Hangi güçle geldiyse O GÜÇLE YIKILACAK -(TAMAMI)

Halkın gücü iktidarın gücünden fazladır

Hangi güçle geldiyse O GÜÇLE YIKILACAK -(TAMAMI)
22 Ağustos 2013 Perşembe 19:02

 

Bir, iki, bilemediniz üç dönem sonra gitmek... Gider gitmez de, kitlelere hesap vermek zorunda olanlar, şimdiki kadar kolay toplumsal istemin dışına çıkamaz

 

EROL TAY/ YAZAR

- AKP iktidarı hangi güçle yıkılabilir?

Hangi güçle geldiyse, ancak onunla yıkılmalı. O güç halk ve seçmendir. Arkasındaki destek, içinden çıktığı ya da çevirdiği dolap ne olursa olsun, oy gücüyle iktidar olmuş bir erk, yine oy gücüyle gitmelidir. Hem böylelikle, devr-i dilârây-ı demokrasimizin başlangıcı varsayılan 14 Mayıs 1950’den günümüze seçmen, kendi istenç ve oyuyla üst üste iki kez, iktidarı değiştirir. Hem artık hiçbir erk küçük dağları yarattığı vehmine kapılamaz. Hiçbir güç, kendini ülkenin sahibi, toplumun efendisi, kendi dışındakileri kul ya da kiracı sayamaz. Ve insan ömrüyle ölçülürse; 60 yaşını aşmış... Yasaların azizliği olmasa emeklilik yaşına basmış bir babayiğit sayılabilecek çok partili, gizli oy, açık sayımlı cici demokrasimiz; “Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur,” döngüsünden çıkıp gerçek demokrasiye dönüşme fırsatı bulur.

- Hükümet seçeneği hangi güçle, hangi partilerin katılımıyla oluşturulur?

Gönül, ‘seçim öncesinde görüş, fikir ve düşünceleri aynı olduğundan birlikte davranabilen partiler kanalıyla’ demeyi özlüyor. Ama mevcut partiler ve seçim yasası ancak 7 ay sonraki yerel, 12 ay sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu türden birlikteliklere izin veriyor. Demokrasi hukukun üstünlüğüne dayanan, adil bir kurallar düzeni ise, mevcudu değiştirmeden aşmak, hele çoğunlukta olsa bile muhalefetin üreteceği bir mucize değildir. Üstelik milletvekili genel seçimlerinde bu türden bir uygulama, partilerin kendini inkârı olur. Bu da parti olmanın anlam ve değeriyle asla bağdaşmaz.

İki seçim deneyim sağlayacak

Genel milletvekili seçimleri öncesinde iki seçimin olması büyük bir deneyim birikimi sağlayacaktır. Seçmenin kolayca kümelendiği siyasal birliktelik, halk tarafından yeğlenen hükümet biçemini gözler önüne serer. İki kez üst üste kendi oyuyla iktidar değiştirebilmiş bir toplumun egemenliğini hiç kimse ya da hiçbir çete çalamaz. Bir, iki, bilemediniz üç dönem sonra gitmek... Gider gitmez de, kitlelere hesap vermek zorunda olanlar, şimdiki kadar kolay toplumsal istemin dışına çıkamaz. Yönetilenlerin demokratik birlikteliği, ister istemez yönetenleri demokrat kılar. Değişim korkusu “asıp kesme” yerine hizmet yarışına döneceğinden dikta heveslilerinin hevesleri kursaklarında kalır. Ve seçmen koalisyonu, devlet koalisyonunu tıkır tıkır işleyen bir gereç haline getirir. Partilerin tamamı bu demokratik özveri koalisyonuna katılmaya koşulur.

Halkın tavrı, iktidar alternatifinin kendisidir

- İktidar alternatifini oluşturacak yol ve yöntemler nelerdir?

Türkiye toplumu aynı sınırlar içinde kardeşçe yaşama bilinç ve istencini Gezi olaylarıyla bütün körlerin gözüne sokmuş, bütün sağırların kulağına tıkmıştır. Ayrısız, ayırımsız erinç içinde yaşayıp gözünü kırpmadan ölebileceğini de hiç kuşku duyulmayacak biçimde hem de iki kez kanıtlamıştır. Böylesi durumlar, ayrışmanın en kolay olduğu süreçlerdir. Mazereti hemen kabûl edilecek bir gerekçeye sahip; Bireysel korku... Hemen herkesin zihnini zindanında taşıyan bir kuledir. Ve bu olanak bilebildiğim kadarıyla bir de Kurtuluş Savaşı sürecinde görülmüştür. Onurlanmak hakkımız !.. Türkiye insanı her iki süreçte, her iki sınavdan da bütünleşerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Bence halkın bu tavrı, iktidar alternatifinin kendisidir. Yol ve yöntem de işaret ettiği gibi bütünleşmek... Ve ona toplumun inanmasını sağlamaktır. Popülizmle suçlanmak kabûlüm; Halkın gücü iktidarın gücünden fazladır. Kanıtım 2011 genel seçiminin sonuçları; AKP’nin bütün olanaklarını seferber ederek alabildiği oy yüzde 49.9... Bakmayın ala ala hey halkın iktidarının çalınmasına. Yüzde 50.1, bütün çabasına karşın, AKP’ye e oy vermemiş. Hükümet ediyor diye yüzde 49.9, yüzde 50.1’den büyük mü oluyor? Olmuyorsa, kabul edilecek gerçek ortada. Salt bu gerçek bile tek başına iktidar alternafidir. Bunun temsili, erk satışına ortaklık etmeden bütünleşebilirse, alternatif bütünleştiği yerde doğar.

