‘Gönüllü muhabirliğe hazırım’ -(TAMAMI)

Gazeteciler ve yazarlar operasyonlara tepkili. Özdil, Aydınlık’ta gönüllü muhabir olmaya hazır olduğunu söylerken, Demirağ da ‘Adaletin merkezi, Aydınlık ve Ulusal’dır’ dedi İşçi Partisi,...

‘Gönüllü muhabirliğe hazırım’ -(TAMAMI)
03 Ağustos 2013 Cumartesi 17:49

Gazeteciler ve yazarlar operasyonlara tepkili. Özdil, Aydınlık’ta gönüllü muhabir olmaya hazır olduğunu söylerken, Demirağ da ‘Adaletin merkezi, Aydınlık ve Ulusal’dır’ dedi

İşçi Partisi, Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Aydınlık ve Ulusal Kanal’a yönelik polis operasyonu basın dünyasından da büyük tepki çekti. Aydınlık’a konuşan gazeteciler ve yazarlar, operasyonların AKP’nin baskı rejiminin bir sonucu olduğunu belirterek, “TGB faşistlerin korkulu rüyası olmuştu” vurgusu yaptı. Türkiye’nin önde gelen kalemlerinin operasyona yönelik tepkileri şöyle:

Yılmaz Özdil:

Aydınlık ve Ulusal’da gönüllü muhabir olmaya hazırım

Aydınlık ve Ulusal Kanal’a Başbakan el koysun. Başına da yalakanın birini koysun. TGB’nin başına da kindar gençlikten birini koysun. Şaka bir yana Aydınlık ve Ulusal’daki arkadaşlar moralini bozmasın. Türkiye’nin onlara çok ihtiyacı var. Bu gözaltılar nedeniyle kadroda bir boşluk olursa kendi payıma gönüllü muhabir olarak çalışmaya hazırım.

Bekir Coşkun:

AKP panik içinde

İktidar sonuna geldiğini anladı. Korku dağları sardı. Koskoca iktidarın evleri basması, sokakları tutması, panik içinde olduğunu gösteriyor. Hepimiz bu direncin dozunu artırmalıyız. Gözaltına alınanlara ve tutuklananlara sahip çıkmalıyız.

Mehmet Y. Yılmaz:

Baskıcı rejimin sonucu

Demokratik bir ülkede gösteri yapmak bir haktır. Bunun için izin almak gerekmez. Çevreye zararı dokunmadığı sürece devlet otoritesini ilgilendirmez. Bir yandan gösteri yapma hakkını ortadan kaldırıyorsun, diğer yandan basın özgürlüğüne yönelik gözaltılar Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu baskıcı rejimin bir sonucudur.

Emin Çölaşan:

İktidarın korkusu

İşçi Partisi mensuplarına yapılan polis baskınları; Türkiye’de polis devleti kurulmaya çalışıldığının, her türlü hak ve özgürlüğün ayaklar altında çiğnendiğinin en son göstergesidir. Bu eylemi, iktidarın korkusudur. Karar duruşması, sanık yakınlarına yasaklanmıştır. Tahminim, mahkemeden çok ağır cezalar geleceği yönündedir. İşte bu yüzden protesto edilmekten korkup baskınlar düzenliyorlar.

Ayşenur Arslan:

Arama kararını kimse görmüyor

Bütün bunlar nasıl açıklanır? Bu yapılanlar demokrasinin hangi köşesine sığar, hangi adaletten izah edilebilir? Ethem’in cenazesine katılanların yargılanması, sanık yakınlarının hayatlarının en önemli anlarında sevdiklerinin yakınında olamaması, Berkin’in ailesine yapılanlar... Hangisini sayalım? ‘Arama kararı var’ deniyor ama kararı kimse görmüyor. Bunun hakkında nasıl yazı yazılır? Onu da bilmiyorum. İzah edilmeyecek bir durum.

Yavuz Selim Demirağ:

TGB faşistlerin korkulu rüyası, Aydınlık ve Ulusal Kanal adaletin merkezi

Aydınlık gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel ve TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz’in aldıkları yol başka bir boyuta ulaştı. TGB artık faşistlerin korkulu rüyası olmuştur. Aydınlık gazetesi ve Ulusal Kanal, Türkiye’de uyanışın, adaletin merkezidir. Daha önceki operasyonlarda susulacak zannedildi. Ama artık Aydınlık ve Ulusal Kanal en çok izlenen medya organı oldu. Tam bağımsız, Mustafa Kemal’in askerleri TGB’ye sahip çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı devam ettirecekler.

Cüneyt Ülsever:

Faşizm Türkiyesidir

Çok açık bir şekilde kınıyorum. Artık bir diktatörlük aşikâr. Tutuklu insanlara sahip çıkmak suç oldu. Bu, bir faşizm Türkiyesidir.

Orhan Bursalı:

AKP kendi yıkılışını hızlandırmakta

Şiddetle eleştiriyorum. Bu baskılar, ülkenin otoriter kişiler tarafından yönetildiğini gösteriyor.Yaşadığımız haksızlıklar büyük baskılarla örtbas edilmeye çalışılıyor. Bu, kabul edilir bir şey değil. Mahkemeler halka açıktır. Bunun üstünde yapılan bütün adımlar anayasayı, yasayı, hukuku çiğner. Bu nedenle 5 Ağustos’un yargıya yönelik, hukuk dışı olduğunu vurgulamalıyız. Dünyanın demokratik güçleri bunu kabul etmez. Bu iktidar sadece kendi yıkılışını hızlandırmaktadır.

