İmralı'daki Öcalan diyor ki: ‘Barzani Kürtlük nedir bilmez’

Yani İngiliz seçeneğini güçlendirecek şeylerden kaçınalım kesinlikle alet olmayalım diyorum. Türkiye, İngiltere kadar burada hak sahibi değil midir?

İmralı'daki Öcalan diyor ki: ‘Barzani Kürtlük nedir bilmez’
22 Aralık 2013 Pazar 00:13

apobarzani
Bunlar Talabani’yi büyük ihtimalle kullanacaklar. Barzani zaten şeydir. Mahalli bey gibidir.
Onu herkes kullanır, Saddam kullanır, şu kullanır. Yani orada İsrail’in de etkisi gelişebilir diyorum
Talabani ve Barzani kullanılan güçlerdir
Bunlar Talabani’yi büyük ihtimalle kullanacaklar. Barzani zaten şeydir. Mahalli bey gibidir. Onu herkes kullanır, Saddam kullanır, şu kullanır. Yani orada İsrail’in de etkisi gelişebilir diyorum. İran üzerine iyi düşünmek gerekiyor. İran 80-90 arasında bu dini şeyin örgütlenmesinde İran’a büyük tavizler verildi. Sırf bizi biraz zorlamak için. Onlar ikili oynadı hem bize oynadı, hem Türkiye’ye oynadı. Her iki taraftan da yararlanmaya çalıştı. Epey mesafe aldılar. Çok güç biriktirdi. Tıpkı Hamas olayında olduğu gibi bütün hesapları da şuydu; biz devreden çıkarsak, yani uzlaşır veya ezilirsek, rap diye kendi çizgisini Türkiye’ye oturtacak. Şimdi olan biten budur. İşte Hizbullah son 94-95’ten beri doğuda habire aday olmaya çalışıyor, Refah’ın biliyorsunuz doğuda aldığı şeyler hep bizim yarattığımız boşluğu değerlendirmedir.
Ben Türkiye’yi unuttum, 93’lerden beri zamanımın büyük bir kısmını Kuzey Irak üzerine yoğunlaştım ve Talabani Barzani ikilemini çözmeye çalıştım. Ve şimdi de o tam istediğim noktaya doğru hızla gidiyor.
Barzani ve Talabani’ye nefes aldırmayalım
Bunlar Irak’ı kapmak isteyecekler. Bu açıdan bizim gücün Türkiye’ye gelip yasal sürece girecek olanlar girer. Diğerlerinin hepsi orada yoğunlaşsın. Kesin yani sizin de gözlerinizin önünde olsun. İşte bu Barzani ve Talabani’nin nefes alamaz duruma getirilmesidir. Türkiye’nin on yıldır, yirmi yıldır yapamadığını biz yapacağız diyorum. Tekrar söylüyorum bu parayla pulla alınamaz. Zaten bir önerim de bu Erbil’i almaktır. Süleymaniye üzerinde biraz Talabani’nin etkisi varsa Duhok üzerinde biraz Barzani’nin etkisi varsa her yerde biz oluruz.
Irak’ta bizimkileri hazırlayalım
Orada kesinlikle bizimkileri hazırlayalım, biz orayı tamamen kazanabiliriz. Arkadaşlara çok rahatlıkla Türkmenler ile ilişkiye geçebilirler. Bu aşiret şeyleri orada aslında azınlıktırlar. Destek olmasa bile birazcık böyle ayarlama gibi bir şey olursa iyi olur. Çünkü orası Kıbrıs’tan daha önemlidir. Hiç kuşkunuz olmasın, böylelikle kazanılmış olacaktır. Unutmayalım, bugün Saddam gider başkası gelir. Arabın şeye ihtiyacı yok, petrolü zaten var. Arabın ülkesi zaten geniş. Afrika’nın kuzeyinden bilmem nereye kadar, dünya kadar petrolleri var. Bir de o kadar katliam olmuş. Onu tekrar egemen kılmanın gereği yoktur.
