Gezi doktorları davası ertelendi

Doktorların, Haziran Ayaklanması süresinde yurttaşlara yardımcı olduğu için açılan davanın ilk duruşmasından erteleme kararı çıktı. Dava, 23 Aralık'a ertelendi. Ankara Tabip Odası üyesi doktorlara Sağlık Bakanlığı...

Gezi doktorları davası ertelendi
30 Eylül 2014 Salı 09:21

doktordava

Doktorların, Haziran Ayaklanması süresinde yurttaşlara yardımcı olduğu için açılan davanın ilk duruşmasından erteleme kararı çıktı. Dava, 23 Aralık'a ertelendi.

Ankara Tabip Odası üyesi doktorlara Sağlık Bakanlığı tarafından Haziran Ayaklanması sırasında polis şiddetine maruz kalan yurttaşlara sağlık hizmeti vermelerinden dolayı açılan davanın ilk duruşması Ankara Adliyesi'nde görüldü. Doktorların, "Hukuka aykırı yetkisiz ve kontrolsüz, revir adı altında sağlık hizmet birimleri oluşturarak amaçları dışında faaliyet gösterdikleri" iddiasıyla yargılandıkları davada Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi, davanın ertelenmesi kararını verdi. Ertelemenin gerekçesi hakkında ise, "Delillerin toplanması ve şahitlerin dinlenmesi" denildi.

'AKP, 12 Eylül'le aynı siyaseti güdüyor'

TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Hande Arpat, AKP iktidarının 12 Eylül Darbesi gibi ölüm siyaseti güttüğü için kendilerine dava açtığını söyledi. Hande Arpat, "80'li yıllarda TTB olarak idam karşıtı olduğumuz için yargılanmıştık. Bu davayı ona benzetiyorum. Çünkü o dönemki zihniyet ölüm siyaseti güdüyordu. AKP hükümeti de aynı zihniyeti ve siyaseti taşıyor. Biz hakkımızda açılan önceki davalarda TTB olarak onurlu bir duruş sergiledik ve bu davada da hekimliğin vermiş olduğu o onurlu duruşu sergilemeye devam edeceğiz. Hekimlik mesleğini yargılamak isteyenlere hiçbir koşulda boyun eğmeyeceğiz" dedi.

'Doktorlara teşekkür etmek lazım'

Türk Tabipler Birliği (TTB) MYK üyesi Hüseyin Demirdizen yaptığı konuşmada, "Kendi canını riske atıp yaralılara yardım eden hekimlere teşekkür etmek lazım. 8 olan ölü sayısının 18 olmasının önüne geçildi" şeklinde konuştu.

'Yardım etmeseydik suç olurdu'

Ankara Tabip Odası Başkanı Çetin Atasoy ise, yaptıklarının doktorluk mesleğinin getirdiği bir sorumluluk olduğunu vurguladı. Çetin Atasoy, "Biz hekimliğin temel hükmü olan yardıma ihtiyacı olan insanlara ulaştığımız onların yardımına koştuğumuz için suçlu bulunduk. Aslında tam tersi olması gerekiyor. Bunu yapmasaydık suç işlemiş olurduk. Bu yüzden siyasi bu bir davadır. Van, Gölcük depremlerinde nasıl yardim için koştuysak Gezi eyleminde de bu bilinçle yardıma koştuk" ifadelerini kullandı.

Sağlık kurumları destek verdi

Dava sırasında birçok yurt içi ve yurt dışı sağlık örgütlerinden doktorlara destek geldi. Dünya Tabipler Birliği, İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü, Avrupalı Doktorlar Komitesi, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türk Eczacılar Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Türk Hemşireler Derneği, Türk Diş Hekimleri Birliği ve Engelliler Federasyonu doktorlara destek verdi.

Ayrıca Adliye'nin camından, "Biz bu suçu işlemek için yemin ettik" yazılı bir afiş sarkıtıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.