Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman konuştu darbe temelden çöktü

Sezim Özadalı

Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman konuştu darbe temelden çöktü
04 Kasım 2014 Salı 04:47

balyoz5dakika
Balyoz davasının yeniden görülen ilk duruşmasında en kritik iki isim Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman tanık sıfatıyla dinlendi. Komutanların ifadelerine göre darbe iddiaları sadece dedikodudan ibaret
Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararının ardından Balyoz davası dün yeniden başladı. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada emekli Orgeneraller Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman tanık olarak dinlendi. Özkök, Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde “darbe” dedikodularının sürekli geldiğini ancak hiçbirine itibar edilmediğini söyledi. Özkök, “Balyoz darbe planını” duymadığını vurgularken Yalman ise darbeyi engellediği iddiasını yalanladı. Davada tutuksuz yargılanan komutanlar ise Özkök ve Yalman’a soru sormadı.
Kartal’daki İstanbul Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen dava, sanık sayısının fazla olması nedeniyle adliye binasındaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu’nda yapıldı.
KONFERANS SALONU YETMEDİ
Duruşmaya eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ın da aralarında olduğu 202 komutan katıldı, mazeret sunan 34 kişi ise davaya gelmedi. Komutanların yakınlarının hıncahınç doldurduğu salonda çok sayıda kişi duruşmayı ayakta izledi.
Tanıklar dinlenirken sesli ve görüntülü kayıt sistemine geçildi. Tanık kürsüsünün olduğu bölüme geçen kameraman, kamerasıyla kayıt yaptı. İlk olarak eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök duruşmaya geldi. Kimlik tespiti yapılan Özkök’e sanıkların isimleri tek tek okunarak tanıyıp tanımadığı soruldu.
BALYOZ KELİMESİ YABANCI
Özkök, yemin ettikten sonra başladığı konuşmasında “Balyoz, Oraj, Suga, Sakal ve Çarşaf harekat planlarının hiçbirini duymadım. Özellikle balyoz kelimesi bana çok yabancı geldi. Böyle bir şeye başvurulduğuna dair bana bir bilgi ve emare gelmedi” dedi. O dönemde darbe planı yapıldığına dair hiçbir duyum almadığını dile getiren Özkök, “Dedikoduya dayalı bazı şeyler söylendi. Ama bunların hiçbiri dava açılacak nitelikte değildi. Böyle zaman zaman gelişigüzel şeyler gelirdi” açıklamasını yaptı.
Özkök, “Kulaktan dolma bilgiler basın, ziyarete gelenler ve imzasız mektuplarla geliyordu. Çeşitli kaynaklardan bilgiler geliyordu. Genellikle askeriye dışından böyle şeyler geliyordu” ifadelerini kullandı.
Duruşma Savcısı Ramazan Öksüz’ün “Çetin Doğan’ın ifadelerinde sizinle yaptığı görüşmede, kendisine ‘Orduda bazı kıpırdanmalar var, emekli askerlerle bazı sivillerin görüşmeleri var, bu nedir?’ şeklinde bir soru yönelttiğinizi söyledi. Kendisinin de bunların dedikodudan ibaret olduğunu belirttiğini söyledi” hatırlatmasını doğrulayan Özkök, “Kulaktan duyma sözler geliyordu, kritik bir dönemdi. Dolayısıyla bunu en güvendiğim arkadaşlarım ordu komutanlarına sormayı yeğledim” diye konuştu.
Mahkeme Başkanı Özlem Karaçam’ın “Seminerde olasılığı en yüksek tehlikeli senaryonun işlenmemesi konusunda yazışmanız oldu mu” sorusuna ise, “Genelkurmay ile kuvvet arasında yazışma olmadı. Böyle bir yazışma olmaz zaten” yanıtını verdi.
Özkök’ün 10 dakikadan az süren tanık ifadesinin ardından eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın salona çağırıldı. Yalman, yaklaşık 5 dakika kadar geç geldikten sonra soru sorma işlemine geçildi. Mahkeme Başkanı Karaçam “Bildiklerinizi anlatır mısınız?” deyince salondan “Yemin” sesleri yükseldi. Karaçam, Yalman’a yemin ettirdikten sonra ifade verme işlemine geçildi.
DURUŞMADA HATIRLADI
Yalman, sözlerine “Öncelikle bana tanıklık yapma fırsatı veren Anayasa Mahkemesi ve değerli heyetinize şükranlarımı sunmak istiyorum. Bu vesileyle değerli silah arkadaşlarıma sevgi ve saygılarımı ifade etmek istiyorum” diyerek başladı. “Ben Balyoz planıyla ilgili hiçbir istihbarat almadım, hiçbir belge ve bilgiye sahip değilim. Bu konuyu basına intikal ettikten sonra öğrendim. Ayrıca bu konuyla ilgili hareketin engellenmesi hususunda herhangi bir eylemim ve girişimim olmamıştır” dedi. Yalman, Sakal, Oraj, Suga ve Çarşaf planlarını duymadığını kaydetti.
‘EMRİ BEN VERDİM’
5-7 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu Komutanlığı’nda yapılan Plan Semineri’nin emrini kendisinin verdiğini açıklayan Yalman, sözlerine şöyle devam etti: “Seminerden haberdarım, benim emrim üzerine yapıldı ama ben katılmadım. O tarihlerde siyasi ve askeri hareketlilik çok üst düzeydeydi. Irak bölgesinde bir askeri yığınak vardı. MGK  bir ay içinde 2 defa toplantı. Amerikalıların bölgede keşif faaliyetlerini yerinde görmek istedim.” Yalman, seminer sırasında dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın emriyle kaydedilen ses kayıtlarını ise basından öğrendiğini söyledi.
ANAYASA MAHKEMESİ ‘İHLAL VAR’ DEMİŞTİ
Anayasa Mahkemesi, 18 Haziran’da Balyoz davasına ilişkin yapılan bireysel başvuruları değerlendirerek dijital deliller ve tanık dinlenilmesiyle ilgili konularda sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar vermişti. Karar, genel kurulun 17 üyesinin oy birliğiyle alınmıştı. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın ardından, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi de Balyoz davasından hüküm giyen, cezaevindeki tüm komutanları tahliye etmişti. Mahkeme Heyeti ayrıca, sanıklar hakkında yargılamanın yenilenmesine hükmederek, sanıkların tutukluluk ve hükümlülükte geçirdikleri süre dikkate alındığında infazın devamının mağduriyete yol açacağı gerekçesiyle infazının durdurulmasına karar vermişti.
SİLAH ARKADAŞLARINI YALNIZ BIRAKMADILAR
Balyoz davasından tutuklu yargılandığı sırada cezaevinde düşerek beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybeden Albay Murat Özenalp’in eşi Sema Özenalp de duruşmadaydı. Ergenekon davasından yargılanan subaylar da silah arkadaşlarını yalnız burakmadı. Emekli albaylar Fuat Selvi ve Muzaffer Tekin’in de aralarında olduğu Birçok isim duruşmayı izledi. Silivri Cezaevi karşısında kurulan vatan nöbeti çadırlarının sorumlusu Hıdır Hokka da duruşmaya katılan isimler arasında yer aldı.
KATILMA TALEBİ REDDEDİLDİ
Bu arada Mesut Özdemir adlı bir kişi davaya müdahil olarak katılma talebinde bulundu. Özdemir, altınlarının çalındığını ileri sürdü. Mahkeme Heyeti Başkanı Özlem Karaçam, tek tek sanıklara katılma talebine ilişkin diyeceklerini sordu. Ardından Mesut Özdemir’in suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle talebi reddedildi.
Sezim Özadalı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.