F tipinin uyuşturucu, kumar, fuhuş çarkı / Helal lokma yememişler

F tipi polis şeflerine yönelik yapılan operasyon sonrası Cemaat’in yasadışı gelir kaynaklarının kesildiği ortaya çıktı. Aydınlık’ın ulaştığı bilgiye göre elde edilen kirli parada uyuşturucu önemli bir yer tutuyor F...

F tipinin uyuşturucu, kumar, fuhuş çarkı / Helal lokma yememişler
01 Ağustos 2014 Cuma 06:25

helallokmaftipi

F tipi polis şeflerine yönelik yapılan operasyon sonrası Cemaat’in yasadışı gelir kaynaklarının kesildiği ortaya çıktı. Aydınlık’ın ulaştığı bilgiye göre elde edilen kirli parada uyuşturucu önemli bir yer tutuyor

F tipi örgüte yapılan operasyonlar sonrası F tipi örgütün yasadışı gelir çarkının çöktüğü, milyarlarca liralık kumar, uyuşturucu, fuhuş gibi yollardan elde ettiği gelirinin bittiği bildirildi.

Amerikalıların bile “on milyarlarca dolara hükmediyorlar” dediği örgütün asıl gelir kaynağının yasadışı kaynaklar olduğu giderek netleşiyor. Yurt dışındaki okullar ve işadamlarından yapılan bağışlar öne çıkarılsa da asıl gelir kaynakları başka. Kara para aklama ve yasadışı gelirler. Emniyet F tipi örgütün kontrolüne geçmeden bu konuda hazırlanmış raporlar var. Bu raporu hazırlayan emniyet müdürleri F tipi örgüt tarafından görevlerinden uzaklaştırılmıştı. Şimdi onlardan bazıları yeniden emniyetin üst makamlarına getirildi.

Daha önce hazırlanan dosyalar yeniden açılırken bu dosyalara yeni dosyaların eklendiği bildiriliyor. Özellikle son yıllarda şehir merkezlerindeki yasadışı işler ele alınmış durumda.

KUMAR, UYUŞTURUCU FUHUŞ

Aydınlık, F tipi örgütün ekonomik kaynaklarına yönelik operasyonlarla ilgili önemli ayrıntılara ulaştı. Aydınlık’ın ulaştığı kaynaklar, emniyette yapılan görev değişiklikleri ile büyük bir çarkın kırıldığını ve F tipi örgüte akan milyarlarca dolarlık yasadışı para kaynağının kurutulduğunu ifade ettiler. Emniyette yapılan görev değişikliği sonrasında başta Ankara, İstanbul olmak üzere birçok ilde kurulan yasadışı gelir çarkının dağıldığını kaydeden kaynaklar, bu çarkın kuruluş öyküsünü şöyle anlattılar:

“Bu örgüt, emniyeti kontrolü altına alınca yasadışı işlere de el attı. İlk olarak Ankara’da işe başladılar. Sistemi emniyette önemli bir görevde bulunan C.T. ve yakınındaki Ö.Y. organize etti. Gece kulüplerini, yasadışı kumarhaneleri, uyuşturucu sattığı bilinen eğlence merkezlerini haraca bağladılar. Şu anda Ankara’da tombalacılık, kumar, fuhuş, uyuşturucu çok yaygın. Bu durum bu ekibin etkin olduğu dönemden sonra ortaya çıktı. Parayı veren rahatça tombala oynattı, uyuşturucu sattı, fuhuş yaptırdı. Tombala deyip geçmeyin. Bazı işyerlerinden gecede 30-40 bin lira aldıkları oldu. Buralardan elde edilen gelir de F tipi örgütün merkezine aktarıldı.”

DİĞER ŞEHİRLERE YAYILDI

Ankara’da yapılan uygulamanın daha sonra diğer şehirlere de yayıldığını ifade eden kaynaklar şu bilgileri verdiler: “Anakara’daki sistem başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde uygulamaya sokuldu. Emniyette personel ellerinde olduğu için bu yasa dışı gelir sistemine göre atama yapıldı. Yasadışı gelir ekibi kuruldu. Paralar tek merkezde toplanarak merkeze aktarıldı. Yasadışı ve gayrı ahlaki gelir de “cihat” gerekçesiyle İslam’a uyduruldu. Şimdi toplu görevden almalar gerçekleştiği için bu sistem de çöktü. Sistemin açığa çıkmaması halinde başlarına gelecekleri bildikleri için gerekli önlemleri aldılar. Para transferleri elden veya örgüte yakın bir bankadan yapıldı. Bu işler için paravan şirketler kullanıldı. Şimdi kayıtların bir şekilde silindiği ifade ediliyor. Ama üzerine gidilirse iz bulunur.”

CEPLERİNE DE ATMIŞLAR

F tipi örgütün yasadışı gelir ekibi, aldıkları paraların bir kısmını da cebine atmış. Yapılan incelemede, ilk olarak bu sistemi kuran emniyetçinin Ankara Portakal Çiçeği, Park Oran, Bilkent gibi lüks sitelerde çok sayıda daire aldığı belirlenmiş. Aynı kişinin Ankara Çetinemeç semtinde bürosu bulunan bir tefeciye 7 milyon lira vererek parasını çalıştırdığı da öğrenilmiş durumda.

Emniyet içindeki F tipi örgüt elemanlarının çok lüks bir yaşam sürdükleri ve çoğunun lüks semtlerde oturduklarını vurgulayan kaynaklar şunları söylediler: “Gözaltına alınan ve tutuklananlara bakın birçoğu villada veya lüks sitelerde oturuyor. Bunlar memur maaşıyla olacak işler değil. Geçtiğimiz günlerde bir avukat anlattı.

Bir bankanın avukatı. Bir polisle ilgili kredi kartı borcunu ödemediği için icra kararı aldırmış. İcra memurları kapıya gidince yaklaşık 40 bin liralık borcunu anında ödemiş. ‘Kusura bakmayın Amerika’daydım, yeni geldim’ demiş. Avukat bu olaydan birkaç gün sonra bu polisi gözaltına alınanlar arasında görmüş. Hepsinin durumu böyle. 50 bin 100 bin onlar için ufak para.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.