Hababam Sınıfı savaşa karşı

Onlar hiç sıkılmadan, defalarca izlediğimiz Hababam Sınıfı’nın Damat Ferit’i, Güdük Necmi’si, Bilo’su, Sevda’sı ve Ayşe’si... Yıllarca onları gülerek bazen duygulanarak izledik. Filmlerinde bize hep dayanışmayı, arkadaşlığı,...

Hababam Sınıfı savaşa karşı
08 Eylül 2013 Pazar 11:44

16hababam2

Onlar hiç sıkılmadan, defalarca izlediğimiz Hababam Sınıfı’nın Damat Ferit’i, Güdük Necmi’si, Bilo’su, Sevda’sı ve Ayşe’si... Yıllarca onları gülerek bazen duygulanarak izledik. Filmlerinde bize hep dayanışmayı, arkadaşlığı, ihanet etmemeyi gösterdiler. Ne olursa olsun, Hababam hep bir arada, hep dayanışma içindeydi. Bugün de Hababam Sınıfı’nın efsane oyuncuları dayanışma ve barış mesajları vermeye devam ediyor. Suriye’ye müdaheleye ve savaşa hayır diyen Hababam Sınıfı savaşa karşı direnmeye çağırıyor.

"İçinde insanlık olan hiç kimse savaşı istemez!"

Ayşen Gruda:

Ben savaşın her türlüsüne karşıyım. Maddi manevi zararlı olan savaşın hiç insanlığa iyilik, güzellik getirdiği olmadı. Hele bu çağda hiç düşünmüyorum... Dünya artık çok farklı, artık yalnız değiliz. Öyle kendi kendimize kalkıp da Suriye'ye girelim demekle olmaz. Bunun olabileceğiniz, başarabileceklerini sanmıyorum ve istemiyorum. Amerika bile yan çizerken, biz neden Suriye'ye müdahale edeceğiz, bize ne getirecek bu? Gençlerimizi orada feda edeceğiz, korkacağız, ağlayacağız, acı çekeceğiz... Hayat zaten çok kısa, bunları mı yaşayalım? Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, eğer ki memleketin güvenliğine karşı bir tehdit varsa bizler, kadınlar, çoluk çocuk gider savaşırız. Ama öyle bir şey yok! Onun için herkesi -hükümeti de- sağduyuya davet ediyorum. İçinde insanlık olan hiç kimse savaşı istemez! Onlara yapmayın diyorum...

"Ok yaydan çıkarsa Türkiye'nin sonu olur"

Tarık Akan:

Savaşa karşı olmamak, ustaca yapılmış bir cinayet gibidir. Bu çağda savaşa karşı olmak her ferdin görevidir. Her ne şartta olursa olsun bu, insanlık için bir görevdir. Şayet ok yaydan çıkarsa Türkiye'nin sonu olur, durum bu kadar tehlikelidir. Tüm dünya geri adım atmışken yapılan bu savaş çığırtkanlığı, tek başına Tayyip'in diktatörlüğünden başka hiçbir şey değildir.

"Yanlış adımlar atıldı"

Halit Akçatepe:

Suriye ile savaşa tabii ki karşıyım. Ama şimdi benim Suriye'yle savaşa karşı olmam, Suriye'nin bizimle savaşmayacağını göstermiyor. . O kadar yanlış adımlar atıldı ki...

"Tek çare Devrim, bu çok açık"

Sevda Aktolga:

AKP hükumeti savaş çığırtkanlığı yapmaktadır.. Geri dönüşü olmayan hatalar yapılmıştır..Ekonomik politikaları tamamen iflas etmiştir. Ülkeyi bir ekonomik batağa sürüklerken özelleştirmelerle ve yabancı sermaye satışları ile kendilerini kurtarma çabası içinde yeni bir sermaye grubu yaratmışlardır.. Bu sağlam bir ekonomik alt yapıya oturmadığı ve gece yarısı yasaları ile yasa dışı yollarla yapıldığı için istifa edemezler.. Aksi halde ne yurt içinde ne de yurt dışında barınamayacakları kesindir.. Dünya üzerindeki itibarlarını kaybetmiş,gittikleri her yerde kapıda bekler durumuna düşmüş ve itilip kakılarak ne yapacaklarını şaşırmış durumdadırlar..Tek çıkışları bölgedeki savaş diye düşündükleri için bu savaşı körüklemek adına ne mümkünse yapmaktadırlar.. İktidarı kaybetmemek adına her şeyi göze almış durumda oldukları için yurt içinde de daha da saldırgan hale gelecekleri kesindir.. Bunu durdurmanın tek yolu da devrimdir..

"O koltukları işgal edenleri kovmak birinci vazifedir"

İlyas Salman:

Güzel ülkemde savaş isteyen bu kafaların, bu saldırgan kafaların yapacakları tükenmiştir. Bir insan hem riyakar hem de namuslu olamaz. Halkının çıkarlarını gözetmeyen, ülkenin her yerini gaz bulutlarına boğan, onca gencin ölümünden sorumlu bu iktidarın bizi müttefiklerimizle savaşa sürüklemesi kabul edilemezdir. Ülkeyi esas tehdit eden, o koltukları işgal edenleri kovmak birinci vazifedir. Ülkenin kurtuluşu Atatürk'ün çizdiği Kemalist Devrim'le sağlanacaktır. Biz bu ülkenin refahı için mücadele edecek halkımıza güveniyoruz. Şahıs nezdinde konuşmuyorum, bütünüyle AKP iktidarının bu politikaları; onların tükenmiş olduğunu sarılacak dalının kalmadığını gösteriyor. Ülkemin güzel insanlarını buna karşı durmaya davet ediyorum.

Ece Kırbaş - Ahmet Çobanoğlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.