Hasan Basri Özbey: O'na uygun tek koltuk Yüce Divan sandalyesi!

AYDINLIK/ANKARA İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, dün Ankara'da bir basın açıklaması yaparak Milliyet gazetesinde yayımlanan Gül-Powell gizli anlaşmasını değerlendirdi. Özbey açıklamasında özetle...

Hasan Basri Özbey: O'na uygun tek koltuk Yüce Divan sandalyesi!
12 Eylül 2013 Perşembe 17:20

1ihanet

AYDINLIK/ANKARA

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, dün Ankara'da bir basın açıklaması yaparak Milliyet gazetesinde yayımlanan Gül-Powell gizli anlaşmasını değerlendirdi. Özbey açıklamasında özetle şunları söyledi:

"12 Eylül 2013 tarihli Milliyet gazetesinde 'İşte 10 Yıllık Sır' manşetiyle Abdullah Gül ve ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell arasındaki görüşmeye ait olduğu belirtilen 7 Nisan 2003 tarihli protokol yayınlandı. İngilizce belgede anlaşmanın lojistik amaçlı 3 temel maddeden oluştuğu, 17 maddelik prensipler listesini kapsadığı görülmektedir.

2 Sayfa 9 maddelik gizli sözleşme

"Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, 2 Nisan 2003 günü ABD Dışişleri Bakanı Powell ile Ankara'da '2 sayfa 9 maddelik gizli bir plan yaptığını' itiraf etmiştir.

"Gül'ün gizli anlaşma itirafı, 24 Mayıs 2003 günü Vatan gazetesinin birinci sayfa manşetinden yayınlanmıştır. Gül'ün açıklamasına göre anlaşma '2 sayfa 9 madde'dir, ayrıca yazılıdır ve gizlidir.

ABD ile hizmet sözleşmesi

"Gizli anlaşmanın kanıtı, bizzat Abdullah Gül'ün itirafıdır.

"İtiraf çok açık ve somuttur; belgelenmiştir ve yalanlanamamıştır.

"Bu anlaşma, hukuken bir hizmet sözleşmesi niteliğindedir.

"'BOP içinde ABD ile birlikte hareket ediyoruz' diyen Gül, bu gizli sözleşmeye göre 'Ortadoğu'daki tüm rejimlerin değişeceğini', ABD'nin sözcüsüymüş gibi ilan etmiştir (Vatan, manşet, 24 Mayıs 2003 ve Radikal, 14 Mart 2006).

"Abdullah Gül, bu plana gizli sözleşmeyle bağlanmıştır.

"ABD'nin BOP planı kapsamında rejim ve haritası değiştirilecek ülkelerden biri de Türkiye'dir. Ve Türkiye 10 yıldır bu anlaşmanın uygulanmasıyla bölünmektedir.

Asıl anlaşma ve alt protokoller

"17 Temmuz 2003'te Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat ile görüşen Gül, ABD ziyaretini açıklamaya çalışırken, yine 2 Nisan 2003'te Powell ile yaptığı anlaşmayı itiraf etmektedir: 'Tezkerenin reddinden sonra Powel'ın Türkiye'ye yaptığı ziyarette bölgede yapılması gerekenleri beraber kararlaştırdık'.

"13 Mart 2006 günü AKP'nin Kızılcıhamam Toplantısında milletvekillerine verilen brifingte konuşan Abdullah Gül, 'BOP kapsamında ABD ile birlikte hareket edeceğiz. Amacımız, İslam ülkelerine özgürlük ve demokrasi getirmek' demiştir.

"Gül'ün yukarıdaki açıklamalarından anlaşıldığı gibi, 12 Eylül 2013 Milliyet Gazetesinde yayımlanan belgelerin, Abdullah Gül'ün 2 Nisan 2003 günü Vatan Gazetesindeki açıklamasına konu olan 2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşmanın ekleri olduğu anlaşılmaktadır.

"Böylece Abdullah Gül'ün bu anlaşmalar ve prensip listeleri dışında başkaca gizli belgeler de imzaladığı kendi beyanı ile ortaya çıkmıştır.

Abdullah Gül 'iftira' demişti

"İşçi Partisi olarak, yıllardan bu yana Abdullah Gül'ün ABD ile bağıtladığı 2 sayfa 9 maddelik gizli hizmet sözleşmesini gündeme getirdik.

"Defalarca bu gizli planın maddelerini birer birer açıkladık.

"Erdoğan-Gül iktidarının uygulamalarıyla açıkladığımız maddeler döne döne doğrulandı.

"Abdullah Gül'ün başında bulunduğu Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ve Milliyet Gazetesinin 2 Temmuz 2007 tarihinde yayınlanan açıklamada, Gül'ün Colin Powell'la 2 Nisan 2003 yılında gizli anlaşma yaptığı gerçeği inkar edilmeye çalışılmış ve 'Bunların hepsi iftiradır, yalandır. Aslı yoktur. ABD ile bir anlaşma olursa devletin zabıtlarında olur' denilmişti.

"Milliyet gazetesi bugün yayımladığı ve 2 sayfa 9 maddelik planın ekleri olduğu anlaşılan belge, bir kez daha Abdullah Gül'ü yalanlamakta ve İşçi Partisi'nin milletin önüne koyduğu gerçeği bir kez daha doğrulamaktadır."

Şecaat arzederken merdi kıpti sirkatin söyler

"Abdullah Gül ve Colin Powell arasında 2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşma yapıldığı, içeriğinin İşçi Partisi tarafından açıklandığı kamuoyumuzca bilinmektedir.

"Genel Başkanımız Sayın Doğu Perinçek, son olarak 7 Eylül 2013 Aydınlık gazetesindeki köşesinde Abdullah Gül'ün Powell ile imzaladığı 2 sayfalık 9 maddelik gizli hizmet sözleşmesinin ıslak imzalı belgesinin yayımlanabileceğini 'Gül'ün o gizli sözleşme altında imzası var. Evet, imzası var. Yakında özgün belgesi yayınlanınca, CHP yönetimi ne yapacak acaba?' diyerek vurguladı.

"Bu sözlerin ardından Milliyet'in Abdullah Gül'ü aklamak için harekete geçirilmesi dikkat çekicidir.

"Abdullah Gül, Milliyet gazetesinin manşetinden savunmasını kamuoyuna açıklamış oldu.

"Gül'ün savunması, 'şecaat arzederken merdi kıpti sirkatin söyler' deyişini hatırlatmaktadır. Kimseyi ikna edemez, kandıramaz!

"Milliyet'te yayınlanan belgeler de birer suç kanıtıdır!"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.