HALKA DEĞİL GÜL’E SARILDILAR -(TAMAMI)

‘Gül’ gibi muhalefet

HALKA DEĞİL GÜL’E SARILDILAR -(TAMAMI)
05 Haziran 2013 Çarşamba 11:15

 

Halkın AKP’ye yönelik tepkisi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül öne çıkarılarak aşılmaya çalışılıyor. ABD ve AB’den başlatılan Gül kampanyasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den de destek geldi. Kılıçdaroğlu, Gül için “sağduyunun sesi” dedi ve köşke çıktı. Bahçeli de Gül’ün açıklamalarını “yerinde ve zamanında” olarak değerlendirdi.

Taksim Gezi Yolu ile başlayan protestolar şehir şehir, mahalle mahalle, sokak sokak tüm Türkiye’ye yayılınca Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümeti zor durumda kaldı. Başbakan Erdoğan toplumu geren bir açıklama yapıp yurt dışına çıkarken tansiyonu düşürme görevini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül üstlendi.

Gül tansiyonu düşürmek için Başbakan Erdoğan’ın tersi açıklamalar yaptı. Polisin aşırı şiddet kullanmasını eleştirdi. “Demokrasi demek sadece seçim demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabi de bir şey olamaz. Barışçı gösteriler de tabi ki bunun bir parçasıdır” diyerek tansiyonu düşürmeye çalıştı. “Mesaj alınmıştır” açıklamasıyla toplumun gazının alınması yoluna gitti.

Muhalefet de tedirgin oldu

Halkın direnişinin büyümesi ve parlamentoda temsil edilen partilerin başkanlarını da tedirgin etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli protestoların bitirilmesinden yana tavır aldılar. Kılıçdaroğlu da Bahçeli de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e destek verdi. Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den randevu isteyerek gelişmelere müdahale etmesini istedi. Kılıçdaroğlu görüşme sonrasında “Güzel bir görüşme oldu” diyerek Gül’ün olaylarla ilgili açıklamalarını “önemli bulduğunu” bildirdi.

Kılıçdaroğlu dünkü grup toplantısında da Cumhurbaşkanı Gül için “sağduyulu” tanımlamasını yapması dikkat çekti.

Bahçeli: Gül yerinde ve zamanında müdahale etti

Devlet Bahçeli de halkın protestolarından tedirgin olduğunu hissettirdi. Tepkilerin bir an önce sona ermesini isteyen Bahçeli “vaziyetin vahamet seviyesinde” olduğunu söyledi. Bahçeli grupta yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül’ün tavrını övdü. Bahçeli, “Öyle ki, Sayın Cumhurbaşkanı Gül de demokrasinin yalnızca seçimlerden ibaret olmadığına yerinde ve zamanında bir şekilde temas etmiş, Başbakan’a ders vermiştir” şeklinde konuştu.

CHP’de ve MHP’de tepki

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin Gül’ü öven açıklamaları CHP’de de MHP’de de tepkilere neden oldu. CHP ve MHP milletvekilleri genel başkanlarının Gül’le ilgili söylemlerini “Erdoğan’la Gül arasında ne fark var. İkisi de aynı. Aralarındaki kavga kendi iç kavgaları. Biz bunların arasında birini tercih etmek durumunda mıyız? Açılımda, anayasada farklı mı düşünüyorlar. Bütün anti demokratik yasaları onaylayan Gül değil miydi?” diye eleştirdiler.

Batı’dan destek

Financial Times gazetesinde yayınlanan bir analizde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü güçlendireceği belirtiliyor.Yazıda, Erdoğan’ın göstericileri marjinal gruplar olarak nitelerken ve protestoların arkasında yabancı ülkelerin olduğunu söylerken Gül’ün itidal çağrısı yaptığı ve protestocuların mesajının alındığını söylediği hatırlatılıyor.

Gül kim?

“Demokrat” cilasıyla piyasaya sürülen Gül’ün aslında Erdoğan’dan hiçbir farkı yok. RP’nin bölünme ve AKP’nin yaratılması operasyonunda Erdoğan’dan daha etkili olan kişi Gül’dü. Gül, AKP kurulurken ABD ve Batı ile derin bağları Erdoğan ve kendi hesabına ayrı ayrı kurdu.

İngiltere’de Exeter’de eğitim gören Gül, Erdoğan Hükümeti’nin ABD ve Batı ile olan derin bağlarının oluşmasında kilit rol oynadı. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile 2 Nisan 2003’te 2 sayfa 9 maddelik gizli bir anlaşma imzaladı. Ergenekon tertibi için “bulun bir savcı, hepsini içeri tıkın” diyen de oydu. Ermeni açılımının da Habur açılımının da öncülerinden. Bölünme anayasanın en büyük destekçilerinden. Erdoğan ile Gül arasında bir çelişme var. Ama o çelişme iktidarın paylaşımı konusunda düğümleniyor. Gül ve Erdoğan, BOP Eşbaşkanlığı rejimi için birbirlerini tamamlayacak şekilde ortak görevlendirilmiş iki figür. Birisi olmazsa, diğeri de olmaz.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.