- Yeni Hükümet hangi programı uygulamalıdır?

Kaynak aktarımını üretime ayarlı, adil, insan ve emek haklarına saygılı bir biçimde aktaracak her program; Hem gelişmişlik düzeyini yükseltir, hem insan haklarına saygılı bir demokratik yapıyı kolaylaştırır.

Yenilmeyecek güç yoktur

- Önümüzdeki zorluklar nelerdir ve nasıl aşılacaktır?

Önümüzde pek çok sabırsızı yıldıracak kadar zorluk var. Bunların başında değişen iktidar söylemleri geliyor. Şaşırmayın !.. İnandırıcı olmasa da antiemperyalist afra tafrayla medyayı kaplaması yakındır. Emperyalizm ve işbirlikçileriyle arası açıldıkça, görüşünü keskinleştirmesi de olasılıklar arasında. En başta bu yapay söylemle başa çıkmak gerekir. İktidar kanadının keskin sirkenin küpüne zarar verdiğini öğrenmesi zor !.. Yerel seçimle, genel milletvekilliği arasındaki zaman kısa değil. Yıldırma amacıyla beter zulme sapabilir!.. Bunun yılgınlık üretmesi mümkündür. Üstelik halâ, toplumun önemli bir yurttaş kesimini temsil ediyor oluşu ayrı bir düşkırıklığı doğurur. Gezi olayları, toplum tabanının yiğitliğini bütün açıklığıyla ortaya koydu. Kendi polisinin ölümcül zorbalığına karşın, zerre kadar yılgınlık göstermeden geleceğin şafağını attırdı. Rekabet numarasıyla ayak oyunlarına, ideolojik kaygılarla ayrışma çabalarına girilmezse, yenilmeyecek güç yoktur. Yılmak yok, diyenler eninde sonunda mucizeyi gerçekleştirir.

-Yerel seçimler ilk adım olabilir mi?

Olur!.. Hem de nasıl!..

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tüm muhalefet güç birliği yapmalı

 

RAHMİ TURAN / GAZETECİ-YAZAR

- AKP İktidarın hangi güçle yıkılabilir?

Büyük-küçük demeden tüm muhalefet partilerinin güç birliği yapması gerekir. “Birlikten kuvvet doğar” sözünün unutulmaması gerek. Ancak ben, kısır çekişmeler içinde bocalayan Meclis’teki muhalefet partilerinin birlikte hareket edebileceğine inanmıyorum. Kişisel menfaatler hep ön plana çıkıyor. Bu yüzden, hem belediye seçimlerinde, hem cumhurbaşkanı seçiminde, hem de genel seçimlerde, her zamanki gibi, AKP’nin ekmeğine yağ sürecekler!

- Hükümet seçeneği nasıl ve hangi partilerin katılımıyla oluşturulur?

Güç birliği yapacak olan partiler (tabii ki bunu yapıp Meclis’teki sandalye sayılarını yeterince artırabilirlerse) bir “Milli koalisyon hükümeti” kurabilirler.

- İktidar seçeneğini oluşturacak yol ve yöntemler nelerdir?

Bu yöntemleri uzakta aramaya gerek yok. Demokrasilerde sorun sandıkta çözülür. Muhalefet partileri sadece iktidarı kötüleyerek muhalefet yaptıklarını sanıyor ve hep aynı sakızı çiğniyor. Hiç bir parti, karşı tarafı yalnız kötüleyerek iktidara gelemez. Seçmene, kendilerinin ne yapacağını, ülkeye ne gibi yenilikler getireceklerini, halkın geçim sorunlarına ne gibi çözümler üreteceklerini samimi olarak ve palavraya kaçmadan, inandırıcı şekilde anlatmaları gerekir.

- Önümüzde hangi zorluklar duruyor ve bunlar nasıl aşılacak?

Zorluklar belli. AKP devlet gücünü ve devlet imkânlarını elinde bulunduruyor ve bu gücü hiç bir şeye aldırış etmeden pervasız bir biçimde kullanıyor. AKP’yi sandıkta devirmek için, onların tüm yanlışlıklarını, milletin önemli bir bölümü kan ağlarken, kendi yandaşlarına nasıl kıyaklar yaptıklarını, “Bal tutan parmak yalar” misali birçok AKP yandaşının nasıl zengin olduklarını, ülkeyi babalarının çiftliği gibi gördüklerini, tüm seçmenlere bir bir anlattıktan başka, kendi programlarını, sosyal adaleti nasıl sağlayacaklarını, ülkeye ne gibi değerler kazandıracaklarını izah etmeliler. Tek cümle olarak özetlersek, “Seçmene güven vermeliler.”

- Yeni hükümet, hangi programı uygulamalıdır?

Yukarıdaki ilk dört maddede bunu anlattım zaten... Özetlersek, yeni hükümet vatandaşı fukaralık çukurundan çıkaracak ve insanca, hakça düzene kavuşturacak, gelir dağılımındaki adaletsizliği düzeltecek “Sosyal demokrat” ağırlıklı bir program uygulamalıdır.

Saygılarımla...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.