Exxon’dan sonra Chevron da Irak’ta -(TAMAMI)

‘Petrol anlaşmaları Irak’ı böler’

Exxon’dan sonra Chevron da Irak’ta -(TAMAMI)
21 Mayıs 2013 Salı 17:38

Türkiye’nin ABD’li enerji devi Exxon ile, Irak’ta petrol arayacağı sahalardan üçü tartışmalı bölgelerde bulunuyor

Bu alanlardan birinin Kerkük’te olduğunu belirten Yard. Doç. Dr. Sevim, ‘Neticede Irak’ın bölünmesi kaçınılmaz olarak karşımıza çıkmaktadır’ dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ABD’li petrol şirketi Exxon ile Kuzey Irak’ta petrol arayacağını bildirmişti.

Erdoğan ABD’deyken Irak’ın kuzeyinde yapılacak petrol arama anlaşmasına ilişkin önemli ayrıntılar açığa çıkmaya başladı. Dünkü Hürriyet’te Merve Erdil imzasıyla yayımlanan ‘Exxon’dan sonra Chevron da masada’ başlıklı haberde, Türkiye’nin yine ABD’li dev petrol şirketlerinden Chevron ile temas halinde olduğu kaydedildi. Haberde, Exxon gibi Chevron’un da Türkiye’ye direkt boru hatları çekilmesi konusunda görüşme halinde olduğu belirtilerek, “Exxon ve Chevron temsilcilerinin, Enerji Bakanlığı yetkilileri ile temaslarda bulunduğu; yeni boru hatlarının inşası ve finansmanı konusunda bazı alternatiflerin gündeme geldiği de konuşuluyor’ denildi.

Washington destekliyor

Bölgedeki petrol anlaşmalarının Irak’ı bölünmeye götüreceğini savunan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Enerji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Tuğçe Varol Sevim, amacın Kerkük’ün Barzani’ye verilmesi olduğunu söyledi.

Basındaki haberlere göre, Türkiye’nin Exxon Mobil ile anlaşma imzaladığı ve bunun dışında da petrol ve doğal gaz dâhil üç boru hattının inşa edileceğinin gündeme geldiğini belirten Sevim, “Bu ABD’nin de sanıldığı gibi itiraz ettiği bir konu değil. Öyle olsa idi, Exxon Mobil bölgeye girmeden önce yapımına başlanan petrol boru hattının önü Washington tarafından kesilirdi. Başbakan’ın son ABD ziyaretinde de Ankara-Erbil arasındaki enerji anlaşmaları Washington tarafından eleştiriliyor gibi yansıtılmaya çalışılsa da, gelişmeler Washington’un da desteğini almaktadır’’ dedi.

Tartışmalı alanlardan biri Kerkük sahasında

Türkiye’nin, ABD’li Exxon Mobil ile şirketin Kuzey Irak’ta bulunan 6 sahasında petrol ve doğalgaz arama ve üretimi için işbirliği yaptığının Başbakan tarafından açıklandığını hatırlatan Sevim, “Bağdat’ın uyarılarına rağmen Erbil ile 6 saha konusunda anlaşmaya varan Exxon Mobil’in elde ettiği sahaların Bashika, Kara Hıncır ve Al-Kash. Kuzey Irak Yönetiminin yetki alanını dışındaki ‘tartışmalı’ alanda. Bunlardan birisi de Kerkük sahası. Bir Türk devlet şirketi Kerkük petrollerini işletmek üzere ABD’li bir şirket ile anlaşmıştır’’ diye konuştu.

Türkiye’nin Bağdat’a rağmen, Kuzey Irak ile sıkı bir işbirliği kurmaya hazırlandığını ama bunların neticesi olarak Irak’ın bölünmesinin kaçınılmaz olarak ortaya çıkacağını belirten Varol Sevim, şunları söyledi: “Üstelik ABD’nin sözde itirazlarına rağmen değil bizzat gizlice desteklemesi dolayısıyla Türkiye-Kuzey Irak enerji ilişkileri hızlanmıştır.

Exxon Mobil gibi dev bir şirketin TPIC ile ortaklık yoluna gitmesinin nedeni; Türkiye’nin, Irak’ın geri kalanında TPAO ile çalışmalarına devam ederek, Kuzey Irak bölgesine başka bir şirketle girme stratejisidir. Böylelikle TPAO’nun Irak’ın geri kalanındaki ihalelerden dışlanma ihtimalini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Diğer yandan ise Exxon Mobil’in Kuzey Irak’tan gelen hattın, merkezi hükümet ile anlaşma sağlanamadan direk Türkiye içerisine girmesi ve oradan yeni bir boru hattına bağlanması durumunda ise Kuzey Irak Yönetiminin uluslararası pazarlara çıkışı sağlanmış olacaktır. Bundan sonra tartışmalı alanlardaki iddiasını da kazanacak olan Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinin önünde bir engel kalmayacaktır.’’

Bağdat’sız işbirliği olmaz

Bölgedeki enerji dengeleriyle ilgili gelişmeleri değerlendiren DEİK Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy da, “Bağdat’ın dışarıda bırakılması ABD’nin prensiplerine aykırı. Bunu iki ay önce ABD Büyükelçisi’nin yaptığı açıklamalardan da anlıyoruz. Exxon da Irak’taki faaliyetleri nedeniyle Bağdat tarafından kara listeye alındı’’ dedi.

Batman’da çıkan petrolün Ankara’nın onayı olmadan başka yerlere pazarlanamayacağı gibi Irak’ın kuzeyindeki petrolün de Bağdat’ın onayı olmadan değerlendirilemeyeceğini anlatan Aksoy, şöyle konuştu: “Türkiye’den 2 şirket Irak’ın kuzeyinde petrol arama faaliyeti yürütüyor. 2003 yılından sonra bunlar faaliyetlerine devam ediyor. Çünkü lisanslarını Bağdat Hükümeti’nden aldılar. Türkiye belki burada iyi niyetli olarak işe dahil olmak istiyor ama Bağdat iç işlerine karışılmasını istemiyor. Orada çıkarılan petrolün Türkiye’den pazarlanıp gelirlerin Irak Anayasası kapsamında Bağdat ve Erbil’e verilmesi amaçlanıyor. Fakat Bağdat’ın onaylamadığı hiçbir işbirliği bölgede yapılamaz.’’

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.