Gençler Soma için yürüyor

TGB, yürüyüşünü Soma’da kaybettiğimiz işçilere adadı. Baretlerle yola çıkıp 19 Mayıs‘ta Başkent’te özelleştirme idaresi önünde nöbete başlayacaklar Türkiye’nin bütün üniversitelerinden 1919 genç TGB önderliğinde...

Gençler Soma için yürüyor
16 Mayıs 2014 Cuma 14:40

baretsamsun

TGB, yürüyüşünü Soma’da kaybettiğimiz işçilere adadı. Baretlerle yola çıkıp 19 Mayıs‘ta Başkent’te özelleştirme idaresi önünde nöbete başlayacaklar

Türkiye’nin bütün üniversitelerinden 1919 genç TGB önderliğinde Soma’da kaybettiğimiz madenciler için 17 Mayıs’ta Samsun’dan Ankara’ya yürüyecek. “Özelleştirmeye Karşı Samsun’dan Ankara’ya Yürüyoruz” adıyla yapılan eyleme TGB’li gençler kafalarında baret, ellerinde el feneri ve ekmekle katılacaklar. Yürüyüş boyunca her yerde hayatını kaybeden işçiler anılacak.

19 Mayıs’ta Ankara’da büyük eylem

TGB’li 1919 gencin 17 Mayıs’ta Samsun’dan başlatacakları yürüyüş, Havza, Merzifon, Amasya ve Çorum hattı boyunca üç gün sürecek. Gençler güzergâhtaki il ve ilçe merkezlerinde Soma işçileri için anma eylemleri düzenleyecek. Yürüyüşün son günü olan 19 Mayıs’ta ise gençler saat 13.00’da Ankara Güvenpark’ta yurttaşlarla buluşup, Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra Soma’daki işçi katliamı gibi birçok iş kazasının nedeni olan özelleştirme sistemini protesto etmek için Özelleştirme İdaresi binasının önüne gidip nöbet tutacak.

‘Türkiye’nin çıkışı Samsun - Ankara hattıdır’

Yürüyüşün ayrıntılarını Aydınlık’a anlatan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, Türkiye’nin çıkış yolunun Samsun- Ankara hattı olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Soma’da yaşanan işçi katliamlarının sebebi özelleştirme politikalarıdır. Bu katliamların sorumlusu daha çok kâr için işçinin alın terini sömüren, güvencesiz, sağlıksız koşullarda çalıştıran, hiçbir önlem almayarak işçiyi ölüme sürükleyen politikalara çanak tutan iktidarlardır. Bu katliamlara dur demek için 1919 genç Samsun’dan Ankara’ya yürüyeceğiz. Ülkemizi sömüren emperyalistlere, emekçileri boğan işbirlikçilere karşı 1919’da Samsun-Ankara hattı ve o hatta izlenen program nasıl çözüm olduysa, bugün de özelleştirme katliamlarına karşı çözüm Samsun-Ankara hattıdır.”

CKD: 1919 genci 1919 kadınla karşılayacağız

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), TGB’nin Samsun-Ankara yürüyüşünü destekleyerek, gençleri Ankara’da 1919 kadınla karafillerle karşılayacağını açıkladı. CKD Genel Sekreteri Zülfiye Gültekin yaptığı açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma vapuru ile Anadolu’ya çıkarak başlattığı kurtuluş hareketi içinde yer alan binlerce kadının, Cumhuriyetin temelindeki en büyük pay sahiplerinden olduklarını belirtti. Gültekin, “Mustafa Kemal’in kağnısını yolda bırakmayan Elif’i yaşatacağız. Biz de kağnımızda gençlere, Bandırma vapurunun taşıdığı değerleri, ihtiyaç duyduğumuz umudu taşıyacağız” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.