Ermenek'teki teknik nezaretçisi: 'Su baskını riskini 3 gün önce deftere yazdım'

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, "Madende mahsur kalan işçilerin halen sağ veya ölü olarak çıkarılamamış olmaları nedeniyle, duruma göre kusur atfedilebilecek şüpheli kişilerin cezai sorumluluklarının farklılık arz edeceği...

Ermenek'teki teknik nezaretçisi: 'Su baskını riskini 3 gün önce deftere yazdım'
01 Kasım 2014 Cumartesi 01:15

ermeneknezaretci

18 maden işçisinin 28 Ekim'den beri sular altında kaldığı ocağın teknik nezaretçisi Ali Kurt, '25 Ekim'de eksiklikleri deftere geçirdim. Su baskınıyla ilgili, kontrol sondajlarıyla uyarılarımı yetkililere bildirdim' dedi

Karaman Ermenek'te Has Şekerler şirketine ait 18 işçinin sular altında kaldığı kömür ocağının teknik nezaretçisi Ali Kurt Aydınlık'a konuştu. Kurt, ocakta kontrol sondajı yapılmadığını ve su baskınına yol açabilecek eksiklikleri olaydan üç gün önce teknik nezaretçi defterine yazdığını söyledi.
İki yıldır Ermenek'teki kömür ocağında teknik nezaretçi olarak görev yaptığını anlatan Kurt, “Enerji Bakanlığı'nın bize vermiş olduğu yetkiye göre 15 günde bir denetim yapıp işin emniyeti ile ilgili eksiklikleri yazıyoruz. Ben bunu yaptım. 25 Ekim'de eksiklikleri teknik nezaretçi defterine geçirdim. Su baskınıyla ilgili, kontrol sondajlarıyla ilgili bir uyarıda bulundum. Yetkililere bildirdim. Defter şu an savcılıkta. Olay yargıya intikal ettiği için daha fazla konuşmam etik değil” dedi.
'Eski imalattan kaynaklanmış olabilir'
Kurt, suyun eski imalattan (daha önce kömür çıkarılarak işlemi bittikten sonra kapatılan alan) ilerleme yaparken patladığına dair iddiayla ilgili ise “Eski imalatlardan kaynaklandığı ihtimali var. Su çekildikten, ocak açıldıktan sonra daha net ortaya çıkacak” diye konuştu.
Öte yandan, 18 işçinin sular altında kalmasına neden olan ihmaller, son teftiş raporunda dile getirilmişti. Raporda, en son 19, 20 Haziran 2014'te denetlenen ocakta kontrol sondajının yapılmadığı tespit edilmişti.

TEKNİK NEZARETÇİNİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI
Teknik nezaretçi, maden isletmelerinin teknik ve emniyet yönünden nezaretini yaparak kanun ve ilgili yönetmeliklerde yer alan görevleri yerine getirmekle sorumlu ve yükümlü kişi olarak tanımlanır.
Teknik nezaretçinin sorumluluk ve yetki alanları arasında şunlar yer alır:
*Atandığı ve sorumlu olduğu ruhsat sahasındaki faaliyet ve üretimleri 15 günde en az bir defa denetlemek, tespitlerini ve önerilerini teknik nezaretçi defterine not etmek zorundadır.
*Atanmış olduğu işyerindeki faaliyetler ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, öneri ve önlemleri belirler. Ruhsat sahibi/vekili tarafından bu öneri ve önlemler işyerinde çalışanların görebileceği şekilde ilan edilir, yada panoya asılır. Bu öneri ve önlemler aynı zamanda teknik nezaretçi tarafından; içeriği
Genel Müdürlükçe belirlenmiş, noter onaylı "Teknik Nezaretçi Defteri" ne rapor edilerek ruhsat sahibine bildirilir. Eksiklik ve aksaklıkların, öneri ve önlemlerin rapor edilmemesinden teknik nezaretçi, bunların yerine getirilmemesinden ruhsat sahibi sorumludur.
*İşyerinde yaptığı inceleme ve gözlemlerde işletme projesine aykırı faaliyette bulunulduğunu ve faaliyetlerin can ve mal güvenliği açısından tehlikeli bir durum oluşturduğunu tespit etmesi durumunda maden üretimine yönelik faaliyetleri durdurur ve ilgili kurum ve kuruluşlara bildirir.

SAVCILIK ŞÜPHELİLER İÇİN ADLİ KONTROL İSTEDİ

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı maden kazasında 18 işçinin mahsur kalmasıyla ilgili harekete geçti. Olayda kusurlu olabilecek şüpheliler için adli kontrol talebinde bulunuldu.
Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, "Madende mahsur kalan işçilerin halen sağ veya ölü olarak çıkarılamamış olmaları nedeniyle, duruma göre kusur atfedilebilecek şüpheli kişilerin cezai sorumluluklarının farklılık arz edeceği göz önüne alınarak, bu aşamada elde edilen evraklar ve deliller üzerinde yapılan incelemelere göre ileride kendilerine kusur atfedilebilecek yetkili ve görevliler hakkında şüpheli sıfatıyla CMK 109. maddesi uyarınca, Ermenek Sulh Ceza Hakimliği'nden adli kontrol talebinde bulunulmuştur. Mahkemece talebimize uygun karar verilmiş ve verilen karar, gereği için ilgili kuruma Başsavcılığımızca gönderilmiştir” denildi.  

İŞÇİLERİN İFADELERİ ALINIYOR

Olaydan sağ kurtulan işçilerin ifadelerinin alınmasına başlandığını bildiren Savcılık, bir önceki vardiyada görevli işçilerin de ifadelerinin alınmasına yönelik kolluğa talimat verildiğini açıkladı. Kurtarma çalışmalarının halen devam etmesi nedeniyle madende bilirkişilerce inceleme yapılamadığından, olayın oluş şekliyle ilgili kesin olarak tespitin yapılamadığı, çalışmaların sonucuna göre soruşturmanın daha da derinleştirileceği kaydedildi.

Gamze Çınlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.