Hukuk Fakültesi dekanları: Hapiste bir dakika daha kalmaları utanç verici

Aydınlık'a konuşan Hukuk Fakültesi dekanları, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği 'kumpas' iddialarının dikkate alınarak, Ergenekon ve benzeri davalarda yargılananların derhal tahliye edilmesi gerektiğini söyledi Hukuk...

Hukuk Fakültesi dekanları: Hapiste bir dakika daha kalmaları utanç verici
16 Ocak 2014 Perşembe 10:59

hukuk

Aydınlık'a konuşan Hukuk Fakültesi dekanları, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği 'kumpas' iddialarının dikkate alınarak, Ergenekon ve benzeri davalarda yargılananların derhal tahliye edilmesi gerektiğini söyledi

Hukuk Fakültesi dekanları ve ceza hukukçuları uzun tutukluluk süreleriyle ilgili Aydınlık'a konuştu. Dekanlar, Başbakan Tayyip Erdoğan ve çok sayıda hükümet yetkilisinin dile getirdiği 'kumpas' iddialarının dikkate alınarak, Ergenekon ve benzeri davalarda yargılananların derhal tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvurularda da 'kumpas' iddialarının dikkate alınması gerektiği ifade edildi.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu: Bu kadar başta Başbakan olmak üzere çok sayıda kişinin suçsuz yere hapiste yattığı itiraf edildikten sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kumpas yapıldı diye en üst makamlarda görevli kişiler ifade ettikten sonra, artık bu kişilerin hapiste bir saniye daha kalması utandırıcı ve Türk Hukuk Sistemi açısından fevkalede üzücüdür.

'Mahkeme kararları keyfiyete gidiyor'

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu:

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararları bizi bağlıyor. AYM son olarak Türkiye'de uzun tutukluluk süresinin en fazla 5 yıl olabileceğine karar verdi. Bu ölçüyü göz önüne alarak Mustafa Balbay'la ilgili kararında tutukluluk süresinin uzun olduğunu tespit etti ve Balbay bu karar neticesinde tahliye oldu. Aynı şekilde KCK'dan tahliyeler oldu. Milletvekilleri AYM'nin bu içtihadı doğrultusunda tahliye edildi. Sıradan vatandaşlar bakımından da bu kadar uzun tutukluluk süresi sözleşmeye aykırıdır. Tutukluluk bir tedbirdir. Eğer kaçma şüphesi yoksa, deliller toplanmışsa tutuksuz yargılanması asıldır. AYM'nin Balbay hakkındaki kararından sonra diğer sanıklar hakkında da derhal tahliye kararı verilmelidir. Mahkeme kararı keyfiliğe doğru gidiyor, ileride bu hakimler bundan sorumlu tutulabilir, tutulmaları da gerekir. Bu tespitler varken yasalarda, artık bu görevi ihmali de aşar ve hukuki sorumluluklar doğar.

'Milli orduya kumpas yapıldı' demek çok ciddi bir iddiadir. Bunu söyleyen de önemli bir kişidir. Adalet Bakanlığı yapmış Mehmet Ali Şahin Yargıtay'da talimat alan hakimler olduğunu söylüyor. Yetkili kurumların bu söylediklerini somutlaştırması lazım. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'na büyük görevler düşüyor. Bütün dile getirilen iddiaları araştırmalıdır. AYM'nin yeni içtihadı karşısında bu insanlar derhal tahliye edilmelidir ve normal mahkemelerde yeniden yargılanmalıdır. Çözümün mevcut hukuk sistemi içerisinde çözüleceğini düşünüyorum.

'Mahkemeler tahliye kararı vermeli'

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kudret Güven: Anayasa Mahkemesi kararları doğrultusunda uzun tutuklamanın adil yargılanma hakkına aykırı olduğu tespit edildi. Artık mahkemeler tahliye kararı vermek zorunda. Şu an bir kargaşa yaşıyoruz. Mahkemelerin, Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutuklulukla ilgili tespiti dışında bir uygulama yapması mümkün değildir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.