Fethullah Gülen’in telefon kayıtları ‘sızdırıldı’

- Başüstüne efendim. (Görüşme tarihi: 14 Ekim 2013)

Fethullah Gülen’in telefon kayıtları ‘sızdırıldı’
15 Ocak 2014 Çarşamba 02:09

fetotelefon

AKP-Cemaat savaşı Emniyet ve yargı içindeki karşılıklı operasyonların yanı sıra görüntü ve ses kayıtlarının sızdırılmasıyla da sürüyor. Sızdırılan görüşmelere Fethullah Gülen’e ait olduğu iddia edilen ses kayıtları da eklendi. “soundcloud.com” adlı siteye yüklenen görüşmelerde, Başbakan Erdoğan’ın Cemaat’in kurumlarından Bank Asya’yı “bitirme planı”na dair önlem almak amacıyla  5-10 işadamının bankaya 300 milyon civarında para yatırması konuşuluyor.
İşte o ses kayıtları
THY’nin Bank Asya’dan parasını çekme endişesinin dile getirildiği telefon görüşmesinde, Gülen’in işadamlarının bankaya paralarını “çarçapuk” yatırmaları talimatını verdiği görülüyor.
- Evet. Yani bu büyük. Bayağı büyük. Böyle yani bayağı bi arkadaşların da paniğe maniğe sevketmeden külli şeyin olması ancak o şeyleri kapatabilir.
F.Gülen: Var mı? Yolu var mı onun?
- İşte efendim şu anda bazıları mesela şimdi ihtiyaçtır deyip kendileri aramış. Ama biz bunu aşarız diye bir hafta içerisinde şey olmuş ama fakat şu andaki görüntü THY ne yapacak belli değil. Büyük. 300 küsur. Bir de o Banka’nın 300 küsur. Öyle büyük toplu şey yaparlarsa o şeymiş. Yapma ihtimalleri çok yüksek şu anda. Çekme ihtimalleri.
F.Gülen: Ne yapılabilir?
- Efendim arkadaşlarla görüşerek, arkadaşlar bu yakın çevrelerin yani şeylerini oraya 2001’de olduğu gibi yatıracaklar.
F.Gülen: Mümkün mü o?
- İşte o daha önceden malumalleri yapmıştık zatıalinizin tensibiyle 2001’de.
F.Gülen: Yapın. Yapın. hiç ahesteler hissetmeden çarçabuk hemen yapın. Çarçabuk.
- Başüstüne efendim. (Görüşme Tarihi: 25 Aralık 2013)
‘BDDK’da adamımız var’
İki kişi arasında 21 Aralık 2013’te yapılan başka bir konuşmada, Gülen’in 5-10 işadamının Bank Asya’ya toplam 300 milyon civarında bir para yatırması talimatı verdiği ifade ediliyor. “BDDK’da adamımız” var ifadesinin kullanıldığı telefon görüşmesinde “Endişeye mahal bir durum yok. Çünkü orada Başkan Yardımcısı’nı geçmeleri lazım. Daire Başkanı’nı geçmeleri lazım. Onun altında Daire Başkan Yardımcısı’nı geçmeleri lazım. Bunların hepsi bizim arkadaşımız. Ama olur da yani bir talimat gelirse endişesinden dolayı bunu yapıyoruz” deniliyor.
‘Sızdırılan’ telefon görüşmelerinde Gülen, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’a yapılan vergi denetimleri ile ilgili “Bir şey yapamazlar” diyor ve yapılan temaslara dair “Büyük patronun bilmemesi gerektiğini” söylüyor. Gülen, Afrika’daki bir petrol işine Koç grubunu ortak alıp almama konusunda da, “Şimdilik onları değil başka bir grup bulalım” cevabını veriyor.
Arayan kişi attıkları adımların takip edildiğini anlattığında Fethullah Gülen, “Takip ederler kendinize dikkat edin” uyarısında bulunuyor. Görüşmenin devamında Mehmet Nazif Günal’la ilgili bir sıkıntının çözüldüğüne dair Gülen’e bilgi veriliyor. (Görüşme tarihi: 14 Ekim 2013)
TUSKON için Gülen’den izin isteniyor
Ses kayıtlarında Cemaat’e yakın işadamlarının kurduğu TUSKON’la ilgili bazı konularda Gülen’den izin isteniyor.
-Bir de efendim twitter’da TUSKON’la alakalı bir kampanya yapıyorlar. Müspet gibi görünüyor ama farklı bir siyasi içerikten atıyorlar mesajları. Kapatılmayla iligili malum gündem şeyleri söylüyorlar. O konuda müspet bir mail atıp, onun gündemimizde olmadığını, ülkemize hizmete devam ettiğimizi falan söyleyip. Çünkü yanlış insanları heyecanlandırır tarzları var. Böyle bir şey yapsak müsaade ederseniz.
F.Gülen: Kapatma ne?
- Daha önce bir Önder Bey Malatya mahreçli bazı haberleri geçmişti. İşte dersanelere karşılık TUSKON’un kapatılması gibi haberler geçtiler. Üzerinde durmadık o zaman.
F.Gülen: Onların elinde mi öyle bir şey yapmak?
- Yani mümkün değil efendim bu. Sivil toplum kuruluşu. Denetlerler. En fazla kamu yararımızı almaya çalışırlar elimizden ama kendi kayıtlı teşekkür ve takdirleri var. Herşeyi de bakanlıklarla müştereken yapıyoruz. Yani gayrı-cebri bir şey olmazsa herhangi bir şey olmaz efendim.
F.Gülen: O zaman o yapmak istediğiniz şeyi yapın inşallah.
- Başüstüne efendim. (Görüşme tarihi: 14 Ekim 2013)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.