Halk at-eşek eti yiyor

* Gıdaların üretim aşamasında bilinçsizce ilave edilen tatlandırıcı, lezzet verici ve koruyucu maddeler halk sağlığını tehdit ediyor.

Halk at-eşek eti yiyor
19 Ocak 2014 Pazar 05:21

atesek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ‘gıda terörü’ raporu hazırladı. Raporda
kıymadan, zeytine, beyaz peynirden, zeytinyağına kadar gıdalara karıştırılan hileler  açıklandı

Yoksul vatandaşların çaresizlikten ucuz diye sağlıksız gıda tükettiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, halka at-eşek eti yedirildiğini söyledi. Konuyla ilgili bir rapor hazırlayan Oran, taklit ve sahte üründe dünya üçüncüsü olan Türkiye’de en büyük tehlikenin gıda alanında yaşandığını kaydetti. Raporda ülkemizde adeta bir “gıda terörü” yaşandığı vurgulandı.
Hükümet denetimde yetersiz kalıyor
Yapılan sahteciliğin özellikle hamile, çocuk ve yaşlılarda ölümlere kadar varan tehlikelere yol açtığı kaydedilen raporda, gıda terörüne karşı mücadelede hükümetin yetersiz kaldığı vurgulandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı yaklaşık 43 bin gıda üreticisi işletmeye karşılık, kayıt dışı üretim ve satış yapan 450-500 bin civarında işletme bulunduğu ifade edilen raporda, “Bu konudan sorumlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 500 bin işletme ve satış noktasını sadece 5 bin dolayındaki elemanla denetlemeye çalışıyor. Hileli gıda sektörünün bu denli büyümesinde denetimlerin yetersiz kalması etkili oluyor” ifadesi kullanıldı.
Yoksul çaresizlikten ucuza yöneliyor
Yoksulların çaresizlikten sadece ucuz olduğu için sahte gıda ürünlerine yöneldiği belirtilen raporda, “Gelir düzeyi düşük büyük halk kesimlerinin çaresiz biçimde ucuz ürünlere yönelmesi, onları bu tür hileli ürünler tüketme tuzağına düşürüyor ve ciddi sağlık riskleri ile karşı karşıya getiriyor” denildi.
Ülkemizde üretelim
Dışarıdan ithal edilen ürünlerin gümrüklerdeki denetiminin de yetersiz olduğu kaydedilen raporda, “Bu nedenle en garantili yöntem olarak, gıda ürünlerini kendi ülkemizde sağlıklı koşullarda üretmek ve tüketmek gerekiyor. Ancak ne yazık ki ülkemizde gıda ürünlerinin üretim ve satış aşamalarında yeterli bir denetim bulunmuyor. Bunun sonucunda halkımız bin bir çeşit hileler ve insan sağlığını doğrudan tehdit eden ürünleri tüketmek durumunda kalabiliyor” görüşü dile getirildi.
Cezalar caydırıcılıktan uzak...
Hileli üretim yapan firmalar para cezasını ödedikten sonra tekrar üretimine devam ettiği kaydedilen raporda, hileli gıda üreten firmaların günlük kârlarının ödedikleri para cezasının çok çok üzerinde olduğu vurgulandı. Firmaların teşhirinin doğru bir uygulama olmakla birlikte, denetim elemanı sayısının yetersiz oluşu nedeniyle etkisinin sınırlı kaldığı bildirildi.
Gıda hileleri
Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin hileli gıdalarla ilgili tespitlerine de yer verilen raporda, gıda hilelerinde en büyük tehlikenin et ve süt ürünlerinde olduğu vurgulandı. Gıdalarda yapılan belli başlı hileler şöyle sıralandı:
* Yoğurda bitkisel yağ ve jelatin katılıyor. Jelatin, domuzun deri veya kemiklerinin kaynatılmasıyla elde ediliyor.
* Kıymalı pideye domuz eti katılıyor.
* Hazır yemek sektöründe kullanılan kıymalarda dana etine kanatlı et, at-eşek eti yabancı doku, iç organ karıştırılıyor.
* Tavuk kemikleri öğütülüp salama katılıyor.
* Üretim tarihi geçmiş, küflenmiş peynir eritilip kalıplara dökülerek kaşar, krem peynir veya eritme peynirine dönüştürülüyor.
* Beyaz peynir, içine kireç katılarak parlak hale getiriliyor.
* Boyanmış iç yağdan kıyma yapılıyor.
* Zeytinyağına rafine ayçiçek kanola, fındık yağı karıştırılıyor.
* Salam, sosis ve sucukların içine deri, sakatat ve etsel atıklar ile baharatlanmış soya karıştırılıyor.
* Zeytinler kimyasal boya ile siyahlaştırılıyor.
* Sütün yağı alınarak yerine margarin karıştırılıyor.
* Sahte pekmez ve sahte çikolata üretilip satılıyor.
* Sarımsak kireç suyunda soyularak, sucuk, salam imalatında kullanılıyor.
* Toz ve pul biberlere kiremit tozu karıştırılıyor.
* Baharatların içine kurutulmuş ot ve saman karıştırılıyor.
* Tatlandırıcı ve şeker karışımlı sahte ballar piyasada.
* Deri, bağırsak, paça ve sakatatlar, tavuk dönerde kullanılıyor.
* Metil alkol içeren sahte içkiler piyasaya veriliyor.
* Gıdaların üretim aşamasında bilinçsizce ilave edilen tatlandırıcı, lezzet verici ve koruyucu maddeler halk sağlığını tehdit ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.