Bu Barzani Talabani şeyine ben ilkeli karşı çıktım. Onları oradaki insanların üzerinde etkisiz bırakmak basit bir olay değildir. Bu konuda çok büyük mücadelem var. Ve bunun ileride Türkiye’nin hizmetine neler katacağını göreceksiniz.
MHP bizimle iş yapsın
Irak Türkmenlerinden benim bir sürü dostum vardır. Türkmenler halis muhlis Türktürler. Onlar Selçuklu Türkmenleridir. Temiz insanlardır. Mehmet Özbek’in Kerkük türküleri falan güzeldir. Dilleri de Kürtçe ile çok iç içedir. Yani işte şimdi MHP iş yapmak istiyorsa gelsin bizimle orada yapsın. Yani gelsin beraber yapalım.
Zararım dokundu, on kat kazandıracağım
Ben elimdeki gücü biliyorum. Çünkü müthiş bir güç. Bu gücü İngiltere 200 yıldır ele geçirmek istiyor. ABD, İran vs. yıllardır müthiş ele geçirmek istiyor. Tamam, Türkiye’ye benim zararım dokundu ama on kat ona kazandıracak imkânım var; niye buna gelmeyeceksiniz. Büyük kazandıracağım.
Talabani-Barzani ile herkesle oynar
İran’da diğer şey daha güçlüdür. Dikkat etmek lazım. Hatemi’yi aşabilirler. Diğerleri de Ortadoğu’da bu Hizbullah şeylerine güç verenlerdir. Çok tehlikelidirler. Bana göre onların Türkiye üzerindeki tam çalışma derinliği bilinemiyor. Irak’ı da çok kullanabilirler, Barzani ile de yaparlar. Zaten içinde adamları var. Ethem Barzani var, devrimci Hizbullah partisinin başı, işte o öyledir. Yani Talabani ile İngilizler ve İran oynarken Barzani ile de herkes oynar. Sonuçta demek istediğim, tedbir alınmaz ise Türkiye üzerine oyunları artar. Lübnan’dakilerin de Türkiye üzerine ilgilerinin büyük olduğunu biliyorum. 93-96’da Türkiye’den bazıları bunlarla ilişki kurdu.
Erbil planı
Yalnız Irak’ta mevzi kazanmak için 15-20 yıldır büyük mücadele verdim. Talabani ve Barzani tekelini kırmayı da küçümsemeyin; çünkü arkalarında büyük güçler var. Kendilerini her şekilde satarlar. Çok ucuza Türkiye’ye de yanaşırlar. Onlara lütfen inanmayın. Biz ilkeli tavır aldıktan sonra bunları aşarız. Bunları nefes aldıramaz bir biçimde Türkiye’ye bağlarız. Onun için Erbil planını söyledim. Biraz daha o şehirlerde de ağırlığı oturtursak, Türkmenlerle birlikte iç içe olursak bunlar köpek gibi bağlanırlar. Ne Amerika’ya ne İngiltere’ye ne İran’a ne şuna ne buna değil, Türkiye’ye bağlanırlar; neden, çünkü taban bizim. Orada sağlayacağımız şeyi direkt asker yapamaz. Direkt yaparsanız Sırpların Kosova’daki durumuna düşersiniz.
Barzani Kürtlük nedir, bilmez
Bu Barzani de dahil, şöyle bir Kürtlük nedir deseniz, bir mektup yazacak yetenekleri yoktur. Dolayısı ile bu olanlar ne kadar Kürt isyanı sayılabilir. Bu, önemli bir soru işaretidir. İsyanlar aslında İngiltere’nin bölgeye girmesi ile etkinlik ve misyoner çalışmalarıdır. Ayrıca isyancıların, aşiretlerin o zaman her tarafa doğru çalışan şeyleri vardır. Halen de öyle, mesela Barzanilerin bir kısmı Saddam ile çalışır, bir kısmı İran ile, işte bir kısmı Türkiye ile. İşte buraların böyle doğal bir özelliği var. İki yüz yıldır bunu devam ettiriyorlar. Buna Kürtçülük yaftası yapıştırmak hatalıdır. Şeyh Sait isyanı da böyledir.
