F Tipi cemevine Alevi tepkisi

Fethullah Gülen’in himayesinde yapılacak cami-cemevi projesinin temeli kazılmaya başlandı....

F Tipi cemevine Alevi tepkisi
02 Eylül 2013 Pazartesi 19:58

AKP'nin iki "Alevi Açılımı"ndan da eli boş dönmesinin ardından Fethullah Gülen'in piyasaya sürdüğü "F Tipi Cemevi"ne, projenin yapılacağı Tuzluçayır Cemevi ve Alevi örgütleri karşı çıktı.

Karıştır barıştır siyaseti

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan'ın Fethullah Gülen'in kendisine "aynı bahçede cami ve cemevi" projesini hayata geçirmek için öneride bulunduğunu ve projenin masraflarını cemaatin üstlendiğini duyurması tepkilere neden oldu. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, "Bu yeni bir asimilasyon siyaseti" diyerek Gülen cemaatinin İzzettin Doğan eliyle "karıştır barıştır" siyaseti izlediğini savundu. AKP'nin "Akil Adamlar" heyetinde de yer alan İzzetin Doğan'ı eleştiren Geçmez, "İzzettin Doğan denen şahsiyet kim iktidarsa o iktidarla birlikte Alevileri şekillendirmek için çalışan birisidir" dedi. Geçmez, İzzettin Doğan'ın "Alevi-Sünni yakınlaşmasının sağlanmak üzere camiyi de, cemevini Ankara'da aynı bahçede buluşturacağız" sözlerini şöyle değerlendirdi:

İzzettin Doğan'a rağmen

"Bu hem camiye saygısızlık hem cemevine saygısızlık. Hem Alevilere hem Sünnilere saygısızlık. Bir inancı olduğu gibi kabul etmeyip, 'cami ile cem evi birlikte olursa hoş görü olur' gibi bir yaklaşım Alevileri tanımadıklarını gösteriyor. Türkiye'de Aleviler de Sunniler de artık birbirlerini tanıyorlar ve birbirlerinin inançlarına saygı gösteren iki topluluk haline geldiler. Bunu da yıllardır mücadele veren alevi örgütleri sağladı. Fetullah Gülen'in, İzzettin Doğan'ın bütün olumsuzluklarına rağmen alevi örgütleri hem Sünnilerin hem de Alevilerin haklarıyla ilgili, dini siyasetin elinden kurtarabilmek için ciddi mücadeleler verdiler. Alevi yurttaşların bu mücadelesine Sunni yurttaşlarda olumlu cevaplar verdi."

Gülen'in konuşmaları internette

Geçmez, Fetullah Gülen'in Alevi çocuklarıyla ilgili konuşmaları internette dolaşıyor. Bunlarla ilgili hiçbir özeleştiri vermeyen, özür dilemeyen bir kişi ne oldu da aniden Alevilerle Sünnilerin inançlarını bir araya getirmeye çalışıyor. Demek ki ortada bir çıkar meselesi var. Bu açılımı yapan iki kişiyi yakından izlediğimizde he arkalarından birilerinin çıktığını görürüz. Bu yeni bir kuşatma. Ama başarılı olamayacaklar. İkisinin de Alevilerin nazarında notu çok düşük" diye konuştu.

Tuzluçayır Cemevi Başkanı Mehmet Uzuner'de üyelerinin bu projeyi istemediklerini bunun asimilasyon amacı güdeceğini söylediklerini bildirdi. Uzuner şunları şu görüşleri savundu:

Bir asimilasyon planı

"Ben uzun yıllardır Cemevinin başkanlığını yürütüyorum. Bu bölgede esnaflıkta yaptığım için burayı iyi biliyorum. Bu cami-cemevi projesinin yapılacağı yerde 50 metre arayla cami var. Birde bu eklenecek şimdi. Bu işin Alevilerin yoğunlukla yaşadığı Tuzluçayır dan başlatılması bende soru işaretleri yarattı. Burada 450'nin üzerinde Alevi kurumu var bu proje yapılırken hiç birine danışılmadı. Bizide bu projeye katmaya çalıştılar. Gel sende basın açıklaması sırasında masada otur dediler. Ben bu isteklerini reddettim. Üyelerimizle toplanıp bu meseleyi konuştuk. Üyelerimizin hiç biri buna onay vermedi. Hepsi bunun asimilasyon oyunu olduğunu düşünüyor. Ayrıca projeyi yapanlar arasından Cem Vakfı'nın yanında birde 3 ay önce kurulan Hacı Bektaşi Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı var. Logosu bile alelacele hazırlandığını gösteriyor."

Finansı cemaat

Alevilerin yoğunlukla oturduğu Mamak'ın Tuzluçayır semtinde inşaatına başlanan "Cami-Cemevi" için 8 Eylül'de yapılacak olan temel atma törenine Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan davetiye göndermeye başladı. Davetiye de Mamak Tuzluçayır Semtinde 3,264 metre kare inşaat alanı olan ve Hacı Bektaşi Veli türbesi modifiye edilerek Selçuklu imarisi ile inşa edileceği belirtiliyor. Ayrıca Cami-Cemevi Kültür Merkezi'nin kullanım alanında Cami, Cemevi, Dede odası, İmam odası, Zakir odası, 350 kişilik Konferas Salonu, 350 kişilik aşevi, Cenaze Hizmetleri için gasilhabe ve morg, Kurban tığlama alanı, Fakir aile çocukları için okuma salonu, Misafir kabul salonu ve odaları, çay ve sohbet salonu yer alacağı duyuruldu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.