Fenerbahçe camiası şokta: Yıldırım'ın başkanlığı düştü

Yargıtay'dan beklenen karar dün geldi. Aziz Yıldırım'ın 6 yıl 3 aylık cezası onandı. Böylece, yapılan son kongrede oy birliği ile tekrar başkan seçilen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, görevi düşmüş oldu Şike...

Fenerbahçe camiası şokta: Yıldırım'ın başkanlığı düştü
18 Ocak 2014 Cumartesi 04:45

fener

Yargıtay'dan beklenen karar dün geldi. Aziz Yıldırım'ın 6 yıl 3 aylık cezası onandı. Böylece, yapılan son kongrede oy birliği ile tekrar başkan seçilen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, görevi düşmüş oldu

Şike davasında Yargıtay kararını açıkladı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Şike Davası'nda ''Kısmen onama ve kısmen bozma'' kararı verdi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in cezası onandı. Aziz Yıldırım'ın birden fazla maçta şike ve teşvik primlerinden suçları onandı. Bu kararın ardından Aziz Yıldırım hapis yatacak. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 93 sanıklı şike davasında 85 sanık hakkında inceleme yaptı. Daire, "Şike, teşvik primi, örgüt, dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, rüşvet ve diğer suçları inceledi. Daire Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker hakkında örgüt suçundan verilen ikişer yıl altışar aylık mahkumiyet kararlarını onadı. Daire; Aziz Yıldırım'a Fenerbahçe- İstanbul BŞB Spor, Karabük-Fenerbahçe, Fenerbahçe-Ankaragücü, Sivasspor - Fenerbahçe maçlarında şike yapmak, Trabzonspor - Bursaspor, Trabzonsopr - İstanbul BŞB Spor maçlarında teşvik primi verdiği iddiasıyla 3 yıl 6 aylık hapis ve 1.312.500 liralık adli para cezasını da onadı.

AZİZ YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA: KARARA SAYGI DUYMUYORUM VE BU SİYASİ KARARI TANIMIYORUM!

Şener ve Şakar'a beraat

Şike soruşturmasında adı geçen Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ile birlikte Asbaşkan Nevzat Şakar beraat etti. Mahkeme ayrıca davada adı geçen isimlerden Zeki Mazlum, Zafer Önder İpek, Göksel Gümüşdağ'la birlikte Hikmet Karaman'ın da beraatına karar verdi.

Emenike'ye karar çıkmadı

Futbolcu Emmanuel Emenike hakkında 8 Mayıs 2011 şike iddiasıyla dava açıldığını belirten Mahkeme, CMK'nın 10. maddesi uyarınca Emenike'nin dosyasının ayrılmasına hükmedildi. Bu durumda, Emenike ile ilgili dosya ayrılıp yeni bir dava üzerinden devam edecek.

2 yıl 2 ay hapis yatacak

Yıldırım, cezası onandığı için 2 yıl 2 ay daha hapis yatacak. Bir yılın üstünde ceza aldığı içinde Fenerbahçe Başkanlığı da düşecek. 1 milyon 712 bin 500 TL'lik rekor adli para cezasını da 20 eşit taksitt ödeyecek. Daire, Aziz Yıldırım gibi Olgun Peker'in "örgüt kurmak" ile "şike ve teşvik priminden" aldığı cezaları onandı. Şike dosyasını "onama, bozma ve düşme" kararlarının altında Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin değişen Başkanı Bahri Demirel'in imzası da var.

Başkanlık düşecek

Aziz Yıldırım, 2 Temmuz 2012'de mahkemenin verdiği kararla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yattığı 1 yıllık süre göz önüne alınarak serbest bırakılan Yıldırım ile ilgili karar onanınca infaz yasasından faydalanarak yaklaşık 3 yıl 2 ay daha hapiste kalması sözkonusu.Bu arada cezası onanan Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşecek. Fenerbahçe Kulübü karar eline ulaşınca yeniden seçime gitmek zorunda kalacak. 45 gün içinde alınacak olağanüstü genel kurul kararında Aziz Yıldırım aday olamayacağı gibi başkan yeniden seçilecek.

Seçim yapılacak

Sarı-Lacivertli Kulüpte sadece başkanlık seçimi yapılacak. Fenerbahçe Kulübü tüzüğü gereği başkan ayrı, yönetim ayrı seçildiği için Yöneticiler görevine devam edecek ve kulübün yeni başkanı mevcut yönetim ile çalışacak. Bu süre içinde Kulübü Başkanvekili Abdullah Kiğılı yönetecek.Diğer taraftan Aziz Yıldırım'ın eşi ile birlikte yurt dışında seyahatte olduğu öğrenildi.

Yıldırım tatilde

12 Ocak'ta oynanan Fenerbahçe-Alanyaspor hazırlık karşılaşması sonrasında eşi ve kızı ile birlikte Fransa'ya tatile giden Aziz Yıldırım'ın bu hafta sonu tatilden dönmesi bekleniyor.

Futbolculardan tepki!

