İçkili mekânlar tarihe karışıyor -(TAMAMI)

Yüzde 70’i kapanacak!

İçkili mekânlar tarihe karışıyor -(TAMAMI)
15 Mayıs 2013 Çarşamba 20:53

AKP’li milletvekillerinin teklifi yasalaşırsa 100 metre yakınında cami ya da eğitim tesisi bulunan işletmelerin içki ruhsatları iptal edilecek. Ruhsatlı mekanlarda içki içildiği dışarıdan görülebildiği taktirde, 50 bin lira ceza kesilecek

AKP’li Milletvekillerinin hazırladığı alkollü içki satışı kurallarını yeniden düzenleyen torba yasa teklifi, dün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Alt komisyona gönderilen yasa teklifi kabul edilirse, 4. Murad yasakları adeta geri gelecek.

2013 bütçe gelirleri içerisinde alkollü içkilerden 5.9 milyar lira gelir hedefleniyor. Küçük esnafın içki satışının yasaklanması halinde devlet çok büyük ÖTV gelirinden olacak. Ayrıca, yasakların yasadışı, kaçak ve vergisiz satışları arttıracağına dikkat çekiliyor.

Kanun teklifinin 4. maddesine göre, turistik işletmeler, içki satış ruhsatı bulunan büfeler, TEKEL bayileri ve restoranların, 100 metre yakınında herhangi bir eğitim kurumu ya da cami olduğu taktirde içki satışı yapması yasaklanacak. Teklifte, hiçbir ayrım yapılmadan “her türlü eğitim ve öğretim faaliyetinin icra edildiği tesisler” denildiği için, yakınında sürücü kursu, dans, bilgisayar, vb. kursların bulunduğu işletmelerin içki satış ruhsatı iptal edilebilecek.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde içki satışı yapan işletmelerin bulunduğu Nevizade, Çiçek Pasajı, Cezayir Sokak gibi ünlü mekanların akıbeti tartışmalı. Zira, İstiklal Caddesi’ndeki pek çok binada çeşitli kurslar veriliyor, ayrıca Galatasaray Lisesi de bu mekanların çok yakınında. Yasak sadece, turistik işletme ve içkili restoranları vurmuyor. İstanbul’da yakınında bir eğitim tesisi, cami, kilise bulunmayan bakkal, market, TEKEL bayi bulmak oldukça zor. Yalnızca İstanbul’da bakkalların yüzde 70’inin içki ruhsatını kaybedeceği hesaplanıyor. Öte yandan Antalya, Bodrum, Çeşme gibi turistik kentlerdeki içkili restoran sayısında da yüzde 70’lere varan azalma olacağı öngörülüyor.

Camlara film kaplama

Teklifin 6. maddesinde “Alkollü içkilerin satışına ve tüketilmesine izin verilen yerlerde bu ürünler işletme dışından görülecek şekilde satışa arz edilemez” deniyor. Bu maddeye uymayan işletme sahibine 50 bin liraya kadar para cezası öngörülüyor. Yasak yürürlüğe girdiği taktirde, içkili restoranların dışarıdaki masaları kaldırılacak. Mekanın içerisinin görünmemesi için camlarının film kaplatılması gerekebilecek.

Vali isterse...

Yürürlükteki kanuna göre içkili yer ruhsatı verme yetkisi belediyelere ait. Ancak teklifle yetki valilik ve kaymakamlıklara veriliyor. Vali bir işletmeye ruhsat vermediği takdirde tüm itiraz yolları da kapanacak. Sunulan teklifte ruhsatın hangi koşulda verileceği ya da iptal edileceğine ilişkin herhangi bir ölçüt bulunmaması vali ya da kaymakamların şehrin tamamında içki satışını yasaklayabilmelerinin önünü açıyor.

 

Her türlü reklam yasak

Kanun teklifinin 6 maddesinin 1’inci ve 9’uncu bendleri ile alkollü içki markalarının gazete, dergi, internet reklamları ve çeşitli etkinliklere sponsor olmaları yasaklanıyor. Kadeh, şemsiye, bakkalardaki buzdolapları, firma çalışanlarının giydikleri tişörtler gibi farklı ürünlerde içki markasının yazmasına bile izin verilmiyor. Bu yasaklara uymayan firmalara da 200 bin liraya kadar para cezası öngörülüyor.

Yasak, akla Tayyip Erdoğan’ın üniversitelere yönelik sözlerini getirdi. İçki markalarının bahar şenliklerine sponsor olmaları üzerine Erdoğan, “Üniversitenin içinde böyle bir şey nasıl olur? Öğrenci oraya gelip alkolü alıp kafayı mı bulacak yoksa ilmi alıp kendini mi bulacak?” demiş ve bu sözlerin ardından bahar şenliklerinde içki satışı yasaklanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.