İl Müftülüklerinde ‘kayıtdışı’ skandalı -(TAMAMI)

‘Cemaatin parasıyla servet edinenler var’

İl Müftülüklerinde ‘kayıtdışı’ skandalı -(TAMAMI)
27 Nisan 2013 Cumartesi 09:25

Bolu Müftülüğü’nde 2007-2011 yılları arasında yaşanan para toplama skandalının ardından Aksaray Müftülüğü’yle ilgili iddialar da Meclis gündemine taşındı. Aydınlık’a bilgi veren bir Diyanet çalışanı, “Mesleği ‘cami yaptırma derneği’ yöneticisi olan insanlar ortaya çıktı” dedi

Dini kullanarak toplanan yardımlarla ilgili tartışmalar büyüyor. Son dönemlerde müftülüklerde toplanan yardımların kayıt altına alınmadığının ortaya çıkması üzerine ihbarlar arttı. Benzer durumun çok sayıda dernek ve kuruluşta yaşandığı belirtiliyor.

Vatandaştan, müftülükler, cami yaptırma dernekleri, Kur’an kursları ve diğer dini kuruluşlar için toplanan yardımların önemli bir bölümün kayda geçirilmiyor. Kayıt altında olmadığı için denetlenemeyen bu paraların, kurumlarda ve derneklerde “örtülü ödenek” gibi yetkili kişilerin isteği doğrultusunda kullanıldığı ifade ediliyor. Usulsüzlükleri doğrulayan Diyanet İşleri yetkilileri ise olayların münferit olduğunu iddia ediyor.

Bolu Müftülüğü’nde 2007-2011 yılları arasında yaşanan para toplama skandalı geçtiğimiz günlerde Meclis’e taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, dönemin Bolu Müftüsü olan Yaşar Yaprak hakkında TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “Camilerden sürekli ve cemaati bıktıracak derecede Kuran kursu talebelerine ve camii görevlilerine para toplattırıldığını, paraların kayıt altına alınmadığını, teslim ve tesellüm tutanaklarının tutulmadığını, paraların nereye harcandığının belli olmadığını, köylerden toplanan yüklü miktardaki buğday paralarının ilgili hesaplara aktarılmadığını, dünyadaki çeşitli doğal afetler için toplanan paralardan bir kısmının kesildiğini” belirtti.

‘Cezası kaldırıldı mı?’

Toplanan paralarla aralarında şimdiki Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de bulunduğu birçok yöneticiye parayla konferans verdirildiğini ve hediyeler alındığını kaydeden Keskin dün de Aksaray Müftülüğü ile ilgili iddiaları gündeme getirdi. Keskin Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Erdoğan’a, “Aksaray İl Müftülüğü’nce 2009-2011 yılları arasında toplanan yardım paralarından 633.801.00 TL’nin kayıt altına alınmadığı doğru mudur? Harcama belgelerinin kayıt dışı tutarı karşılamadığı 182.958.00 TL açık var mıdır? Usulsüz harcamalar yapılmış mıdır? Bağış olarak alınan malzemeleri satın alınmış gibi gösteren işlemler yapılmış mıdır?” diye sordu. Keskin ayrıca, “soruşturma müfettişi tarafından hazırlanan 27.01.2012 tarih ve B.02.1.DİB.0.601157-663.07-01 sayılı soruşturma raporunda İl Müftüsü’ne maaş kesme cezası öngörülmüş müdür? Disiplin kurulu tarafından öngörülen 1/15 maaş kesme cezasına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından verilen onay aynı kişi tarafından geri alınmış mıdır? Verilen disiplin cezası kaldırılmış mıdır?” sorularına yanıt istedi.

‘Üzeri kapatılıyor’

Aydınlık’a bilgi veren bir Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanı, “Bu konuda kuruma sürekli şikayet yapılıyor. Ama yöneticiler halkın güveni sarsılır, yardımlar düşer diye olayı kapatıyorlar. Cami yaptırma dernekleri tam bir felaket. Mesleği cami yaptırma derneği yöneticisi olan insanlar ortaya çıktı. Bu yolla büyük servet edinenler var. Yetkililer de bunu biliyor. Hem toplanan paralarla ilgili sıkıntı var, hem inşaatlarla ilgili sorunlar var” dedi. Cami inşaatlarında çok sayıda sahte fatura kullanıldığına dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanı, yapılacak bir soruşturmada her şeyin ortaya çıkacağını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.