak bir yaklaşıma sahip olduğunu düşünüyor. Siz de, biz de bölgede istikrar istiyoruz, aşırılıkçılığa karşıyız” dedi. Kerry, ortak yaklaşımın Cenevre Bildirisinde de yer aldığını belirti.

Putin, Suriye konusunda Moskova’nın ve Washington’un, bölgesel istikrarı koruma, aşırıcı güçlerin faaliyetlerini engelleme konularında ortak çıkarlara sahip olduğunu kaydetti. İki tarafın, bu ortak çıkarlar temelinde Cenevre Bildirisi’ni imzaladığını hatırlatan Putin, iki ülkenin, Suriye krizini çözme konusunda ortak tutum sergilemesini istedi.

Cenevre Bildirisi temel alınacak

Kerry, akşam saatlerinde Lavrov ile biraraya geldi. Görüşme tamamlandıktan sonra, iki ülke arasında “dönüm noktası” niteliğinde bir karara varıldığı ifade edildi. İki ülkenin, Suriye’de çözüm konusunda işbirliği yapması gerektiği üzerinde anlaştığı belirtildi.

Lavrov, görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Moskova ile Washington’un Cenevre Bildirisi’nin bütün olarak hayata geçirilmesi yönünde çaba harcıyacağını belirterek şunları söyledi:

“Rusya ve ABD, hem Suriye hükümetini, hem de muhalif grupları siyasi çözüm bulmaya teşvik edecekler. İki ülke geçen yıl Cenevre’de düzenlenen konferansta onaylanan ilkelerin hayata geçirilmesini sağlamak üzere mümkün olduğunca erken, hatta belki bu ayın sonlarında uluslararası konferans düzenlenmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardı. Bu konferansta bütün taraflar Cenevre Bildirisi’ni bütün olarak hayata geçirmek için ne gibi ortak çabalar göstereceklerini belirleyecekler. Rusya ve ABD, Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması ilkesine bağlı kaldıklarını yinelediler.”

Kimyasal konusu

Rusya’nın da ABD kadar, Suriye’de kimyasal silah kullanılması olasılığından endişe ettiğini kaydeden Lavrov, “Bu konu çok karmaşık ve sorumluluk açısından son derece önemli. Söylentilerin ve hatta kasıtlı provokasyonların esiri olmayacağımız konusunda yüzde yüz emin olmak zorundayız” dedi.

Kimyasal silah konusunda ABD’ye “provokasyonlara bağımlı” olmama çağırısı yapan Lavrov, “Biz, kimyasal silah kullanımıyla ilgili olabilecek bütün sorunlara tüm ciddiyetimizle yaklaşıyoruz. Gerçeklerin doğru tespit edilmesi gereğinden hareket ediyoruz” şeklinde konuştu. Lavrov, Suriye’de olası kimyasal silah kullanımı sorunu konusunda Rus ve Amerikan istihbarat kurumlarının yakın işbirliği yapacaklarına dair anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Kerry’nin sözleri

“Suriyeli muhaliflerin barış planını ve ülkede değişim stratejisini kabul ettiğini” söyleyen Kerry, Moskova’da “ilerlemek için bir yol bulunabildiğini” ifade etti. Cenevre Bildirisi’nin “gerçekten kanlı olayların olmayacağı yeni Suriye’ye doğru ilerlemenin temelini oluşturduğunu” ifade eden Kerry, “Suriye yönetiminin üstüne yükümlülüklerini yerine getirmek ve kimyasal silah kullanmaya meyletmemek düşüyor” dedi.

Kerry’ye Senato’ya sunulan Suriyeli çetelere silah sevki yapılmasına ilişkin yasa tasarısının akıbetinin ne olacağı soruldu. Doğrudan yanıt vermekten kaçınan Kerry, “Suriye’nin siyasi dönüşümünün ilerleme kaydetmesi durumunda, muhalifleri silahlandırma yoluna gitmeyebiliriz” açıklamasında bulundu ve şöyle konuştu:

“Senatoda muhalefete silah sevkedilmesi gerektiği kanısı var. Elimizde kimyasal silah hususunda kanıtların olup olmadığı, eninde sonunda belirleyici rol oynıyacak. Bilindiği gibi Başkan Obama ilgili olayların ve haberlerin özenle araştırılması talimatını verdi. Zannederim Kongre herhangi bir karar almadan önce, bu araştırmaların sonuçlarını çok büyük dikkatle inceleyecek. Tarafları görüşme masasına oturtmak mümkün olacak mı? Bunu önümüzdeki haftalarda öğreneceğiz. Herşey buna bağlı olacak.”

Kerry, “Yeni konferansın boş bir diplomatik görüşme olmayacağını, yeni bir Suriye’nin oluşumu için atlas görevi göreceğini ümit ediyoruz” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.