İKNA MANGALARI -(TAMAMI)

Erdoğan’ın belirlediği ‘Akil insanlar’ irticacı, Soroscu, bölücü, TÜSİAD, TOBB, yandaş ve döneklerden oluştu

İKNA MANGALARI -(TAMAMI)
03 Nisan 2013 Çarşamba 18:25

AKP Hükümeti 63 kişilik “Akil Adamlar” listesini açıkladı. Gruplar, halkı “Öcalan’lı açılım” sürecine ikna etmek için propaganda ekibi gibi çalışacak. Listedeki isimleri direk Tayyip Erdoğan’ın belirlediği öğrenildi. 9 kişiden oluşan 7 farklı grup kendi bölgesinde gezecek. Listeyi, Sorosçular, Cemaatçiler, TÜSİAD sermayesi, Kürtçüler, irticacılar, İkinci Cumhuriyetçiler ve dönekler oluşturuyor. MİT’ten bir heyetin de liste açıklanmadan hemen önce İmralı’da Öcalan’ı ziyaret etmesi dikkat çekti. Bazı isimler, liste açıklanır açıklanmaz Akil Adamlar grubunda yer almayacaklarını duyurdular.

2010 referandumunda anayasa değişikliğine “evet” diyenler şimdi “akil adam” oldu. Başbakan Erdoğan’ın kurmaylarıyla birlikte üzerinde çalıştığı liste netleştirildi. “Akil adamlar” listesi üzerine çalışma yürütülürken, MİT’ten bir heyetin İmralı’da Abdullah Öcalan’ı ziyaret etmesi, “listenin şekillenmesi” amacıyla yapıldığı değerlendirmelerine neden oldu. Önce, toplam 49 kişiden oluşacağı duyurulan “akil adamlar” havuzu daha sonra 63 kişiye çıkarıldı.

Propaganda ekibi

“Öcalanlı açılımı meşrulaştırma” görevi üstlenecek olan ekibe, tabanı Öcalanlı açılıma karşı olan TESK, TOBB, Türk-İş, TZOB ve Cem Vakfı’ndan da temsilci alınması, AKP’yi rahatlatmak amaçlı olduğu görülüyor. “Akil adam” heyetinin bölgelere giderek toplantılar yapacağının açıklanması da heyetin propaganda ekibi olarak görev yapacağını gösteriyor.

Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, ilk başta 49 kişiye mektup gönderildi ve “Akil adam” heyetine katılmaları istendi. Bu kişilerden bir kısmı teklifi reddetti. Daha sonra bazı isimler piyasaya düşmeye başlayınca kabul edenlerden bazıları da, “Ben bunlarla aynı ekipte çalışmam” diyerek vazgeçti. Bu gelişme üzerine Başbakanlık konutunda Erdoğan, MİT Müsteşarı, Adalet Bakanı ve Kültür Bakan biraraya geldi. Listenin tamamlanması için harekete geçildi. Bazı kişileri bizzat Erdoğan ararken, bazı isimleri de bakanlar arayıp ikna etmeye çalıştı. Liste ile ilgili olarak İmralı’nın da bilgilendirildiği öğrenildi.

Yeni anayasacılar tam kadro yer aldı

Açıklanan listede, Sorosçular, Cemaatçiler, TÜSİAD sermayesi, Kürtçüler, irticacılar, 2. Cumhuriyetçiler, bugüne kadar Hükümete biat edenler ve dönekler yer aldı. TBMM’de kurulan uzlaşma komisyonunun çalışmalarını meşrulaştırmak hedefiyle oluşturulan Anayasa Platformu’nun aktörleri, “akil adamlar” havuzunda bir kez daha ön plana çıkarıldı.

Her bölgeye 9’ar kişi...

