Gericiliğe ve kadrolaşmaya öğretmenler 'dur' dedi

Antalya'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürüyen öğretmenler ortaöğretimde türbanı serbest bırakan Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelik değişikliğini dövizlere protesto etti. Öğretmenler, “Başörtüsü özgürlük değildir”,...

Gericiliğe ve kadrolaşmaya öğretmenler 'dur' dedi
24 Eylül 2014 Çarşamba 14:56

ogretmenler

Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve Türk Eğitim Sen'in çağrısıyla dün 81 ilde 300 bin öğretmen iş bıraktı.  Eğitimdeki gericileşme, zorunlu rotasyon, öğrencilerin imam hatiplere, özel okullara ve meslek liselerine mahkum edilmesi protesto edildi

Öğretmenler; siyasi kadrolaşmaya, zorunlu rotasyona, öğrencilerin özel okullara, imam hatiplere ve meslek liselerine mahkum edilmesine karşı Türkiye genelinde alanlara çıktı. Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Türk Eğitim Sen, Anadolu Eğitim-Sen ve Aktif Eğitim-Sen'in çağrısıyla iş bırakan öğretmenlere öğrenciler ve veliler de destek verdi. AKP'ye yakın Eğitim-Bir Sen üyesi öğretmenler ise eylemlere katılmadı. Ankara Batıkent Lisesi yönetiminin öğretmenlerin ve öğrencilerin eyleme katılmaması için okulun kapısını kilitlediği iddia edildi. Bazı il milli eğitim müdürlüklerinin de okullardan dün derslere girmeyen öğretmenlerin isimlerini istediği öne sürüldü.

LAİK EĞİTİM VURGUSU
Ankara'da öğretmenler Kızılay Meydanı'nda toplanarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü. Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, bakanlık önünde yaptığı açıklamada, siyasi iktidarın, çağdaşlaşmanın temeli olan eğitimi, kendi ideolojik amaçları doğrultusunda biçimlendirmeye devam ettiğini, eğitimin niteliksizliğe, düzensizliğe ve kaosa sürüklediğini belirtti. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da “AKP hükümeti ülkemizi her alanda kutuplaşmaya tabi tuttu. Milli eğitimde alınteri çalınan insanlar için, hakları yenilen bütün eğitim çalışanları için bugün meydanlardayız” diye konuştu. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Sorunlar artık içinden çıkılamaz hale gelmiştir. Laik eğitim sistemi gerçek anlamıyla hayata geçmelidir” dedi.

İstanbul’da eyleme katılım yoğun oldu. Öğretmenler, başta Kadıköy, Şişli, Kartal ve Sarıyer'de olmak üzere pekçok ilçede milli eğitim müdürlüklerine yürüdü. Bir grup ise Aksaray'dan Cağaloğlu'ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürüdü. Bazı okulların kapısına “Bu okulda grev var” pankartları asıldı.

İZMİR'DE MÜDAHALE
İzmir'de 5 bin öğretmen Cumhuriyet Meydanı'ndan Konak'a yürüyüşe geçince polis barikatıyla karşılaştı. “Öğretmene değil çetelere barikat” sloganı atan öğretmenler “bizim silahımız burada” diyerek hep beraber kalemlerini havaya kaldırdı. Eğitim-İş’e bağlı öğretmenler Konak Pier Köprüsü’ne doğru yürüyüşe başladı. Köprünün ayağında Eğitim-İş'e ve  Türk Eğitim-Sen'e bağlı öğretmenler de yürüyüşe katıldı. Türk Eğitim-Sen’in alana girmesiyle alan “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla inledi. Öğretmenlere, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği de destek verdi.

SİNOP'TA BİBER GAZI
Sinop'ta öğretmenler, Valilik binası önünde basın açıklaması yapmak isteyince, polis gruba müdahale etti. Polisin biber gazlı müdahalesi sırasında birçok öğretmen gazdan etkilendi. Bir kadının başına ise biber gazı fişeği isabet etti.

ANTALYA'DA TÜRBAN PROTESTOSU
Antalya'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürüyen öğretmenler ortaöğretimde türbanı serbest bırakan Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelik değişikliğini dövizlere protesto etti. Öğretmenler, “Başörtüsü özgürlük değildir”, “Eğitim sorunlarını başörtüsü gizleyemez” yazılı pankartlar taşıdı. Öğretmenlerin eylemine, İP, HEPAR, ADD ve  CHP de destek verdi. Eylemde, “Dilimiz Türkçe, önderimiz Atatürk, gerici bölücü eğitime hayır” pankartı da taşındı.

Edirne'deki eylemde, “Adalet ölmüş be kızanım” yazılı döviz dikkat çekti. Samsun'da Valiliğe çelenk bırakmak isteyen öğretmenlere polis izin vermedi.Öğretmenlere çevre binalardaki vatandaşlar da balkonlardan alkışlayarak destek verdi. Balıkesir, Tokat ve Hatay'da da öğretmenler alanlardaydı.

Hüseyin Güler - Özlem Haktanırlar - Merve Demirağ - Devrim Aşkın Karasoy


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.