GÜL’ÜN ‘AKİL’ HOCASI: Erdoğan, Öcalan’a mecbur -(TAMAMI)

AKP’nin, Abdullah Öcalan ile yürüttüğü pazarlık sürecinin fikir babalarından olan ve Abdullah Gül’e de açılım danışmanlığı yapan Vamık Volkan, Aydınlık’a çarpıcı açıklamalarda...

GÜL’ÜN ‘AKİL’ HOCASI: Erdoğan, Öcalan’a mecbur -(TAMAMI)
06 Nisan 2013 Cumartesi 18:45

AKP’nin, Abdullah Öcalan ile yürüttüğü pazarlık sürecinin fikir babalarından olan ve Abdullah Gül’e de açılım danışmanlığı yapan Vamık Volkan, Aydınlık’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Volkan, bu süreçte Erdoğan’ın Öcalan ile görüşmeye mecbur olduğunu söyledi. Soğuk savaş döneminde CIA’nın en önemli psikolojik harp operasyonlarında imzası bulunan Vamık Volkan’ın açılıma ilişkin açıklamaları şöyle:

- AKP’nin yürüttüğü açılım sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yüzde 50 başarılı olabilir, yüzde 50 başarısız olabilir. Türkiye değişmek zorunda. Eskiden olsa bir başbakan Öcalan ile güreşebilir miydi? Şimdi Erdoğan görüşmeye mecbur.

- Erdoğan’ı kim mecbur ediyor?

Ortadoğu değişiyor, dünya değişiyor. Türkiye’de değişmek zorunda, o yüzden mecbur kalıyor.

- Bu süreci çözmek için AKP’nin oluşturduğu akil insanlar topluluğu var, sizi davet ettiler mi?

Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilim. Davet etseler de olamazdım.

- Akil insanları nasıl buluyorsunuz?

Bizim 2007 yılında oluşturduğumuz ekopolitik adlı bir topluluğumuz vardı. İçinde Tarık Çelenk, Deniz Ülke Arıboğan gibi arkadaşlarımız vardı. Bu topluluk Abdullah Gül’e belli aralıklarla brifing veriyordu. Bu topluluktaki birçok arkadaşımız şimdi akil insanların içine girdiler, çok iyi oldu.

- PKK hareketi sosyalist bir kökenden geliyor, Öcalan’ın Nevruz’da yaptığı açıklamadaki İslam vurgusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Siyasetçilerin söylediklerine çok önem vermemek lazım. Öcalan, Erdoğan’a iyi görünmek için böyle bir dil kullanmış olabilir.

‘Türk milleti geçerliliğini yitirdi’

Türkiye’de yeni anayasa hazırlama çalışması var. Bu çalışmada en çok tartışılan konu vatandaşlık tanımı, AKP ve BDP anayasada Türk Milleti tanımını çıkarıp, yerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını koymak konusunda anlaşmış durumdalar. Siz ne düşünüyorsunuz. Türk Milleti tanımı çıkartılmalı mı anayasadan?

Türk Milleti derken neyi kast ediyorsunuz?

Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti” diye tarif ettiği tanımı kast ediyorum.

Atatürk’ün Türk milleti tanımı eskiden geçerliydi. Şimdi geçerliliği yok. Bugün İngiltere anayasasında millet tanımı var mı, yok. Eskiden Türk milleti farklı anlaşılıyordu, şimdi farklı anlaşılıyor.

Ekopolitik nedir?

2007 yılında Abdullah Gül’ün teşvikiyle kurulan Ekopolitik topluluğunun öncülüğünü Prof. Dr. Vamık Volkan yaptı. Topluluk 2009 yılında Türkiye’nin Büyük Çatısı: Demokratikleşmeye Doğru Türkiye’nin Ağacı adlı bir çalıştay düzenlediler. Yapılan çalıştayda Türk milleti yerine Türkiyelilik kavramı, Öcalan’ın söylediği Misak-i Milli içine Musul ve Kerkük’ü de katmak söylemi de çalıştayın sonuç bildirgesinde yer aldı. Topluluk sık sık Abdullah Gül’e Kürt sorunu ile ilgili brifing veriyordu. Bugün akil insanlar içinde yer alan Deniz Ülke Arıboğan, Tarık Çelenk gibi kişiler de topluluk içinde çalışmalar yaptılar. Ekopolitik toplantılarına katıldıktan sonra akil insan listesine giren Radikal Gazetesi yazarı Avni Özgürel ise 2012 yılında Kandil’e gidip PKK’nın yöneticileriyle görüşmüştü. Topluluk düzenlediği etkinlikler ve hazırladığı raporlarla bugün yürütülen açılım sürecinin fikri altyapısını hazırladı.

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.