Şivan, kendini Kürt önderi diye yutturuyor
Bu Şivan için söyledim. Basit bir türkü söylüyor, kendisini Humeyni yerine koyuyor. Yani basit bir müziği siyasi şeyin yerine koyuyor. Yani basit bir kültür olayını bir siyasi önderlik gibi yutturmaya çalışıyor. İşte bu Şivan olayı öyledir. Uzun süre türkü söyleyerek kendisini bir Kürt önderi olarak yutturmak istiyor. Yani sanatın, kültürün rolü ile siyasetin rolünü karıştırmaktır. Bu Kürt aydınlarının da olayı budur. Yaptıkları sıradan, basit bir kültür çalışmasını kalktılar Kürtçülük diye sundular ve bu bizi yaktı.
Kürt işbirlikçiliğine karşıyım
Kürt işbirlikçiliğine karşıyım. En son günüme kadar istese idim Talabani’nin yanına gidebilirdim. O beni Amerika’ya, İngiltere’ye götürebilirdi. Onlarla buluşturabilirdi. Ben Şam’dan çıkmadan önce özel davetçisini yanıma gönderdi. Nefret ettim, görüşmedim bile. Bunu açıkça söylüyorum. Ondan sonra Barzani ile görüştüğünde benim için “Bu, ne yaptığını bilmiyor” dedi. Ben gitmedim, tavrımı koydum; çünkü biliyordum, çok kötü oynayacak. Anladım her şeyi yapabilir, öldürme şeyinden çekindim yani.
Talabani, Bayık’ı çekmek istedi
§Dünya çapında stratejik karar alınmış (Irak konusunda). Çok hassas olunmalı. İngiltere ağırlıklı diye düşünüyorum. PKK’yı ısrarla dıştalama, Talabani olayını çok iyi biliyorum. O zaman Talabani yalvarıyordu. Diyordu, sizin bütün güçleriniz gelsin YNK (KYB-Talabani’nin partisi) bayrağı altında şey etsin. Biz her tür yardımı yaparız. İkinci bir şey de ki kaynağı İngiltere’dir, biliyorum. Bu gücü ilerde Türkiye’ye karşı kullanacağız diyorlar. Bunun belgeleri var bende. Bu dediğim işte bu son eylül şeyinde. Bu deli dedi Talabani, biliyorsunuz. Benim için bu sözü kullandı. Bu deli dedi, ne yaptığını bilmiyor dedi, sonra yalvardı Cuma’ya (Cemil Bayık) çekil gel diye. Orada birkaç kadına yer filan verdiler, iki tane kaçırdılar. Orada birkaç kamp vardı, olduğu gibi YNK’nın şeyine çekmek istediler. Cuma (Cemil Bayık) oradan bir grubu hedefledi. Aman dur, oyuna geliyorsun falan dendi. Yani 93’teki Ferhat olayı gibi.
Benden çıktığını lütfen söylemeyin
Yani bu çok önemlidir; istenilen, PKK’nın bütün gücünü Türkiye’deki, Avrupa’daki kısaca her yerdeki gücünü yedekleyip Saddam sonrası kullanmaktır. Yani alın işte Türkiye’ye karşı bir koz.