Barış Terkoğlu:

Ne yaparlarsa yapsınlar, zorbalar kaybedecek

Bu operasyon yurtseverleri savunmak için toplanan halktan ne kadar korktuklarını gösteriyor. Ne yaparsa yapsınlar zorbalık hakka galip gelmez. Sabah İlker’le konuştuğumda evinde polisler arama yaparken “biz değil onlar teslim olsun” dedi. Başbakan “her şeyi biliyorum” diyor ama bu ülkenin gençlerinin, kadınlarının, emekçilerinin inadını, mücadelesini, direnişini anlaşılan hala tanımamış.

Adnan Türkkan:

‘Bizleri durduramazlar’

Ulusal Kanal, Aydınlık, TGB ve İşçi Partisi’ne yapılan bu operasyonlarla bizleri durdurma şansları kalmamıştır. Korkuyla can havliyle iktidar bize saldırmaktadır. Milletimiz her yeri Silivri’ye çevirecek. Vazgeçin. Bizi durduramayacağınızı anlayın artık. Türkiye gençliğini İP’ni TGB’ni durduramayacağınız anlayın artık! Biz mücadeleyi, direnmeyi çok iyi biliriz.

Hakan Aygün:

Birbirimize destek olmalıyız

Ben Ulusalcı değilim, Aydınlıkçı değilim, içeri alınan adamlarla bire bir örtüşen biri de değilim ama o adamların haklarını gasp ediyorlar, bu gibi zamanlarda destek olmalıyız bir birimize. Aydınlıkçılar, Ulusalcılar ellerine ekmek bıçağı bile almayan, şiddeten terörden her zaman uzak duran mücadelecilerdir. Teröre eğilen sol örgütler çok gördüm ama bunlar içinde bu ayrımı yapmaları noktasında da hakkını teslim etmek gerekir. Yapılmamış bir eylem için birileri gözaltına aranıyorsa eğer burada bir terslik vardır. Doğmamış çocuğa don biçemezsin. Yetmez ama evetçiler de şimdi bu haksızlığa karşı gelip mücadele edenlerin ardında durmalı. Ulusal Kanal ve Aydınlık şu an, karar duruşmasında ailelerin bile içerir alınmayacağı hukuksuzluğa karşı duruyor gören yapıyor.

Müyesser Yıldız:

Gözdağı vermek istiyorlar

Silivri’nin temeli hukuksuz bir şekilde atıldı. İnsanlar ölüme terk edildi. 5 yıllık bir korku duvarı örüldü. Adaletten insanlar mahrum bırakıldı. Silivri sıkı yönetim ilan edildi. İnsanların adaleti elinden alındı. Tutuklu yakınlarının mahkemeye gitmeleri izin verilmedi. İnsanları suçlu ilan ediyorlar. Bu bir göz dağıdır. Çağdaş Cengiz’i göz altında tutarak diğer insanlara mesaj verilmek isteniyor. Bir devlet bunu yapamaz. İki sebebi var. PKK ile pazarlıkları sürüyor. Gezi eylemlerini malzeme olarak kullandılar. Tamamen gözdağı. Tam bir cumartesi olması bunun göstergesidir.

Metin Uca:

Garip operasyon

Dava ile ilgili bir düzenleme yapılmış ki polis barikatı da hazırlıklıydı bence.Önemli olan mahkeme kararıdır.Bugünkü operasyon bana garip geldi.

Ataol Behramoğlu:

TGB olması gereken yerde durdu

Arkadaşların ses tonunda yurt sevgisi duyuyorum. TGB halkın her türlü tepkisinde olması gereken yerde durdu. Artık sandıktan çıkacak bir demokrasi kalmadı. Mücadele sokağa taşınmalıdır. 5 Ağustos için herkesten destek ve bu operasyonalra karşı da kınama mesajları bekliyorum.

Rıza Zelyut:

AKP’nin yararına olmayacak

Basına yönelik bu uygulamaların derhal sona erdirilmesi lazım. Bu manzaralar Türkiye’ye yakışmıyor. Bu olay iktidara oyların düşmesi olarak yansıyacaktır. Yanlış bir işlemdir. Basını susturmak hiçbir hükümetin yararına olmamııştır.

Soner Yalçın:

Emniyet duvarları o cesur gençlere vız gelir

Bugün bizim bayramımız ben çok mutluyum. O kadar şaşkınlar, o kadar korkuyorlar ki... Yiğit gençlerimizi göz altına alarak hapislere atarak durduracaklarını sanıyorlar. Ergenekon diye bir şey olduğuna artık kimse inanmıyor. Emniyet duvarları o cesur gençlere vız gelir. Bu yolun sonu artık yok, kaybettiler. Kendisine insanım diyen vatandaş bu zalime karşı Silivri’ye gidecek. Bu hükümettekilerin hiçbiri Türkiye’yi yönetemiyor. Türkiye gerçeği arıyor. Gazetecinin görevi gerçeği aramaktır. Kim gerçeği savunuyorsa onunla kol kola girmeye hazırız. Bizi korkutamazlar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.