Fenerbahçe'den 'Büyük Önder'li tüzük değişikliği

Fenerbahçe'de devrim niteliğinde tüzük değişikliği yapılırken, tasarıda "Atatürk" olan bölüm "Büyük Önderimiz Atatürk" şeklinde değiştirildi. Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşmesi durumunda ise yeniden başkan...

Fenerbahçe'den 'Büyük Önder'li tüzük değişikliği
02 Mayıs 2014 Cuma 13:31

fenertuzuk

Fenerbahçe'de devrim niteliğinde tüzük değişikliği yapılırken, tasarıda "Atatürk" olan bölüm "Büyük Önderimiz Atatürk" şeklinde değiştirildi. Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşmesi durumunda ise yeniden başkan olabilmesi için bazı değişikliklerin yapılacağı öğrenildi

Fenerbahçe Yönetim Kurulu, tüzük değişikliğinin görüşüleceği Olağanüstü Genel Kurul toplantısı'nın 11 Mayıs'ta yapılacağını duyurdu. Kongrede, 15 Nisan'da yönetimde kabul edilen tüzük tadil taslağında, devrim gibi değişiklikler dikkat çekti.

Tüzüğün Medeni Kanun ve Dernekler Kanunu'na uygun şekilde yeniden düzenlendiğini vurgulayan yönetim açıklamasında, "Başkanımızın '1 milyon üye' projesinin kurumsallaşma ilkelerine entegrasyonu sonucunda oluşan demokratik ve çağdaş Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzük Tadil Tasarısı görüşlerinize sunulmaktadır" denildi. Kongre üyelerine gönderilen taslakta şu kararlar dikkat çekti:

81 il, 13 ülkede şube

-Daha önce temsilcilik düzeyinde örgütlenen kulüp yönetimi değişiklikle yönetim kurulu kararıyla 81 il 60 ilçede şube açabilecek. Ayrıca 13 ülkede de Fenerbahçe'nin şubesi olacak. Böylece dünya çapında bir yapılanmaya gidilecek.

-Fenerbahçe'nin, 2016 yılına kadar yüzde 10 olarak belirlenen üye kaydı kısıtlaması kaldırılacak.

-Olağanüstü kongrede, daha önce "Kötü şöhret sahibi olanlar" şeklindeki hüküm, "Yasal bir düzenleme uyarınca derneklere üye olması yasaklanmış kişiler" olarak revize edilecek.

-Aziz Yıldırım'ı ilgilendireni 6. maddenin B) bendindeki "Cezaları tecil edilmiş veya affa uğramış olsalar bile, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı hapis cezası ile mahkum olanlar" şeklindeki ifadeler ise şu şekilde değiştirilecek: "Erteleme, seçenek yaptırımlara çevirme veya hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verilmeksizin basit veya nitelikli zimmet, irtikap, hırsızlık, rüşvet, sahtecilik, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, kara para aklama suçlarından dolayı hapis cezası ile mahkum olanlar, Fenerbahçe Spor kulübüne üye olamazlar."

Atatürk unutulmadı

Tüzük Tadil Taslağı'nda Atatürk vurgusu da dikkat çekti. "Kulübün Amacı ve Faaliyetleri" başlıklı 3'üncü maddedeki "Atatürk'ün gösterdiği hedef ve ilkeler doğrultusunda" bölümünün başına "Büyük Önderimiz" ifadesi eklendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.