Hareketsizlik = Bel ağrısı! İşte tedavisi

Hareketsizlik = Bel ağrısı! İşte tedavisi
18 Eylül 2013 Çarşamba 11:00

20belagrisi

Spor, iş ve günlük yaşamda fiziksel güce dayalı hareketler ve düşünme gücüne dayalı ruhsal yüklenmeler sonucu oluşabilecek sırt ağrıları, egzersizlerle önlenebilir


Halk arasında sırt ağrıları konusunda ne kadar çok konuşsak da, yine de sırtımızın önemini ve değerini bilmiyoruz. Maalesef Türkiye'de insanlar oldukça az hareket etmekte, sonuç olarak da yüzde 70'i sırt ağrılarından şikâyet etmektedir. Sırt ağrılarının en önemlisi de "fıtık"tır. İnsan omiriliği mükemmel bir sanat eseridir. Esnek ve hareketlidir, ani yüklenmelere karşı dayanıklı ve esneme özelliği olan, en önemli hayati sinirleri korumayla görevli bir yapıya sahiptir.

TV izlemek dinlenmek değildir

Yaşam tarzımızda küçücük hatalar büyük sorunlara yol açabiliyor. Örnek verirsek, stresli bir işgününden sonra eve geliyoruz. Yemek yedikten sonra 4-5 saat televizyon seyrediyoruz. Vücudumuzun ruhsal ve fiziksel olarak dinlendiğine kendimizi inandırsak da maalesef böyle bir yaşam tarzı ileride belimizde çıkacak sorunların habercisidir. Belimiz monoton bir yaşama alışıyor. Kaslar güçlülüğünü kaybediyor. Fıtığın içindeki sıvı azalmaya başlıyor ve böylelikle fıtık sinirlere doğru giderek bel ağrısını ortaya çıkarıyor. Bu anlattığım, sadece ağrıyı oluşturan etkenlerden bir tanesi. Tabii ki hareketsizliliğin yanında iş stresi, ilerleyen yaşımız, hamilelik, genetik özelliğimiz, duruşumuz ve kemik hastalıkları önemli etkenler olmaktadır. Avrupa'da yapılan araştırmalarda, uzun süreli ağrı duyan kişilerde cinsellik, iş, spor ve ruhsal durumların düşüşe geçtiği ve bu düşüşün ruhsal dengeleri bozarak günlük yaşamdaki isteksizliğe (Burnout) yol açtığı görülmektedir.

Nasıl ki günlük yaşamımızda dişlerimizi fırçalıyor ve yemek yiyorsak, sırtımıza da bakma zorunluluğu duymalıyız. Bu sorumluluğun ileri yaşlarda ayakta durmamız ve günlük işleri yapmamız için çok faydası olaçaktır. En küçük bir ağrının bile ciddiye alınarak önlem alınması ve kesinlikle stresten uzak durulması gerekmektedir. Hareketliliğin bize ne faydası olabilir? Kuşkusuz hareketlilik, kalp dolaşım sistemini güçlendirir ve kalp

Gurbette yetişmiş bir spor uzmanı: Murat Yüksel

Murat Yüksel, Almanya Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan mezun oldu. Uzmanlığını Spor Rehabilitasyonu ve Prevention (Koruma-Önleme) konusunda yaptı. Yani, spor sakatlıklarından (yaralanmalardan) ve ortopedik hastalıklardan korunma ve bunların hastalık sonrası sporla tedavilerini uygulama alanında uzmanlaştı. Ayrıca profesyonel sporcuların performans testleri ve antrenman planlaması alanında da eğitim aldı. Uzun süre sırt ağrıları araştırma merkezinde Spor Bilim Uzmanı olarak çalıştı. Ancak Yüksel, bunlarla yetinmedi ve futbol alanına da uzandı. Önce Almanya'da aldığı Futbol Antrenörlük Belgesi ile de futbolda performans artırma ve taktiksel alanda çalışmalara girişti. Yine Avrupa'da geçerliliği olan kalp sporunda uzmanlık lisansını alarak kalp hastalarının sporla tedavilerini uygulama işine de girişti.

Eşiyle paylaştığı bu yolu şöyle tanımlıyor:

"Bizim görevimiz, kişileri hastalıklardan korunmaya yönelik bilimsel metotlarla uygulanan sportif tedavileri yapmak. Böylelikle ilaç kullanım ve ameliyat yüzdelerini aza indirmek. Sporculara en uygun antrenman metotlarını uygulayarak sakatlık risklerini en aza indirmek."

Murat Yüksel, Türkiye de rehabilitasyon dendiğinde sadece nörolojik hastalıklar ve tedavilerin akla gelmesini de yanlış buluyor. Ortopedik, eklem ve kardiyovasküler hastalıklar (yüksek tansiyon, şeker, kalp krizi, diyaliz, kanser) rehabilitasyon merkezlerinin ülkemizde de kurulmasını öneriyor.

kasını kuvvetlendirir. Her sırt kasına uygun, düzenli olarak fıtık egzersizleri yapmak, omurilikte bulunan sıvılar için iyi bir beslenme aracı olmaktadır. Kasları güçlendirerek, ilerleyen yaşımızda bile dinç kalmamızı sağlayacaktır. Sırtımıza uygun spor etkinlikleri ve tedaviler, metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlamakta, buna dayalı olarak kalorinin çok çabuk yandığı ve vücut yağ oranında azalma olduğu görülmektedir. Ayrıca savunma mekanizmamızı güçlendirmektedir.

İlaç ve ameliyat son çare

Sakın unutmayın ki hiçbir zaman yanlış hareket yoktur. Hareketleri doğru zamanda doğru şekilde kullanmak vardır. Size tavsiyem, ağrınız olursa, kesin bir tanı için birkaç doktora gidiniz. İlaç tedavilerinde her zaman yan etkiler bulunmaktadır. Kısa süre için ağrıyı hafifletebilir ve uyuşturabilir. Bu da bağımlılığa sebep olmaktadır. Uzun süreli ve sağlıklı bir iyileşme yöntemi değildir. Hareketli kalmanın, spor yapmanın yan etkisi bulunmamaktadır. Bilinçsizce yapılan sporlardan ve sırtınıza yaptığınız uygunsuz hareketlerden kaçınmalısınız. Bir uzman tarafından kişiye özel spor tedavilerini öğrenerek bunları uygulayabilirsiniz. İlaç ve ameliyat en son çaredir. En akıllı yol, sırtınızın sağlığı için doğal yollarla önlem almanız ve önceden sağlığınızla ilgili araştırma (internet,kitap, dergi) yapmanızdır. Yaşama sarılmak, bilinçli olmaktan geçer.

Belimiz için üç önemli madde

1- Dayanıklılık sporları haftada üç dört defa 30-40 dakika koşu, yürüyüş ya da bisiklete binmek veya yüzmek,

2- Belimizi güçlendirecek kuvvet antrenmanı yapmak ve 10 dakikalık günlük jimnastik hareketleri yapmak,

3- Sonuncusu ise, rahatlatıcı terapi yöntemlerini kullanarak bel ağrılarının en büyük düşmanı olan stresten uzaklaşmak.

Murat Yüksel

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.