İleri Demokrasi’den diktatörlüğe -(TAMAMI)

İranlı Prof. Fathali M. Moghaddam’ın uyarı niteliğindeki mesajı, iki hafta sonra ‘Gezi Parkı’nda yerini buldu ve nihayet kendisini haklı çıkardı

İleri Demokrasi’den diktatörlüğe -(TAMAMI)
12 Haziran 2013 Çarşamba 13:58

Gerek ekonomik ve gerek siyasal krizler aynı zamanda başka bir fırsatın doğmasına neden olmuştur. Adolf Hitler, Benito Mussolini, Francisco Franco diktatörlüğü yaşanan ekonomik ve askeri krizler sonucunda ortaya çıkmışlardır. Kimi atanarak kimi de seçimle yönetimi ele geçirmiş, baskıcı totaliter rejimlerini uygulayarak diktatörleşmişlerdir. Mussolini kral tarafından atanma yoluyla yönetime geçerken, Franco askeri ayaklanma sonucu başa gelmiştir. Hitler ise % 33 oy alarak sandıktan çıkmıştır. R.Tayyip Erdoğan liderliğindeki AKP ise 57. Hükümet döneminde yaşanan ekonomik, siyasal kriz sonucunda yine sandıktan çıkmıştır. Bu da demek oluyor ki; her kriz diyalektik gereği yeni bir fırsatın doğmasına sebep olurken, diktatörlerin sadece darbe veya atanmalarla değil, sandıktan da çıkabileceği gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Diktatörlerin en belirgin ortak özelliğini iyi bir hatip olmaları oluştururken, R. Tayyip Erdoğan, tıpkı Franco gibi vatandaşların çocuk sahibi olmaları konusunda ısrarcı tavrını ve telkinini sürdürmüştür. Kendi arasında örgütlenerek meydanlara dökülen halk yığınlarının sloganlarla, pankartlarla diktatörlüğe vurgu yapması, R. Tayyip Erdoğan’ın demokrasiyi araç gibi kullanarak ve giderek diktatör bir figüre dönüşmesinden duyulan kaygının dışavurumdur.

Diktatörlüğün psikolojisi

Diktatörlük: “ (Latince: dictatura), otokratik bir devletin idaresinin zamanla kayıtsız şartsız bir kişinin elinde bulunduğu yönetim şeklidir.” Diktatörler, kişilikleri ve misyonlarını abartarak efsaneleşme ve buna paralel olarak güçlenme yöntemine başvururlar. Kendilerini “yanılmaz”, “her şeyi bilen” önder olarak benimsetmeyi tercih ederler. Hedeflerine ulaşmak için her türlü meşru ya da gayri meşru yöntemleri kullanır, ideolojilerini inkar ve red politikaları üzerinden yürütürler.

Psikoloji: “İnsan davranışlarını, davranışın altında yatan süreçleri ve zihinsel işlevleri inceleyen bilim dalıdır.” Doğal varlık olarak insan, çevresine uyum sağlamayı ve dengeli gelişim sürmeyi amaçlar ancak fiziksel gelişimle birlikte psikolojik, ruhsal gelişim, yaşam koşulları gibi normlar kişilik ve kimlik, gelişimlerinde belirleyici rol oynar. Bilinçaltındaki bu negatif normlar, davranış bozukluğu, asabiyet, öfke, ifadelerde bozukluk ve tutarsızlık şeklinde ortaya çıkar.Varoluşcu alman filozof Etzsche, diktatörlüğün psikolojisini tanımlarken;” kendisinin bütün derdi insanı akılcılığın kıskacından kurtarıp, kendisi üzerinden düşünmesini sağlamaktır ve kendilerini üst insan olarak görmektedirler” der. Psikolojik açıdan da irdelenmesi gereken bir süreçten geçiyoruz fakat sosyologların, psikologların bu duruma kayıtsız kalmaları oldukça endişe vericidir.

Persona non grata !

Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı’daki patlamanın ardından 14 Mayıs’ta ABD’ye eşi ile birlikte gitmiş, Emine Erdoğan’a Georgetown Üniversitesi psikoloji profesörü Fathali M. Moghaddam tarafından “Diktatörlüğün Psikolojisi” adlı kitap hediye edilmişti. Psikolojik araçlar kullanılarak demokrasilerin de gerileyip diktatörlüğe dönüşebileceği tezinin ortaya konulduğu bu kitabın hediye olarak seçilmiş olması aslında ikaz ve mesaj niteliğindeydi. Moghaddam’a birkaç soru sormak için e-posta yoluyla iletişim kurmaya çalıştım fakat yanıt alamadım.

Moghaddam’ın anlamlı uyarıları iki hafta sonra pratikte yerini bulmuş ve kendisini haklı çıkarmıştı. Kitabın hediye edildiği tarihten tam iki hafta sonra üçüncü boğaz köprüsünün adının Yavuz Sultan Selim olarak açıklanması, R.Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin kurucuları M. Kemal Atatürk ile İsmet İnönü’ye “iki ayyaş” şeklinde fütursuzca hakaret etmesi ve şeriat mesajları içeren demeçler vermesi, toplumsal patlamaya neden oldu. 31 Mayıs gecesi “Gezi Parkı”nda başlayan sivil direniş, Türkiye’yi aşarak dünya çapında kitlesel eylem ve protestolara dönüşürken, R.Tayyip Erdoğan’da istenmeyen adam (persona non grata) ilan edilmiş oldu.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.