Hukukçular Meclis’i işaret etti: Uzun tutukluluk bir günde çözülür

Teziç, “İçtihatla çözülmüş bir konuda ayrıca Meclis’in bir düzenlemeye gitmesinin bir anlamı yok. Meclis neyi düzenleyecek? Süreyi daha mı kısaltacak? Bizim sistemimizde de AİHM karara uymaktan başka bir yol gözükmüyor. Şu anda 5...

Hukukçular Meclis’i işaret etti: Uzun tutukluluk bir günde çözülür
12 Ocak 2014 Pazar 08:11

tutukluluk

Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluk süresini en fazla 2+1 yıl öngören kararını hatırlatan hukukçular yaptıkları açıklamada, TBMM’nin harekete geçmesiyle sorunun bir günde çözülebileceğini vurguladı

Hukukçular, Türkiye’nin gündemine oturan yeniden yargılama ve uzun tutukluluk sorununu Aydınlık’a değerlendirdi.
İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ergenekon davası avukatı Zeynep Küçük, Anayasa Mahkemesi’nin uzun tutukluluk sürelerine ilişkin içtihatı olduğuna dikkat çekti. Buna göre bir sanığın azami olarak 2 yıl tutuklu kalabileceğini ifade eden Küçük “2 yıl sonundaki uzatmaları kişiye özel gerekçelendirmeniz gerekir.
‘Meclis’teki partiler neden hareketsiz?’
Mesela bir sanık tutuklu olduğu süre zarfında kaçmaya kalkıştıysa ya da soruşturma aşamasında saklanmış veya ifadeye gitmemişse, delilleri karartma yönünde bir girişimi yasal delillerle ispat edilmişse, bu sanık hakkında uzatma sürelerini de tutuklu olarak geçirecek şekilde gerekçelerini göstererek  yeni bir karar verebilirsiniz. Ama sadece o sanık özelinde yapılabilir” şeklinde konuştu.
Anayasa Mahkemesi’nin 2013 yılının Temmuz ayında terör suçlamalarındaki ‘çarpı 2’ formülünü iptal ettiğini hatırlatan Küçük “Hükümete de yeniden düzenleme yapması için 1 yıllık süre verdi. Meclis hemen akabinde kapandı. Böyle bir paket hükümetin kucağındayken ve Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda yeniden düzenleme yapmak zorunluluğu mevcutken Meclis’te grubu olan partilerin neden hareketsiz kaldığını sormak istiyorum” dedi.
Bu kanunun Meclis gündemine alınması için muhalefet partilerinin harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Küçük, şöyle konuştu: ‘’Çıkıyorlar Sayın Feyzioğlu’nun verdiği öneriyi grup toplantılarında rahatça eleştiriyorlar. O zaman soruyorum; siz ne yapıyorsunuz? Hala top çevirme derdindeler. Çözüm çok pratik. Kanunun düzenlenmesi için bir gün yeter. 1 maddelik bir düzenlemeyle paket geçirilir, Resmi Gazete’de yayımlanır ve zindanlarda bir tane vatansever kalmaz.”
İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz de, CMK’nın 102/2 maddesine göre, azami tutukluluk süresinin ağır cezalık suçlarda 2 yıl olduğunu ve bunun 1 yıl daha uzatılabileceğini söyledi.  
‘Yasa doğru yorumlanmalı’
Ancak ifade bozukluğu nedeniyle azami tutukluluğun 5 yıl olarak yorumlandığını anlatan Cengiz şöyle konuştu: “Yasa, gerekçesine uygun olarak yeniden düzenlenmeli ve 2+1 olarak formüle edilmelidir. ‘Uzatma süresi azami 3 yılı geçmez’ deniliyor. Oysa ‘Tutukluluk süresi azami 3 yılı geçemez’ kastediliyor. Bu ifade bozukluğundan yararlanarak bunu 5 yıla çıkarıyorlar. Oysa kastedilen toplam tutukluluk süresinin 3 yıl olmasıdır.
Gerekçesinde de açıkça bu yazılıdır. Yasanın yanlış yorumlanmasında ısrar edilmemelidir. Yasa gerekçesine uygun olarak yorumlanmalı ve uygulanmalı, aksi halde gerekçesine uygun olarak (2+1) yeniden düzenlenmelidir.”
Erdoğan Teziç: Tahliye süreçlerini sonuçlandırmak lazım
Eski YÖK Başkanı Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Erdoğan Teziç, CMK 102/2. maddesinin yanısıra Anayasa Mahkemesi’nin uzun tutukluluk süresine ilişkin kararı olduğunu da hatırlatarak “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına göre en fazla 3 yıl olur. Bunu bu şekilde değerlendirmek lazım. Bu yerleşmiş bir içtihat haline geldi. O bakımdan 5 yılı aşanların tahliyesi konusunda hassasiyeti göstermek gerekir.”
Teziç, “İçtihatla çözülmüş bir konuda ayrıca Meclis’in bir düzenlemeye gitmesinin bir anlamı yok. Meclis neyi düzenleyecek? Süreyi daha mı kısaltacak? Bizim sistemimizde de AİHM karara uymaktan başka bir yol gözükmüyor. Şu anda 5 yılı doldurmuş olanlar için artık tahliye süreçlerini sonuçlandırmak lazım” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.