Hükümet garantisi katliam getirdi! Kâr için göz yumuldu

Hükümetin getirdiği alım garantisiyle birlikte ölüm...

Hükümet garantisi katliam getirdi! Kâr için göz yumuldu
17 Mayıs 2014 Cumartesi 06:40

hukumetgarantisi

Hükümetin getirdiği alım garantisiyle birlikte ölüm madeninin sahibi Soma A.Ş.’nin, diğer firmalar ancak yüzde 7’lik bir fazla üretebilirken 2012 yılında kömür üretimini yüzde 47 artırdığı ortaya çıktı. Soma A.Ş.’nin üretim artışı için başvurduğu derine galeri açma ve kapasite üstü işçi çalıştırma yöntemiyse faciayı beraberinde getirdi

Türkiye Kömür İşletmeleri’nin verdiği alım garantisiyle kapasitesinin çok üstünde kömür çıkaran Soma Holding, Soma’daki maden ocağını aşırı kapasitede çalıştırarak yüzlerce işçinin hayatına mal olan faciayı kendi elleriyle hazırlamış. Aydınlık’ın bilgi aldığı Soma Eynez’deki yeraltı ocağında daha önce üst düzey görev üstlenen bir yetkili, Soma Holding’in açık tehlikelere karşın derine yeni galeriler açtığını ve kurtarma planlarının öngördüğünün üstünde agresif biçimde işçi alımı yaptığını belirtti. Soma Holding’in sözleşme koşulları elverdiği için Eynez yeraltı ocağına hiçbir ek yatırım yapmadığını kaydeden yetkili, Soma Holding’in, rödovans sözleşmesi yaptığı diğer sahaların aksine Eynez’deki yeraltı madeninde “sözleşme bitim tarihi olan 2015 sonuna kadar en yüksek kömürü çıkartıp sahayı terk etme” stratejisiyle hareket ettiğini ifade etti.

Aşırı kapasite kullanımı

Aydınlık’ın ulaştığı yetkilinin verdiği bilgiyi, 2013 yılı Ekim ayında hazırlanan Sayıştay Raporu’nda yer alan üretim miktarları da doğruladı. Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı Ege Linyitleri İşletmesi Müessesesi’ne ait raporda Soma Holding’e bağlı Soma Kömür İşletmeleri’nin 2012 yılında öngörülenden yüzde 47 fazla kömür çıkardığı belirtildi. TKİ, Eynez’deki yeraltı ocağından Soma Kömür’ün 2 milyon 600 bin ton kömür çıkarmasını planlarken Soma Kömür şaşırtıcı biçimde 3 milyon 816 bin 15 ton kömür çıkardı. Soma Kömür dışında en fazla üretim gerçekleştiren şirketin fazla üretim miktarıysa sadece yüzde 7. Soma Holding’in Eynez’deki yeraltı ocağında yaptığı üretim miktarı tahminlerin o kadar üstüne çıkmış ki TKİ, diğer açık ocaklardaki üretim miktarını düşürmek zorunda kalmış. Aydınlık’ın ulaştığı Soma Eynez’deki maden ocağında üst düzey görev alan yetkili Soma A.Ş.’nin aşırı kapasite çalışma düzenini 2013 ve 2014 yılında da sürdürdüğünü belirtti.

Maden yok pahasına devredilmiş

Yetkili, sahanın işletmesinin daha önce Ciner Grubu’na bağlı Park Teknik tarafından üstlenildiğini, ancak Park Teknik yetkililerinin mevcut durumda sahadan gelir elde etmenin zor olduğunu tespit ettiğini belirtti. Yetkiliye göre maden ocağının faaliyete geçmesi için Park Teknik yoğun çaba harcadı, ancak madendeki yangın potansiyeli nedeniyle üretime başlanamadı. Eynez’deki maden ocağıyla ilgili hazırlanan raporlardaysa ancak derine galeri açmak suretiyle kârlılığın sağlanabileceğini kaydeden yetkili, Soma’da kömür yıkama tesisleri gibi yatırımları olan Park Teknik’in yangın tehlikesini de barındırması nedeniyle bu riske girmediğini dile getirdi. Soma Holding’in ise tüm bu risklerine karşın Eynez’deki maden ocağını aldığını belirten yetkili, Eynez’deki maden sahasının Soma Holding’e çok uygun fiyata satıldığına dikkat çekti.

Kurtulan işçi: Yaşam bacaları kaldırıldı

Raporlu olduğu için katliamdan kurtulan maden işçisi Yılmaz Yıldırım’ın açıklamaları firmanın katliamdaki rolünü ortaya koydu. Maden ocağındaki çalışma koşullarını anlatan Yıldırım “Önceki işletmeci döneminde yaşam bacaları vardı, fakat şirket değişince maliyeti yüksek diye kaldırıldı. Yaşam bacalarının bölge bölge gezmesi gerekir normalde” dedi.

En düşük fiyat Soma A.Ş.’den

Soma Holding, Soma’da kömür çıkaran maden şirketleri içinde ton başına kömür fiyatını en düşük veren şirket. Soma A.Ş. Eynez’de yüzlerce işçiye mezar olan madenden çıkardığı 3 milyon 800 bin ton kömürü 44.79 TL birim fiyatından TKİ’ye verdi. TKİ’ye aynı bölgeden kömür veren diğer maden şirketleriyse 64.97 ile 49.88 TL arasında değişen fiyatlarla kömür satıyor.

Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün: Şirketin önünü AKP açtı

DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün de, Soma Holding’in önünün AKP hükümeti tarafından açılmasına dikkat çekti. Görgün, maden için 2006 yılında sözleşme imzalanan Park Teknik’e üretim kotası konulduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “En başından itibaren özelleştirmeye karşı mücadele ettik. Ancak dinlemediler. Eski şirketin üretim için önüne kota konunca kâr edemedi ve o da devretmek zorunda kaldı. Bu şirkete ‘Ne üretirsen alacağız’ denildi. Şirket de üretimi artırdı. Kömürün maliyetini düşürdü. Zorunlu önlemlere, güvenliğe önem verilmedi. Olay da bu nedenle yaşandı.”

Mustafa Kaya


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.