İhvan, terör örgütü diye ilan edilecek

Mısır'da Müslüman Kardeşler örgütünün kapatılmasına götüren davayı açan Tagammu Partisi, Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olarak ilan edileceğini öne sürdü. Mahkeme önceki gün Müslüman Kardeşler'in...

İhvan, terör örgütü diye ilan edilecek
24 Eylül 2013 Salı 23:21

13ihvanteror

Mısır'da Müslüman Kardeşler örgütünün kapatılmasına götüren davayı açan Tagammu Partisi, Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olarak ilan edileceğini öne sürdü.

Mahkeme önceki gün Müslüman Kardeşler'in Mısır topraklarında faaliyetini tamamen yasakladı. Mahkemenin verdiği karara göre örgüt tasfiye edilecek. Örgütün elinde bulunan tüm finansal aktiflere, mal varlığına, örgüt çatısı altında faaliyet gösteren yan kuruluşlara ve bütün bürolara da mahkemenin verdiği karar uyarınca el konulacak. Müslüman Kardeşler üyelerinin mal varlıkları da müsadere edilecek.

Mahkeme, bu kararı sol çizgideki Tagammu Partisi'nin dava başvurusu üzerine verdi. Başvuruda, Müslüman Kardeşler'in milli güvenlik ve Mısır halkı için tehdit oluşturduğu, ayrıca ülkenin yasalarına aykırı olduğu iddialarına yer verilmişti. Tagammu Partisi Başkan Yardımcısı Atıf Megauri, mahkeme kararını olumlu bulduklarını açıkladı. Dava açmalarına kaynaklık eden gelişmeler ve mahkeme kararı hakkında açıklamalar yapan Megauri, Müslüman Kardeşler'in yakın zamanda terör örgütü oalarak ilan edileceğini belirtti. Megauri şunları söyledi:

Şiddet belgeleri

"Müslüman Kardeşler'in radikal ideolojisi ve oluşturduğu milli güvenlik tehdidine işaret ederek örgüte karşı dava açtık. Mahkemeye kanıt olarak Müslüman Kardeşler üyelerinin gençler arasında aşırı ideoloji propagandası yaptıkları ve şiddete çağırdıkları video ve foto görüntülerini sunduk. Ayrıca 30 Haziran devriminden hemen sonra örgütün ve bizzat Muhammed Mursi'nin çeşitli yolsuzluklar ve cinayetlerle ilgili olduğunu kanıtlayan belgeler elimize geçmişti. Söz konusu suçlar arasında seçim sonuçlarında hile yapma, kamu paralarını amacına uygun olmıyan şekilde kullanma, memurların yetkilerini kötüye kullanma, Müslüman Kardeşler'in Kahire'de güvenlik güçleriyle çatışmaları sırasında işlediği suçlar yer alıyor. Bütün bunları göz önünde bulundurarak mahkemenin çok doğru bir karar verdiğini düşünüyorum. Mahkeme kararı uyarınca bu örgüt tasfiye edilecek, bütün varlıklarına ve aktiflerine el konulacak, büroları kapatılacak. Müslüman Kardeşler şimdiden ne siyasi örgüt ne de sivil toplum kuruluşu statüsüne sahip. Üyelerinin siyasi faaliyetleri yürütme hakkı artık yok.

"Bundan sonra Mısır'da yöneticilik görevi yapan bir kişinin Müslüman Kardeşler ile bağlantılı olduğu kuşkusu doğarsı, o kişi aleyhinde ceza yasasındaki 'terörizmle ilişkili olmak' maddesi uyarıca dava açabilecek. Çünkü büyük bir ihtimalle Müslüman Kardeşler yakında terör örgütü olarak ilan edilecek."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.