F TİPİ ÇETE KARAYA VURDU -(TAMAMI)

Askeri Başsavcı Yarbay Taner Güçlü, Deniz Kuvvetleri’nde yuvalanan F tipi çetecileri deşifre etti, Casusluk davasında sanık oldu. Yarbay Güçlü, ‘Avcı iken av oldum’ dedi

F TİPİ ÇETE KARAYA VURDU -(TAMAMI)
11 Ağustos 2013 Pazar 19:20

Askeri Savcılık tarafından yürütülen bir soruşturmada, TSK içerisinde yer alan ve Ergenekon gibi davalar için sahte dijital belge üreten çeteye ulaşıldığı ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten Askeri Başsavcı Yarbay Taner Güçlü ise İzmir’de görülen Askeri Casusluk davasında sanık oldu. Davada tutuksuz yargılanan Yarbay Güçlü, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu 57 sayfalık savunmasında soruşturmanın ayrıntılarına yer vererek, “Yansam da dokundum” dedi.

Birinci Sınıf Askeri Hâkim statüsünde olan Yarbay Güçlü, savunmasında, 2010 yılında İzmir Güney Deniz Saha Komutanlığı Askeri Başsavcısı olarak görevini sürdürdüğü sırada, “bir kısım askeri personelin, askeri sıfat ve görevleri nedeniyle nüfuz ettikleri belge/bilgileri tahrif ederek yalan yere usulsüz şikâyette bulundukları iddiaları” konulu bir soruşturma yürüttüğünü anlattı.

Güçlü, halen sürmekte olan soruşturma ile ilgili bilgileri ve daha sonra başına gelenleri savunmasında şöyle ifade etti:

‘İhbarlarla komplo kuruyorlar’

“İddia edilen Ergenekon soruşturmaları ile başlayıp özellikle Deniz Kuvvetleri’ni ilgilendiren ve bu davaya kadar (İzmir Askeri Casusluk) uzanan süreçte, TSK içerisinde de yuvalanmış, varlığı yönünde ciddi kuşkular bulunan ve sahte kurgu iddialar ve dijital deliller üreterek bunlarla komplo kuran ve gerçekdışı ihbarlar yapan asıl çetenin, yasadışı oluşumun/örgütün, yine özellikle Deniz Kuvvetleri bazında ortaya çıkartılmasına yönelik bir soruşturmaydı. Tamamen hukuka ve yasalara uygun bir şekilde bu soruşturmayı sürdürmeye başladıktan çok kısa bir süre sonra, beni itibarsızlaştırmaya ve korkutmaya yönelik olduğunu değerlendirdiğim ve ilk başta dozajı düşük boyutta olacak şekilde, bana ya da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na, hakkımda sahte isimle veya isimsiz şikâyet mektupları gönderilmeye başlandı.

‘Avcı iken av oldum’

(...) Sırf birileri sürdürdüğüm bir soruşturmadan rahatsızlık duyuyor diye o soruşturmayı yürütemezlik yapamazdım. Böyle bir şey hem meslek kurallarına, hem benim ettiğim ‘yemine’ ve karakter yapıma sığmaz, hem de benim ceza sorumluluğumu gerektirir. Gazeteci-Yazar Sayın Ahmet Şık’ın da isabetli olarak isimlendirdiği gibi, o andan itibaren ‘Dokunan Yanar’ denen şeyi, gerçekten bizzat ve somut olarak yaşamaya başladım. Fakat, bir ‘Askeri Savcı’ olarak gö-

revim gereği ‘yansam da dokunmak zorundaydım’ ve görevimin gerektiği gibi yapmaya devam ettim. Ama ‘avcı iken av oldum’. Sahte kurgu iddialar ve dijital deliller üreterek komplo kuran ve bunlarla gerçekdışı ihbarlar yapan asıl çete, beni de bu komploya dahil etti. Bana attıkları iftiralar ve ürettikleri sahte dijital deliller nedeniyle, başarılı ve tertemiz ‘Askeri Hâkim’, lekesiz bir insan iken, hiçbir suç işlemediğim halde en ağır, en şerefsiz suçları, Vatanına, Milletine, Devletine ve mensubu olduğu TSK’ya hıyanet niteliği taşıyan suçları işlediği iddia edilen ve bu sebeple yargılanan bir insan haline soktu!”

ABD eğitimli ve cemaatle irtibatlı

Yarbay Güçlü, yürüttüğü soruşturma kapsamında tanık olarak dinlediği “I.Q.” kod adı verilen Emekli Deniz Kurmay Kıdemli Albay’ın, 1989-1992 yılları arasında ABD’de “Naval Post Graduate School Monterey” isimli okulda gördüğü “yükseklisans” eğitimi esnasında ve Türkiye’ye döndükten sonra da tanık olduğu, aralarında soruşturmada adı geçen bazı şüpheliler ile özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu bazı askerlere ilişkin bilgiler açıkladığını anlattı.

Güçlü, “Tanık ‘I.Q.’ bu askerlerin gerek ABD’de, gerekse sonrasında Türkiye’de iken, ünlü bir cemaat lideri ile ve bu cemaat liderinin genellikle adı/soyadı ile anılan cemaatiyle olan dikkat çekici yakınlıklarına ve irtibatlarına dair tanık olduğu olaylardan da bahsetmişti” ifadelerini kullandı.

İfadeden sonra tehditler başladı

“Tanık ‘I.Q.’ ifadesinde tahminimce sadece aysbergin görünen yüzünden bahsetti” diyen Yarbay Güçlü, savunmasına şu sözlerle devam etti: “Tahminimce bildiği ya da gördüğü şeyler çok daha fazlası olduğu halde, çok daha azını anlattı. Fakat, bu tanığın Askeri Savcılığımızca ifadesinin saptanıldığını anında tespit eden ve bu soruşturmanın sürdürülüyor olmasından fena halde rahatsız olan kişi ve çevreler, yine tahminimce tanık ‘I.Q.’nun esasen tam olarak ne gibi bir bilgiye vakıf olduğunu çok iyi bildikleri ve onun bildiklerinin tamamını anlatmış olabileceğini düşünüp bundan endişe duydukları için olsa gerek, tanık ‘I.Q.’nun bana ifade verdiğini öğrendikten sonra dozajını iyice artırarak beni tehdit etmeye devam ettiler.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.