Gül ve Erdoğan'ın çocuk gelinleri

Ezgi Hotalak

Gül ve Erdoğan'ın çocuk gelinleri
16 Ocak 2014 Perşembe 04:00

gulerdogangelin

AKP döneminde çocuk gelin sayısı hızla arttı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, erken evliliklerin önüne geçmek için çalıştıklarını ifade etse de  AKP’lilerin bunu özel yaşamlarında uyguladıkları söylenemez

Türkiye’deki çocuk gelin sorunu Siirt’te 11 yaşında evlendirilen, 12 yaşında anne olan ve 14 yaşında ölü bulunan Kader’in acı hikâyesiyle yeniden gündeme geldi. TÜİK verilerine göre son 4 yıl içinde resmi kayıtlara geçen çocuk gelin rakamları 181 bine ulaştı. 2012’de 18 yaş altında evlenen kızların sayısı 40 bin 428 olarak tespit edildi. Erten’in ölümünden sonra davaya müdahil olacaklarını açıklayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam,  “Çocuk gelinlerle ilgili tedbir alınmaya devam ediliyor. Şu anda Türkiye’ye baktığınız zaman 18 yaş altı evlilik yasaktır. Ancak çok özel durumlarda, hâkim iznine tabi olarak 17 yaşında evlilik yapılabilir. 15 ve 17 yaşından küçük evlilikler nikâhsız beraberliklerdir ve bunlar cinsel istismar suçuna dahil edilir. Ağırlaştırılmış cezalar verilir. Evliliğe sebep olanlara da verilir, evliliğin karşı tarafına da bu cezalar verilir. Yeter ki bu sorunu halledelim. Çünkü bu sorunun artık inzibati ve hukuki  tedbirlerle çözülemeyeceği çok ortada. Elbirliğiyle çözmemiz lazım, milletçe çözmemiz lazım” diye konuştu.
Fakat İslam’ın sözleri AKP’lilerin özel hayatlarındaki uygulamalarla çelişiyor. Nasıl mı?
Hayrünnisa 15’inde Abdullah Gül 30’undaydı
Çocuk gelinlerin en güzel örneklerinden biri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül. Hayrünnisa Özyurt 30 yaşındaki Abdullah Gül ile evlendiğinde henüz 15 yaşından daha yeni gün almıştı. Abdullah Gül 29 yaşındaydı. Sakarya Üniversitesi’nde asistandı. Gül ailesi, Özyurt ailesine görücüye gidip Hayrünnisa’yı istedi. Aileler anlaştı. Ama ortada sorun vardı. Medeni Kanun, 14 yaşında bir kızın evlenmesine izin vermiyordu. Hayrünnisa’nın 14’ünü doldurması beklenecekti. Ve Hayrünnisa Gül 15’ine girdiği gün Abdullah Gül ile evlendi.
Başbakan’ın gelini liseliydi
Bir örnek de Tayyip Erdoğan’ın gelini Reyyan Erdoğan. Reyyan Uzuner, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile evlendiğinde henüz 16 yaşında bir lise öğrencisiydi. Basında her ne kadar mezun olduğu yazsa da Şefkat Koleji yöneticileri Uzuner’in okuldan tasdikname alarak ayrıldığını açıklamıştı. 10 Ağustos 2003 gerçekleşen Bilal ve Reyyan’ın nikâhına İtalya Başbakanı Berlusconi  şahitlik etmişti.
‘Dincilik baskıyı meşrulaştırıyor’
Uzman Dr. Şükrü Alkan çocuk gelinler ile ilgili şunları belirtti: Tam bir toplumsal vaka. Temel olarak eğitimsizliğin, kadına verilen değerin ne kadar az olduğunu gösteriyor. Yani ataerkil sisteme cevap verecek şekilde meta olarak hazırlanıyor. Buda vahşi kapitalizmin bir ürünüdür.
Dincilik toplumsal baskıyı meşru hale getiriyor. Sonuçta felaket oluşturuluyor, iyileştirilemiyor. Bu durumun hem olgusal hem toplumsal yanı var. Gerçekten eğitimle yasaklar getirilmelidir. Özellikle toplumdaki erkekler belirli kısıtlamalara tabi tutulmalıdır. AKP içinde gerçekleşen bu erken evliliklerde kendi kesimlerine öğretme modeli oluşturuyor.
Böylece kadına yönelik şiddeti de artıyor. Kadın, hakları olan bir canlı değil de erkeğe hizmet eden bir meta haline getiriliyor. AKP iktidarı korku imparatorluğu yaratıyor. Toplumu kaos haline getiriyor.
Ezgi Hotalak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.