Genelkurmay Başkanlığı'ndan Aydınlık’a açıklama: Sorumlu değiliz

Savaş Pilotlarını gerçekdışı muayene raporlarıyla ‘uçuştan men’ eden doktorların soruşturulmasına Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel izin vermedi, haberimize Genel Kurmay Başkanlığı’ndan...

Genelkurmay Başkanlığı'ndan Aydınlık’a açıklama: Sorumlu değiliz
22 Ağustos 2014 Cuma 09:07

aydgenelkurmay

Savaş Pilotlarını gerçekdışı muayene raporlarıyla ‘uçuştan men’ eden doktorların soruşturulmasına Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel izin vermedi, haberimize Genel Kurmay Başkanlığı’ndan yanıt geldi

Gazetenizin 20 Ağustos 2014 günü sayısında; yazarlarınızdan Özer Sürmeli tarafından kaleme alınan ‘Özel İmzalı Emir: Soruşturmayın’ başlıklı bir haber yer almıştır.

İşte Genelkurmay'dan gelen o açıklama:

Haberde “Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, sahte raporlara imza atan 3 askeri doktor hakkında soruşturma izni vermedi. Karargâhtan soruşturma emri çıkmayınca, kumpasçılar yargılanmaktan kurtuldu. Sahte sağlık raporlarıyla 60’tan fazla savaş pilotu komutanın TSK’dan tasviyesine neden olan kumpasçılar soruşturulmadı. Karar suç duyurusunu yapan Tümgeneral Ayhan Gümüş’e Genelkurmay Adli Müşavirliği’nin 4 Haziran 2012 tarihli yazısıyla bildirildi. Yazıda Genelkurmay Başkanı emriyle “Soruşturma açılmasına gerek görülmedi” denildi.

Hava Tümgeneral Ayhan Gümüş gerçeğe aykırı raporlarla “uçuculuk statüsünü” düşüren 3 askeri doktor hakkında “görevi kötüye kullanmaktan” suç duyurusunda bulundu. 3 doktorun da peşi sıra aynı hatayı yapmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğuna dikkat çeken Tümgeneral Gümüş, Sıhhi Muayene Merkezlerindeki doktorların örgütlü ve kasıtlı hareket ettiklerini şu ifadelerle vurguladı; “Adı geçen doktorların sebebini bilmediğim şekilde görevlerini kötüye kullandıklarından hiçbir şüphem bulunmamaktadır.”

Emekli Hv. Tümg. Ayhan Gümüş’ün Eskişehir Askeri Hastanesi’nde yapılan yıllık pilotaj muayenesinde, “iskemiye neden olan koroner arter hastalığı” tanısıyla 21 Aralık 2010 tarihli raporla “pilotaja elverişli değildir” kararı verilmiştir.

Emekli Hv. Tümg. Ayhan Gümüş’ün bu karara itiraz etmesi üzerine Etimesgut Askeri Hastanesi’nde yapılan kontrol muayenesinde aynı tanı ile 06 Ocak 2011 tarihli raporla “pilotaja elverişli değildir” kararı verilmiştir.

Emekli Hv. Tümg. Ayhan Gümüş bu kararların hatalı olduğu iddiasıyla TSK Sağlık Komutanlığına başvurmuş ve GATA Profesörler Sağlık Kuruluna sevk edilmiştir.

GATA Profesörler Sağlık Kurulu yaptığı muayene ve inceleme sonucunda, “sınıfı görevini yapar” durumda olduğuna 07 Mart 2011 tarihinde oyçokluğuyla karar verilmiştir. Karara muhalif kalan üyeler “rapor içeriğinin koroner iskemiyi dışlamadığını” ileri sürmüşlerdir.

MSB Profesörler Sağlık Daire Başkanlığı, GATA Profesörler Sağlık Kurulunun periyodik muayene yapma yetkisi bulunmadığı ve GATA Profesörler Sağlık Kurulu’na sevk yetkisinin MSB Sağlık Daire Başkanlığına ait olduğu gerekçeleri ile GATA Profesörler Sağlık Kurulu’nun kararını onaylamamıştır.

Emekli Hv. Tümg. Ayhan Gümüş, MSB Sağlık Daire Başkanlığının, GATA Profesörler Sağlık Kurulu raporunu onaylamama işleminin iptali için AYİM’de dava açmıştır. AYİM 3’üncü Dairesi 22 Aralık 2011 tarihli kararı ile, MSB Sağlık Daire Başkanlığınca tesis edilen raporun onaylanmaması işleminin iptaline oyçokluğuyla karar verilmiştir.

Emekli Hv. Tümg. Ayhan Gümüş, 13 Mart 2012 tarihinde, kendisi hakkında “uçuşa elverişsizlik kararı” veren tabip subaylar hakkında görevi kötüye kullanmak suçunu işledikleri iddia ederek haklarında yasal işlem yapılmasını talep etmiştir.

Genelkurmay Adli Müşavirliği’nce yapılan incelemeler neticesinde; Emekli Hv. Tümg. Ayhan Gümüş, tabip subaylar hakkında görevi kötüye kullanmak suçunu işlediklerini iddia etmiş ise de, bu konuda somut ciddi ve hukuken kabul edilebilir bir delil ortaya koymadığı, GATA Profesörler Sağlık Kurulu’nun kararında karşı oy kullanan üyelerin “rapor içeriğinin koroner iskemiyi dışlamadığını” belirttikleri, dolayısıyla Eskişehir ve Etimesgut Asker Hastanelerinde konulan “iskemiye neden olan koroner arter hastalığı” tanısıyla uyuştuğu, bu durumun “uçuşa elverişsizlik kararı” veren tabiplerin “iskemiye neden olan koroner arter hastalığı” tanısının, tıp bilimine aykırı olmadığını gösterdiği sonucuna varılmıştır.

20 Ağustos 2014 günkü haberinizde iddia ettiğiniz gibi “savaş pilotlarının gerçekdışı muayene raporlarıyla uçuştan men edildikleri” haberi tamamen gerçek dışı olup Gnkur. Bşk., yargı kararına uygun olarak yeniden soruşturma izni vermemiştir.

4. Söz konusu habere ilişkin olarak bu düzeltme ve cevap yazısının 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 14’üncü maddesine atfen tebliğinden itibaren üç gün içinde ilk nüshanızda aynı sayfa ve sütunlarda, aynı puntolarla ve aynı şekilde yayımlanmasını, her türlü yasal hakkımız saklı kalmak kaydıyla bildiririz.

Ertuğrulgazi ÖZKÜRKÇÜ

Tuğgeneral

Bashalk D. Bşk.

Aydınlık’ın notu: Genelkurmay Başkanlığı’nın bu duyarlılığı bizleri sevindirdi. Komutanlarımıza teşekkür ederiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.