İMAM HATİBE 5 KAT KONTENJAN -(TAMAMI)

AKP, öğrenciyi imam hatip ve meslek lisesine mecbur bıraktı

İMAM HATİBE 5 KAT KONTENJAN -(TAMAMI)
15 Ağustos 2013 Perşembe 18:08

SBS sonucuna göre açıkta kalan binlerce öğrencinin, AKP’nin eğitim stratejisine kurban edildiğini söyleyen Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, amacın itaatkâr bireyler yetiştirmek olduğunu belirtti

 

Seviye Belirleme Sınavı’nı kaldırarak 670 bin öğrenciyi imam hatip, meslek lisesi, açık lise ya da özel liselere mecbur bırakan AKP iktidarı, 11 yılda imam hatip lisesilerinin kontenjanı 5 katına çıktı. İmam hatip liselerinin sayısı 2002’den bu yana 450’den 708’e yükseldi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, dün sendikanın genel merkezinde yaptığı açıklamada SBS sonuçlarının yarattığı karmaşayı değerlendirdi. Yıldız, öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imam hatip lisesi, meslek lisesi, açık lise ya da özel okullara gitmeye zorlandığını söyledi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, “Eğitimde 4+4+4 dayatması ile daha da derinleşen piyasa odaklı dönüşüm sürecinde ilkokul ve ortaokullarda yaşanan kaosa paralel olarak ortaöğretimde yüz binlerce öğrenci göz göre göre mağdur ediliyor. Bu yıl son kez yapılan ve 8’inci sınıf öğrencilerinin girdiği SBS ile eğitimin bütün kademelerinde olduğu gibi, ortaöğretimde de yeni bir kaosun kapıları aralanmıştır” dedi.

MEB’i yalanlandı

Yıldız, MEB’in, “Açıkta kalan 574 bin öğrenci var” açıklaması yine MEB’in istatistiklerinden elde edilen rakamlarına dayanarak yalanladı. Resmi rakamlara göre, açıkta kalan 657 bin 325 öğrenci bulunuyor. Ünsal Yıldız şöyle konuştu: “Bu yıl SBS’ye 1 milyon 112 bin 604 öğrenci girdi. Bu öğrencilerin tamamına yakınının ‘akademik lise’ olarak adlandırılan okullara gitmek istediğinin somut bir göstergesi. Buna rağmen MEB, öğrencilerin sadece 363 bin 872’sine akademik liselerde okuma imkanı tanımakta, bu yıl 9’uncu sınıfa başlayacak öğrencilerin yarısından fazlasını meslek liselerine, özel okullara, imam hatip liselerine ya da açık liseye gitmeye zorluyor. Öğrencilerin özgür seçim hakkını elinden alan böylesi bir uygulama kesinlikle kabul edilemez.”

Ucuz işgücü-itaatkâr birey

MEB’in öğrencileri, ucuz işgücü olarak yetiştirmek için meslek liselerine, itaatkar bireyler yetiştirmek için de imam hatip liselerine yönlendirdiğini ifade eden Yıldız şunları söyledi: “Bakan Nabi Avcı’nın imam hatiplere yoğun talep olduğu yönündeki ifadeleri, hükümetin bu yönde yapmış olduğu stratejik planların somut bir sonucudur. Türkiye’de okulların fiziki donanım ve altyapı sorunları sürerken, teknik olarak en donanımlı okulların imam hatipler olması, iktidarın siyasi tercihleri üzerinden resmen ayrımcılık yaptığını gösteriyor. AKP’nin imam hatip aşkını, sayılarındaki artışta görmek mümkündür.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.