Listede, başka kuruluşların da temsilcileri de bulunuyor. AKP’ye danışmanlık hizmeti veren SETA vakfının yöneticilerinden Yılmaz Ensaroğlu, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, eski AKP milletvekili Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, TÜSİAD Eski Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Başkanı Lami Özgen de listedeki kurum temsilcilerinden. Akil adamlar gündeme geldiği günden bugüne televizyonları dolaşan “uzmanlar”ın hemen hepsi, Erdoğan’dan atama teklifi almış görünüyor. Erdoğan-Öcalan pazarlığını ekranlarda en hararetli biçimde savunan isimler arasından sıyrılan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Prof. Dr. Mithat Sancar, Prof. Dr. Murat Belge, Prof. Dr. Doğu Ergil, Prof. Dr. Vedat Bilgin, Doç. Dr. Hüseyin Yayman “Akil adam” oldu. Havuzun gazetecilere ayrılan kulvarı da beklendiği gibi oldu. Etyen Mahçupyan, Taha Akyol, Ali Bayramoğlu, Oral Çalışlar, Hayrettin Karaman, Nihal Bengisu Karaca, Hilal Kaplan, Sibel Eraslan ve Ahmet Taşgetiren listede kendilerine yer bulabildi. Akil Adamlar Listesi 9’ar kişilik 7 bölgesel gruptan oluştu. Rifat Hisarcıklıoğlu-Akdeniz, Can Paker-Doğu Anadolu, Tarhan Erdem-Ege, Yılmaz Ensaroğlu-Güneydoğu Anadolu, Ahmet Taşgetiren-İç Anadolu, Deniz Ülke Arıboğan- Marmara, Yusuf Şevki Hakyemez de Karadeniz bölgesi heyetine başkan olarak atandı.

Akil adamlar ve bölgeleri şöyle:

- Akdeniz bölgesi: 1. Başkan: Rifat Hisarcıklıoğlu, 2. Başkan Vekili: Lale Mansur, 3. Sekreter: Tarık Çelenk, 4. Kadir İnanır, 5. Nihal Bengisu Karaca, 6. Şükrü Karatepe, 7. Muhsin Kızılkaya, 8. Öztürk Türkdoğan (İhd), 9. Hüseyin Yayman

- Doğu Anadolu Bölgesi: 1. Başkan: Can Paker, 2. Başkan Vekili: Sibel Eraslan, 3. Sekreter: Ayhan Ogan, 4. Mahmut Arslan (Hak-İş), 5. Abdurrahman Dilipak, 6. İzzettin Doğan, 7. Abdurrahman Kurt, 8. Zübeyde Teker, 9. Mehmet Uçum.

- Ege Bölgesi: 1. Başkan: Tarhan Erdem, 2. Başkan Vekili: Avni Özgürel, 3. Sekreter: Arzuhan Doğan Yalçındağ, 4. Vedat Ahsen Coşar (Ayrıldı), 5. Erol Ekici (Ayrıldı), 6. Hilal Kaplan, 7. Fuat Keyman, 8. Fehmi Koru, 9. Baskın Oran, 10. Hasan Karakaya

- Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 1. Başkan: Yılmaz Ensaroğlu, 2. Başkan Vekili: Kezban Hatemi, 3. Sekreter: Mehmet Emin Ekmen, 4. Murat Belge, 5. Fazıl Hüsnü Erdem 6. Yılmaz Erdoğan, 7. Etyen Mahçupyan, 8. Lami Özgen (Kesk), 9. Ahmet Faruk Ünsal (Mazlum Der)

- İç Anadolu Bölgesi: 1. Başkan: Ahmet Taşgetiren, 2. Başkan Vekili: Beril Dedeoğlu, 3. Sekreter: Cemal Uşşak, 4. Vahap Coşkun 5. Doğu Ergil, 6. Erol Göka, 7. Mustafa Kumlu (Türk-İş), 8. Fadime Özkan, 9. Celalettin Taş,

- Marmara Bölgesi: 1. Başkan: Deniz Ülke Arıboğan, 2. Başkan Vekili: Mithat Sancar, 3. Sekreter: Levent Korkut, 4. Mustafa Armağan, 5. Ali Bayramoğlu, 6. Ahmet Gündoğdu, 7. Hayrettin Karaman, 8. Hülya Koçyiğit, 9. Yücel Sayman

- Karadeniz Bölgesi: 1. Başkan: Yusuf Şevki Hakyemez, 2. Başkan Vekili: Vedat Bilgin, 3. Sekreter: Fatma Benli, 4. Şemsi Bayraktar (Tzob), 5. Kürşat Bumin, 6. Oral Çalışlar, 7. Orhan Gencebay, 8. Yıldıray Oğur, 9. Bendevi Palandöken (Tesk)

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.