Olay budur. Bu çok somut bilgidir. Benden çıktığını da lütfen söylemeyin. Sonrasında KDP’yi eritmeyi düşüneceklerdi. KDP aşiret gücüdür biliyorsunuz. Onların bir kısmı İran ile, bir kısmı Irak ile olur biliyorsunuz ama fazla bir şeyi olmaz. Bunu şimdiden çok iyi görelim diyorum. Yani beni çağırırken de gel uzun vadede böyle çalışalım diyorlardı. Ben inanmadım, tereddüt ettim. Dedim ki bu her türlü oyunu yapar ve gitmedim de. Orada her şeyi yapardı, çok korktum, çekindim gerçekten. Yani oyunun arka planını gördüm bir de oraya gitsem durumu dengeleyemezdim onun için dışarıda kaldım ve dengeledim. Sırf bunun için dışarıda, Suriye’de kaldım.
İngiltere’nin istediğini Türkiye yapacak
Bunu küçümsemeyin; bu çok kapsamlı ve büyük bir oyundur. İkide bir sanki Türkiye yanlısıymış gibi de İngiltere bazı kararlar çıkarıyor, PKK’yı şöyle bitirtelim Türkiye’ye, böyle bitirtelim diye, hikâyedir; işte onun için söylüyorum, gelin Türkiye’nin bu derdini hemen bitirelim diye. Onların meselesi PKK ile Türkiye’nin çatışması değil, mesele PKK’yı yanına alıp uzun vadede Türkiye’ye karşı kullanmak. İşte 23-26 Şeyh Sait oyunu böyledir, bunlar çok önemlidir. İşte şimdi bizim oradaki gücü hemen bu paralele sokalım. Bunlar büyük tecrübelere dayanarak söylediğim şeylerdir. İngiltere’nin dağ gibi ayarlamak istediği şeyi Türkiye yapacak.
1923-26’dan daha dev gibi gelecekler
Yoksa inanın 23-26’dan daha dev gibi gelecekler. Hiç bu konuda şüphem yok. Yunan İstanbul için gelir, İran ve Ermeni bunun içindedir. Hatta bana göre İsrail’i bile Suriye ile barıştırıp onunla da şimdiden bölgede Türkiye’nin etkinliğini önleme peşindedirler. Bu çok açıktır. Konu derin ve kapsamlıdır. Burada tıpkı Türkiye Misakı Milli’den nasıl koparıldı, nasıl nefessiz bırakıldı Kürt isyanı ile birlikte, aynı olay daha da derindir; çünkü Orta Asya’sı da var, Kafkasya’sı da var. Olay bu kadar büyüktür diyorum.
İran’a karşı önlemler almalıyız
İran bir şeyler yapmak isteyecek önlemeliyiz. Sınırlarda önlem almalıyız, bu imkân kesinlikle elimizde. Arap şeyi olacak, her şeyi Araplara veremeyiz. Zaten Şia esas İran’dır. Sünni kesim sınırlıdır. Her şey yeniden oturtulurken bile gücü bence son derece sınırlı olmalı (Irak için) yani katliam yapacak güç artık kalmamalıdır.
Türkiye, İngiltere kadar Irak’ta hak sahibi değil midir?
Bakın dikkat edin Talabani Türkiye’nin bu olası şeyini, Irak üzerindeki olası şeyini önlemek için, 1975’ten beri çalışıyor. Biliyorsunuz Ala Rızgari’yi filan çekti, en son bizi çekmek istedi. Ve ben büyük mücadele verdim. Bunu küçümsememek gerekir yani. Yani İngiltere ve Talabani 93’te bizim Osman’ı yanına çektiğinde ne yapıyordu biliyor musunuz? Bizim bilgimiz var bir taraftan el altından haber veriyordu “gel şurada PKK’yı vur” ama diğer taraftan Cuma’yı (Cemil Bayık) ve Ferhat’ı çekmeye çalışıyordu. Ve ben bunların hepsini önledim. Irak sadece Irak’ın alınması değildir. Türkiye’nin can evinden prangalanmasıdır.
Yani İngiliz seçeneğini güçlendirecek şeylerden kaçınalım kesinlikle alet olmayalım diyorum. Türkiye, İngiltere kadar burada hak sahibi değil midir?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.