Erdoğan’ın suçu ‘zımnen’ saptandı -(TAMAMI)

Savcılık, Erdoğan için fezleke hazırlamazsa suç işler

Erdoğan’ın suçu ‘zımnen’ saptandı -(TAMAMI)
14 Haziran 2013 Cuma 18:44

Ankara C. Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu, İşçi Partisi’nin, “Deniz Feneri Soruşturması” kapsamında, R. Tayyip Erdoğan hakkında açtığı davada “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi. Ancak karar çok çarpıcı saptamalar içeriyor. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, savcılığın Başbakan Erdoğan’ın suçunu zımnen saptadığını bildirdi.

İşçi Partisi tarafından Deniz Feneri E.V. yolsuzluğu ile ilgili olarak yapılan başvuru 5 yıl sonra sonuçlandı. Savcılık “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi. Kararın gerekçesinde kayıtlarda yer alan “alındı belgesinin” Türkçeye çevirisinde “Başbakanlık” ibaresinin, sehven “Başbakan” olarak yazıldığını belirtildi. “Başbakan ve bakanları TBMM soruşturur” denilerek takipsizlik kararı verildi.

Cengiz: Savcılık fezleke hazırlamalı

Savcılığın kararı üzerine Ankara’da, parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Cengiz bu kararın, Erdoğan’ın suçunu zımnen saptadığını söyledi. Kararda, Başbakanlık ve Başbakan ifadeleri konusunda çeviri hatasından yola çıkılarak, Tayyip Erdoğan hakkında soruşturma yetkisi olmadığına işaret edildiğini belirten Cengiz, “Yolsuzluk konusu paranın ‘Başbakana’ değil, ‘Başbakanlığa’ gönderilmiş olması, suç tarihinde Başbakan olan R. Tayyip Erdoğan’ı aklamaz. Aksine yolsuzluğun doğrudan kamu yetkisi kullanılarak yürütüldüğünü gösterir” diye konuştu.

Yüce Divanlık suç

“Başbakanlığa” gönderildiği belirtilen bu paranın Başbakanlık kayıtlarında yer almadığını bilen Savcılığın, bunu Başbakanlıktan sormak ihtiyacı bile duymadığına dikkat çeken Cengiz şunları kaydetti:

“Anayasa’nın ilgili hükümlerine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Başbakanlık’ koltuğunda oturan Tayyip Erdoğan hakkında doğrudan kamu davası açma yetkisinin bulunmadığı doğrudur. Bu suçun faili olan R. Tayyip Erdoğan’ın Yüce Divan’da yargılanması gerekir. Davanın da TBMM kararıyla Yargıtay C. Başsavcılığı’nca açılması gerekir.

Dolayısıyla, atılı suçu soruşturan ve diğer failler hakkında dava açan C. Savcılığı’nın, ‘Kovuşturmaya Yer Olmadığına’ karar vermek yerine; Tayyip Erdoğan’ın bu suçunu Yargıtay C. Başsavcılığı’na bildirmesi ve Tayyip Erdoğan hakkında düzenleyeceği fezlekeyi, gereğinin takdir ve ifası için TBMM Başkanlığı’na göndermesi gerekirdi. Aksi, ‘kamu görevlisinin suçu bildirmemesi’ suçunu oluşturur.”

İşçi Partisi olarak, Tayyip Erdoğan’ın zamanaşımına tabi olmayan bu suçunun takipçisi olacaklarını kaydeden Cengiz, savcılığın “kovuşturmaya yer olmadığına” ilişkin kararına itiraz ettiklerini de açıkladı.

Mehmet Cengiz, milletvekillerine de çağrı yaparak Anayasa’nın 100’üncü maddesinin işletilmesini, Erdoğan hakkında meclis soruşturması açılmasını istedi.

Milletin isyanı, gayri milli iktidara!

AKP’nin, Anayasa Mahkemesi’nce saptandığı gibi yalnızca “Cumhuriyet karşıtı faaliyetlerin” değil, “yolsuzlukların” da odağı olduğunu kaydeden Cengiz, şunları kaydetti:

“Bugün, ‘Hükümet İstifa’ sloganıyla bütün yurtta yükselen halk hareketi, ‘Gezi Parkı’na hapsedilmeye çalışılıyor. Oysa Türkiye, iktidar mevzilerinden ele geçirilmiştir. Millet, okyanus ötesinden yönetilen bu gayri milli iktidarın, gayri milli icraatlarına, Cumhuriyet yıkıcısı faaliyetlerine ve yolsuzluğa batmış mensuplarına isyan etmektedir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.