Eylül ayında zam yağacak -(TAMAMI)

Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, bakanlıklar kendilerini ilgilendiren konularda yapılacak zamlarla ilgili çalışmaları tamamlayarak Başbakan’a sundular. Ancak zam konusunda Hükümet...

Eylül ayında zam yağacak -(TAMAMI)
28 Ağustos 2013 Çarşamba 17:58

Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, bakanlıklar kendilerini ilgilendiren konularda yapılacak zamlarla ilgili çalışmaları tamamlayarak Başbakan’a sundular. Ancak zam konusunda Hükümet içinde ve AKP yönetiminde farklı görüşler var.

Hükümet ve AKP’de bir kanat “Yerel seçimler bizim için ölüm kalım meselesi. Seçimlere kadar zam yapmayalım, zararı borçla finanse edelim” derken, diğer kanat zamların bir an önce yapılması görüşünde. Bu görüşü savunanlar, “Yerel seçimlerden sonra Cumhurbaşkanlığı, arkasından da genel seçimler var. Dayanmamız mümkün değil. Perişan oluruz, her şeyi kaybedebiliriz. 2009’u unutmayalım, ipten döndük. Eylül-Ekim aylarında zamları yaparsak Mart’a kadar millet unutur. Zamları Eylül-Ekim sonrasına bırakırsak yerel seçimleri olumsuz etkiler” fikrini öne sürüyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da buna yakın görüşler savunduğu belirtiliyor.

İlk sırada doğalgaz var

Önümüzdeki iki ayda yapılacak zamların başında doğalgaz zammı geliyor. Enerji Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeye göre, son 3 ayda döviz kurlarında yaşanan artışın doğalgaza getirdiği ek yük 3 milyarı aştı. Raporda bir an önce zammın yapılmaması halinde ciddi sıkıntılar yaşanabileceği belirtilirken zam oranının yüzde 10’un altında olmaması gerektiği vurgulanıyor. Döviz kurlarındaki artışın kontrol edilememesi halinde zam oranının da artması öngörülüyor. Doğalgaz dağıtımını satın alan özel şirketler de zam gelecek diye satışlara sınır getirmiş durumdalar. Tüketicileri faturalı sayaçlara yönlendirmek için baskı yapıyorlar.

Elektrik zammı kaçınılmaz

Doğalgaz zammı ile birlikte kaçınılmaz olarak elektrik fiyatları da zamlanacak. Elektrik fiyatlarına yapılacak zammın doğalgaz zammından daha yüksek olabileceği, üretimdeki girdi maliyetlerindeki artışın giderek büyüdüğü öne sürülüyor. Dağıtımı satın alan özel şirketler de yüksek zam için Hükümetle pazarlık yapıyor.

Petrol zamları devam edecek

Hükümet zamanında tedbir almadığı için alınan kararların etkisi de azalıyor. Bu konuda en somut gelişme faiz ve dövizde yaşananlar. Zamanında etkin önlem alınmadığı, Başbakan Erdoğan’ın çıkışları nedeniyle hızlı hareket edilmediği için faiz de döviz kurları da yükselmiş durumda. Ekonomi yönetiminin bu yükselişin nerede duracağı konusunda da bir öngörüsü bulunmuyor. Tük ekonomisinde görülen güvensizlik nedeniyle yeni para girişleri azalırken, çıkışların da kaçınılmaz olduğu görülüyor. Ekonomistler bunun dövize talebi arttıracağını bildiriyorlar. Buna paralel olarak da petrol ürünleri fiyatlarının artacağı, benzinin 5 liranın çok üstüne çıkacağı ifade ediliyor.

Temel gıda maddelerine zamlı etiketler konacak

Enerjiye yapılan zamların, temel tüketim maddelerinin fiyatlarını da artırması bekleniyor. Eylül-Ekim aylarında fiyatının artacağına kesin gözüyle bakılan ürünler arasında ilk sırayı et ve et ürünleri alıyor. Yaz aylarında artmaya başlayan kırmızı et ve tavuk etinin daha da yükseleceği, Kurban Bayramına doğru kontrol edilemez hale gelebileceği konuşuluyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda bu konuda yürütülen çalışmalar, et ithalatı ile zamları durdurma yönünde. AKP’ye yakın işadamları şimdiden et ithalatı için bağlantıya geçmiş durumdalar. Ancak döviz kurlarındaki artış onları ürkütüyor.

Et zammını diğer hayvancılık ve işlenmiş tarım ürünlerinin alması bekleniyor. İthal gıda ürünleri de zaten döviz kurlarına paralel olarak zamlanmaya deva ediyor. Eskiden marketten 100 liraya alınan ürünler şimdi 130-140 liraya zor alınıyor. Halkın temel kullanım alanına giren ürünlerde yılbaşından bu yana yaşanan artış yüzde 30’ları aşmış durumda. Özellikle yaş meyve ve sebze ürünleri geçen yıla oranda önemli oranda zamlanmış bulunuyor.

Uzmanlar Eylül-Ekim aylarında, etin, sütün, pirincin, bulgurun, soğanın, yağın, sebzenin, meyvenin ve daha bir çok ürünün grubunda etiketlerinin değişeceğini, bugünkü fiyatların yerine zamlı etiketlerin konacağını belirtiyor.

Oyan: Ekonomide felaket kapıda

Ekonomide yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren CHP Milletvekili Prof. Dr. Oğuz Oyan, dünyada parası dolar karşısında değer kaybeden ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini bildirdi.

Oyan, “Dövizde yaşanan gelişmeler Hükümetin yanlış politikasıyla birleşince risk büyüdü. Ekonomide felaket hızla yaklaşıyor, kapıda. Sadece devletin kontrol ettiği ürünlerde değil, özel sektörün ürünlerinde de artış olacak” dedi.

Eylül ve Ekim’in zam ayları olacağını da vurgulayan Oyan, şunları söyledi: “Hükümetin elinde zamdan başka enstrüman kalmadı. Zamlar iki ucu pis bir değnek. Zam talebi düşürür. Talebin gerilemesi durgunluğu artırır. Türkiye gibi vergisinin çok büyük bir bölümünü dolaylı vergiler olan bir ülke için bu durum hiç de iyi değildir. Gözüken manzara Türkiye’de enflasyon artarken, durgunluk da yaşanacak. Bu da yıl sonuna doğru eksi büyümeyi beraberinde getirecek. AKP tam anlamıyla çıkmaz sokakta ilerliyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.