Hayal, suç örgütü üyesi -(TAMAMI)

Yargıtay Hrant Dink cinayeti davasında kararını açıkladı

Hayal, suç örgütü üyesi -(TAMAMI)
15 Mayıs 2013 Çarşamba 21:43

Yargıtay mahkemenin ‘örgüt yok’ kararına karşın ‘Bu bir örgüttür ancak TCK 220’ye göre suç işlemek için kurulan suç örgütüdür’ dedi. Dink’in avukatlarından Fehriye Çetin karar için ‘Bu mahkeme kararından ileri, ancak iddianameden daha geri’ yorumunu yaptı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Agos gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni’yken 19 Ocak 2007’de katledilen gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Daire, mahkemenin “örgüt yok” kararına karşın “Bu bir örgüttür ancak TCK 220’ye göre suç işlemek için kurulan suç örgütüdür” dedi. Terör örgütlerinde olması gereken “devletin anayasal düzeni ve toprak bütünlüğünü bozmak” amacının Hayal’in kurduğu bu örgüt bakımından saptanamadığından, “suç örgütü” tespiti yapıldığı belirtildi.

‘Hayal suç örgütü yöneticisi’

Davanın bir numaralı sanığı Yasin Hayal’in Dink’i öldürmeye azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet cezası onandı. Hayal’in “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan verilen beraat kararı ise bozularak “suç işlemek amacıyla oluşturulan örgütü kurma ve yönetme suçundan” cezalandırılması istendi. Daire ayrıca, “polis muhbiri” Erhan Tuncel’e yerel mahkemece verilen beraat kararını da bozdu. Böylece Tuncel’in “Hrant Dink’in öldürülmesine yardım suretiyle iştirak ettiği” de kabul edildi. Savcılığın itiraz etmemesi durumunda karar yerel mahkemeye gelecek ve Yasin Hayal “silahlı suç örgütü kurup yönetmekten” 9 yıla kadar hapisle, diğer sanıklar suç örgütü üyeliğinden 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yeniden yargılanacak.

Yargıtay’ın kararını Aydınlık’a değerlendiren Dink ailesi avukatlarından Fethiye Çetin, “Yargıtay kararında bunun bir ‘silahlı suç örgütü’ olduğunu kabul etmiş. Bu mahkeme kararından ileri, ancak iddianameden daha geri bir karar” dedi.

Şu anda Dink cinayetiyle ilgili kamu görevlilerine ilişkin yürütülen soruşturmaya dikkat çeken Çetin, “Kamu görevlileri bu cinayete, kimileri kasıtlı olarak kimileri de ihmali olarak katılmıştır. Savcılık bu konuda harekete geçmeli” dedi.

Hayal, Akyürek’e işaret etmişti

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Hrant Dink’in cinayeti davasında “örgüt yoktur” kararına itiraz etmesinin ardından, cinayetin azmettiricisi olarak bilinen Yasin Hayal örgüte ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu. Hayal, “Fethullah” sicilli polis şefi Ramazan Akyürek’in muhbiri olan Erhan Tuncel’in cinayetteki rolüne dikkat çekerek şunları söylemişti: “Örgüt var. Mahkeme yeniden görülsün. Bu işin arkasında Erhan Tuncel’le başlayan bir yapılanma var. Bizi Erhan Tuncel yönlendirdi. Dink’i öldürmeyi bize Tuncel dikte etti.” Akyürek’in polis muhbiri yaptığı Tuncel’in cinayeti işleyen Ogün Samast’a Hrant Dink’in fotoğraflarını veren kişi olduğu biliniyordu. Dönemin Emniyet İstihbarat C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in cinayetteki rolü ise, Tayyip Erdoğan imzalı Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda yazıyordu. Raporda, Yılmazer istihbarat bilgisine rağmen Dink’i korumamakla suçlanmıştı.

Tuncel’den tehdit

Karar doğrultusunda yeniden yargılanacak olan Erhan Tuncel tepkisini twitter üzerinden verdi. Tuncel “Yarın o dosyada aksi yönde bir karar çıksın kimleri kazığın üstüne oturtuyorum görün adilik yapan adi gibi muamele görür .....” şeklinde tehdit dolu bir ifadede bulundu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.