İhlas Finans Hükümet himayesinde para topluyor -(TAMAMI)

‘80 bin kişiyi mağdur eden İhlas Finans halktan yeniden para topluyor’

İhlas Finans Hükümet himayesinde para topluyor -(TAMAMI)
09 Mayıs 2013 Perşembe 17:59

AKP’den İhlas’a kurumsal koruma

İhlas Finans mağdur ettiği 80 bin kişinin alacaklarını ödememesine karşın, kurumun bağlı iştiraklerinin ‘halka arzı’ yoluyla yeniden halktan para toplanacağı ortaya çıktı

Yurt içinde ve yurt dışında on binlerce insanı mağdur eden İhlas Finans’ın vatandaşlara olan borçlarını ödemeden yeniden halka hisse satışı yapması Meclis gündemine taşındı. Konuyla ilgili soru önergesi veren CHP Milletvekili Atilla Kart, şu bilgileri verdi: “AKP iktidarları döneminde, ağırlıklı olarak yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın tasarruflarını ve emeklerini istismar ederek, bundan haksız çıkar sağlayan sermaye grupları himaye edilmiştir. Bu grupların başında ‘İhlas Holding’ gelmektedir.

Erdoğan himayesine aldı

Merhum Enver Ören döneminde, sayıları yüz bine yaklaşan bu mağdurların alacakları halen ödenmemiş ve tasfiye edilmemiştir. Mağdurlar çaresiz durumdadır. Enver Ören’in hakkın rahmetine kavuşmuş olması, bu grubun yasal sorumluluğunu ortadan kaldıramayacağı gibi, aksine bu gelişme mirasçıların yasal, vicdani ve dini sorumluluklarını daha da artırmıştır. 2002 seçimleri öncesinde , Enver Ören’e ‘Siz’in ahretiniz yok mu?’ diyen Başbakan’ın, 2002 seçimlerinden sonra bu grubu himayesine aldığı bilinmektedir. Başbakan’ın doğrudan müdahalesiyle, İhlas Finans Kurumu’nun borçlarının,Tasarruf Sigorta Mevduat Fonu tarafından takibi de engellenmiştir.

‘Yurt dışına para kaçırdılar’

22 Haziran 2001 tarihinde Yeni Şafak Gazetesindeki makalesinde, ‘İhlas Finans’ın, 1 milyar dolar üzerindeki parayı, paravan şirketler aracılığıyla belirli şirketlere aktardığı ve bir kısmını yurt dışına kaçırdığını...’ dile getiren ve bunu eleştiren AKP Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli de; Başbakan gibi, bugün İhlas Finans mağdurlarının sorunlarına ve taleplerine duyarsız kalmaktadır. Bir başka ifadeyle, İhlas Finans Kurumu ve iştirakleri, Başbakan ve AKP tarafından kurumsal olarak himaye altına alınmıştır.”

Başbakan ve AKP yönetiminin, ‘tam kadro’ Enver Ören’in cenaze namazına katıldıklarını anımsatan Kart, “Başbakan ve AKP Yönetimi’nin Enver Ören ile helalleştiği anlaşılıyor. Ancak bir diğer gerçek şudur; bu vecibe yerine getirilirken, kendi sorumlulukları altında bulunan on binlerce İhlas mağduru Enver Ören ile helalleşmemiştir’’ dedi. Başbakan ve AKP Yönetimi’nin onbinlerce İhlas mağdurunun hak ve hukukunu görmezden geldiğini savunan Atilla Kart, şöyle devam etti: “İhlas Finans Kurumu mağdurlarının alacakları ödenmez ve bu Kurum, Hükümet tarafından özel olarak himaye edilirken ve bunun karşılığında da AKP siyaseten her türlü desteği alırken; Finans Kurumunun iştiraklerinin ‘halka arzı’ yönünde de bir sürecin başladığı bilinmektedir.’’

‘Suç üstüne suç işleniyor’

Hükümet’in suç üstüne suç işlediğini iddia eden Kart, “Din istismarı üzerinden ticaret yapanları himaye eden Hükümet, on binlerce İhlas mağdurunun hak ve hukukuna ise sahip çıkmamıştır. On binlerce hak sahibinin mağduriyeti giderilmeden, Kurum bünyesindeki şirketlerin halka arzına izin verilmesi, Siyasi İktidar ile bu grup arasında haksız çıkar ilişkilerinin bulunduğu anlamına gelmez mi?’’ diye sordu.

‘Arkalarında Erdoğan var’

İhlas Finans’ın halktan yeniden para toplayacağına dair haberlere ilişkin Aydınlık’a bilgi veren İhlas mağdurları sözcüsü Hadi Salihoğlu, “Arkamda Tayyip Erdoğan olsa ben de herşeyi yaparım’’ dedi. Binlerce kişinin mağduriyetinin söz verildiği halde giderilmediğini söyleyen Salihoğlu, şöyle konuştu: “Arkalarında Başbakan Erdoğan’ın desteği var. O yüzden rahat hareket ediyorlar. Bugüne kadar üç toplantı yaptık gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorlar. 262 tane şirkete kredi vermişler. Bu şirketleir nereden buldular? Konya’da küçük bir şirkete 4 milyon dolarlık kredi vermişler. Bunlar nasıl oluyor? İnsanların alacaklarını para olarak değil, mal olarak ödemeye kalkıyorlar onu da iki katı pahalıya veriyorlar.’’


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.