İKTİDARLAR DAİMA KARAGÖZ'DEN KORKAR -(TAMAMI)

Hayal Hasan Hüseyin Karabağ, iftarda sorularımızı yanıtladı

İKTİDARLAR DAİMA KARAGÖZ'DEN KORKAR -(TAMAMI)
23 Temmuz 2013 Salı 18:56

‘Gezi Direnişi’nde çok net gördük Karagöz’ü. Mizahın böylesine tavan yaptığı bir olay yaşamadım açıkçası. Nereden bakarsanız bakın oradaki gençlerin zekâsını görürsünüz’

Mimar Asiye Cengiz’in ustalarına verdiği iftar davetinde buluştuğumuz Karagöz ustası Hasan Hüseyin Karabağ ile sanatını konuştuk. Aile sıcaklığında yenilen yemeğin ardından Hayalî Karabağ, oyununu sergiledi. Karagöz’ün gündemden kopuk olamayacağını ifade eden Karabağ, oyunda Gezi Direnişi’ne ve hükümetin tutumuna da gönderme yaptı. Oyunun bir bölümünde, “Mesele iki ağaç meselesi değil, mesele bir odunun anlayışsızlığı meselesi” dedi ve büyük alkış aldı. Karabağ, Aydınlık’ın sorularını içtenlikle yanıtladı.

‘Mizah otoriteyi sarsar’

- Karagöz oyunları ne anlatır?

Karagöz, toplumun aynasıdır bir anlamda. Gezi Direnişi’nde çok net gördük Karagöz’ü. Mizahın böylesine tavan yaptığı bir olay yaşamadım açıkçası. Nereden bakarsanız bakın, oradaki gençlerin zekâsını görürsünüz. Mizah güçlü bir silahtır ve her zaman otoriteyi sarsar. Karagöz, eleştirel bir tiptir ve özellikle iktidarlar tarafından korkulan bir karakter olmuştur.

- Karagöz sizin için neden önemli?

Topraklarımızın renkli yapısını düşünün. Çok farklı diller, etnik yapılar, dinler... Bunların hepsi bir arada bulunabiliyor. Bütün farklılıklara rağmen bir arada olmayı başarabilen bir kültürün göstergesi Karagöz. Günümüzde aynı şeyin ülkemizde sürdürülmesine izin verilmiyor. Bir “hoşgörü” lafını tutturmuşlar gidiyor. Hoşgörünün söylenişinde bile bir üstünlük var. Benim senden bir üstünlüğüm yok ki hoşgörü göstereyim. Ancak, saygı duyabilirim sana. Mesele, saygı duyma meselesi. Karagöz yaparkenki en büyük yaklaşımım bu. Bugün yaşananların, özellikle Gezi Direnişi’nin nedeni de bu. Birilerinin başkalarının hayatlarına türlü dayatmalarda bulunmasından çıkıyor olaylar.

‘Hacivat çıkarcı Karagöz dobradır’

- Karagöz ile Hacivat arasındaki fark nedir?

Hacivat her devrin adamıdır. Her zaman işini bilir, yolunu bulur ve çıkarcıdır. Bugün çok örneğini görüyoruz. Karagöz ise dobradır ve bindiği dalı kesebilecek kadar da cesurdur. Yıllar önce oğlum ortaokuldayken bir söz söylemişti bana, çok etkilenmiştim. “Baba, devir Hacivatların devri, sen Karagöz olma peşindesin.” Durdum, düşündüm. Çok ağır bir söz, ağlamaklı oldum. Evet, devir Hacivatların devri, ama ben Karagöz gibi olmaktan memnunum.

- Türkiye’yi hangi sanatla tanımlarsınız?

Türkiye’yi en iyi anlatan sanat bence ‘ebru’dur. “Türkiye bir mozaiktir” denir, ama mozaik parça parçadır. Salladığında yıkılır ve toparlamak zordur. Bir daha aynısını yapamazsınız. Fakat, ebruda ana ve ara renkler ile bunların oluşturduğu yeni renkler vardır. Hepsini ayrı ayrı görürsünüz suyun üzerinde ve mükemmel biçimde iç içe geçmiştir. Asla birbirinden koparamazsınız.

‘Niyetleri sanat değil menfaat’

- Karagöz neden sadece Ramazan’da hatırlanıyor?

Karagöz ustasıyım, ama Ramazan ayında iş almayı tercih etmiyorum. Çünkü kimsenin derdi sanat değil; dertleri maddiyat, reklam. Bir nostalji yaklaşımı var. “Aman Ramazan’a özgü ne varsa dolduralım torbaya!” Gölge oyununa, belediyelerin ve diğer yöneticilerin bakışı da “pide arası Karagöz” zihniyeti oluyor. Belediyelerin kültür müdürleri ya da organizatörleri Ramazan gelince telefon açarlar ve “Yetiştirdiğin ucuz Karagözcü var mı?” derler. Ramazan’da herkes Karagözcü olur; at izi it izine karışır. Bugün bu sanata sahip çıkamamamızın sorumluları, yönetenlerdir. Özellikle belediyeler, sanata en çok zarar veren kurumlardır. İster AKP’li olsun, ister CHP’li. Kültür müdürleri var ama kültür adamı değiller. Sanatı menfaatlerine göre biçimlendirmeye çalışıyorlar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.