F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın cezasının Yargıtay tarafından onanması kamp için Antalya'da bulunan futbol takımında şok etkisi yarattı. Sporx'in haberine göre; kararı öğrenir öğrenmez bir araya gelip durum değerlendirmesi yapan Sarı-Lacivertlilerde futbolcuların "3 Temmuz'dan bu yana başımızı gelmeyen kalmadı. Yeter artık çektiğimiz" diyerek kararla ilgili olarak tepkilerini dile getirdikleri öğrenildi.

İşte cezalar;

Bülent Uygun: Teşvikten 11 ay hapis

Bülent İşçen: Şike ve teşvikten 2 yıl 4 ay hapis

Ali Kıratlı: Şikeden 1 yıl 10 ay hapis

Vederson: Teşvikten 5 ay hapis

Ali Yıldırım: 1 yıl 1 ay hapis

İbrahim Akın: Teşvikten 1 yıl 6 ay

İlhan Ekşioğlu: Şike ve teşvikten 3 yıl 1 ay hapis, 900 bin lira adli para

Mecnun Otyakmaz: Örgüt üyeliğinden 10 ay hapis, Sivas-Fenerbahçe maçından dolayı da 1 yıl 6 ay hapis

Şekip Mosturoğlu: Örgüt üyeliğinden 1 yıl 3 ay ertelemeli hapis, şike ve teşvikten 1 yıl 10 ay hapis

Mehmet Yıldız: 1 yıl 3 ay hapis

Sami Dinç: 1 yıl 14 ay hapis

Samet Güzel: 2 yıl 2 ay hapis

Serdal Adalı: 1 yıl 3 ay hapis

Tamer Yelkovan: 1 yıl 3 ay hapis

Ümit Karan: 7 ay hapis

Yavuz Ağırgöl: Şikeden 1 yıl 8 ay ertelemeli hapis

Yusuf Turanlı: Örgütten ertelemeli 1 yıl 3 ay, şikeden 1 yıl 18 ay hapis

Tayfur Havutçu: 1 yıl 3 ay hapis cezalarına çarptırıldı.

Karar değişebilir mi?

Yargıtay'ın cezayı onamasının ardından, 'Şimdi ne olacak' soruları sorulmaya başlandı. Avukan Hasan Ahi, Vatan Gazetesi aracılığı ile bundan sonraki süreç hakkında bilgi verdi: "Bu kararın geri dönüşü tabii ki var. Bu kişiler Ceza Muhakemeleri kanununun 308. maddesine göre Yargıtay'ın onama ya da bozma kararıyla ilgili olarak düzeltme yolu vardır. Bu talep üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararın düzeltilmesi için dosyayı gene Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderebilir. Daire aynı kararı verebileceği gibi değiştirebilir de.

Aleyhine karar onanmış olan şahıslar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gerekçelerini anlatarak tekrar gözden geçirilmesi yani onama kararının düzeltilembilmesi için başvuruda bulunabilirler. Ama buna başvurmak hatta dosyanını kabul edilmesi ve 5. dairesine gönderilmesi dahi infazın gerçekleşmesine engel değildir.

Ayrıca şikeden onama cezası bulunan kişiler kulüpte, dernekte yönetici üye olamaycaktır. Bu sayın Aziz Yıldırım'ın başkan olamayacağı anlamına da gelir. Ancak şikeden dolayı bozulma kararı varsa bu isimlerin yöneticiliği devam edecektir. Özel Yetkili Mahkemeler'le ilgili Meclis'te görüşülen yasada değişiklik yapılmazsa Aziz Yıldırım'ın önünde bütün hukuk yolları kapanmış olacak."

Hisseler tepetaklak

Şike davasına yönelik Yargıtay kararı ile Fenerbahçe hisseleri dakikalar içinde düştü. Hisseler yaklaşık beş dakika içinde 35 liradan 30,60 liraya kadar geriledi. Yargıtay kararı ile ilgili ilk açıklama şike davasının "Kısmen onandığı, kısmen düştüğü ve kısmen bozulduğu" yönündeydi. Bu habere yatırımcılar ilk olarak Fenerbahçe hisselerini yükselterek reaksiyon verdi. Fenerbahçe hisseleri karar öncesi 33,10 TL'den seyrederken günlük farkla yüzde 4 artarak dakikalar içinde 35,02 TL'ye kadar çıktı.

Ancak kararların detayları gelmeye başladıkça Fenerbahçe hisseleri bu sefer dakikalar içinde düşmeye başladı. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın şike ve teşvik cezasına onama kararı çıktığı haberleriyle Fenerbahçe hisseleri 35 liradan hızla düşerek günlük yüzde 8,38 düşerek 30,60 liraya kadar geriledi. Fenerbahçe hisseleri günü bu seviyeden kapadı.

'Yeni başkan seçilecek'

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, Yargıtay'ın verdiği karar tebliğ edildikten sonra Aziz Yıldırım'ın kulüp üyeliğinin düşeceğini açıklandı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın cezasına verdiği onama kararının ardından bir açıklama yapan Günay, "Karar tebliğ edilince Başkan Aziz Yıldırım'ın kulüp üyeliği düşer. Daha sonra tüzük gereği yeni başkan seçilir, ancak yönetim kurulu görevine devam eder" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.