Halka 2014 hediyesi: Zam

Türkiye yeni yıla zamlarla uyandı. Önceki gece motorine gelen zammın ardından yeniden değerleme adı altında A’den Z’ye her şeyin fiyatını artıracak otomatik vergi zamları yapıldı Yeni yılla birlikte zam yağmuru da...

Halka 2014 hediyesi: Zam
02 Ocak 2014 Perşembe 10:12

2014zam

Türkiye yeni yıla zamlarla uyandı. Önceki gece motorine gelen zammın ardından yeniden değerleme adı altında A’den Z’ye her şeyin fiyatını artıracak otomatik vergi zamları yapıldı

Yeni yılla birlikte zam yağmuru da başladı. Çeşitli vergi, harç ve cezalar yüzde 3.93 oranında arttı. Sigarada da Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artarken, üretici firmaların sigaraya yüzde 5-20 arasında zam yapmaya hazırlandıkları öğrenildi. En ucuz sigaranın 6 lira olacağı öne sürüldü.

Önceki gece motorinin litre fiyatına da 9 kuruşluk zam yapılmıştı. Böylece İstanbul’da motorinin litresi 4.54 TL’ye çıktı.

Yeni yılda memura ve emekliye düşük zam yapılırken, vergilere zam yağdı. Maliye Bakanlığı 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere ÖTV, Damga Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV) ile harçlar kanunu kapsamında tahsil ettiği vergi, maktu harçları yüzde 3.93 oranında zamlandı. Bu arada bazı vergi kalemlerindeki bedel ve sınırlar da yükseltildi. Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde tahsil edilen maktu Özel İletişim Vergisi de 40 TL’ye çıkarıldı. Çevre temizlik vergileri de aynı oranda yüzde 3.93 artırıldı.

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, cep telefonlarından adet başına uygulanan 100 liralık vergi 120 liraya yükseltildi. Öte yandan işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarını, AB komisyonuna verilen Eylem Planı doğrultusunda bin 500 dolar/tondan bin 200 dolar/tona indirilmesine karar verildi.

Pasaport ve ehliyete zam

Pasaport ve ehliyet bedelleri de fiyatları da 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere zamlandı. Pasaport bedeli 72 liradan 75 liraya, ehliyetler ise 89 liradan 92.5 liraya, aile cüzdanı 66 liradan 69 liraya yükseldi. 1 yıllık pasaport harcı 135.2 liradan 140.51 liraya çıktı. Motorlu Taşıtlar Vergisine de zam geldi.

1-3 yaş grubu motor silindir hacmi 1300 santimetreküpe kadar olan otomobillerin 517 lira olan vergi 537 lira, silindir hacmi 1301-1600 arası otomobillerin 827 lira olan vergisi 860 lira oldu. Silindir hacmi 4001’den fazla olan araçların vergisi de 19 bin 541 lira olarak belirlendi.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 172 lira

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 172 liraya yükselirken, alkollü araç kullananlar ilk yakalanışta 727 lira, ikinci seferde 911 lira ceza ödeyecek. Hız sınırını yüzde 30’a kadar aşanların cezası 172 liraya yükselirken, yüzde 30’dan fazla aşanlarınki 356 lira oldu.

Sigaraya büyük zam hazırlığı

Bakanlar Kurulu Kararı’nda, tütün mamullerinde uygulanan ÖTV’de de artış yapıldı. Paket başına asgari maktu vergi 3.22 liradan 3.75 liraya, paket başına maktu vergi de 9.22 kuruştan 13 kuruşa çıkarıldı. Bu arada sigara üreticilerinin de zamma hazırlandıkları ve önümüzdeki günlerde arka arkaya zam yapacakları öğrenildi. Sigara zammın yüzde 5 ile 20 arasında olacağı ve en ucuz sigaranın 6 lira olacağı belirtildi.

‘Yapmayın dedikçe zamlar artarak geliyor’

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, motorine 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yapılan 9 kuruşluk zammı eleştirdi. Zammın lokomotif ürünlerin artışına sebep olacağını belirten Palandöken, “Biz zam yapmayın dedikçe zamlar hız kesmeden artarak devam ediyor. En son 25 Aralık’ta ise benzine 13 kuruş zam yapıldı. Bu zammın da geri alınmasını istedik. Ancak kimseden ses çıkmadığı için dolar kurundaki yükseliş bahane edilerek fiyatlar yükseltiliyor. Ama fiyatlar düşünce kimsenin sesi çıkmıyor. Benzine yapılan zam ne kadar yersiz ise motorine yapılan zam da o kadar yersiz” dedi.

Benzin, mazot, elektrik ve doğalgaz gibi ürünlere yapılan zamların her türlü ürünün fiyatını etkilediğini belirten Palandöken, “En önemlisi çiftçinin ürettiği üründen tutun da üreticinin ürettiği ürüne, esnafa ve sanatkara sattığı ürüne varıncaya kadar A’dan Z’ye tüm fiyatları etkileyecektir. Bu da enflasyonun artmasıdır. Zaman kaybedilmeden zamlar geri alınmalıdır” çağrısı yaptı.

Zamlara bir tepki de otomotivcilerden

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, ÖTV oranlarındaki artışı eleştirdi. Bakanlar Kurulu’nun 1 Ocak 2014 tarihli, otomobillerdeki ÖTV oranlarını 1600 cc ve altında yüzde 40’tan yüzde 45’e, 1600 cc ve 2000 cc arasındaki otomobillerde yüzde 80’den yüzde 90’a, 2000 cc ve üzerindeki otomobillerde de yüzde 130’dan yüzde 145’e yükselten kararının sektör için büyük bir sürpriz olduğunu belirten Bayraktar, şunları söyledi: ‘’Öngörmediğimiz bir şekilde ÖTV oranlarının artırılmış olması bizim için çok şaşırtıcı oldu. Bu durum, otomotiv sektörü ve bağlantılı sektörlerdeki istihdamı ve planlanan yatırımları da olumsuz etkileyecektir.

Otomotiv sektörü için zaten olumsuz tahminlerle başladığımız 2014 yılının ilk gününde gelen ÖTV artışının da eklenmesiyle sektörümüz için daha da vahim sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Tüm bu olumsuzluklar ve belirsizlikler, sektör olarak önümüzü görmemize, sağlıklı tahminler yapmamıza engel olmaktadır. Bugünkü sürpriz artış sonrasında, sektörümüzdeki tüm markaların 2014 yılı için belirledikleri hedef ve stratejileri yeniden revize etmeleri gerekmektedir.’’


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.